Lietuvos architektų sąjunga

Komisija išrinko parodos „Vilniaus architektūra 2007-2008” nugalėtojus

Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose vykusiame parodos „Vilniaus architektūra 2007–2008“ atidarymo renginyje apdovanoti geriausio projekto ir geriausios realizacijos autoriai.
Nugalėtojus rinko komisija, sudaryta iš architektų L.Naujokaičio (Vilnius), D.Šarakausko (Kaunas), V.Dapkevičiaus (Klaipėda), Š.Sabaliausko (Šiauliai) ir filosofo N.Mileriaus.


GERIAUSIOS REALIZACIJOS diplomas įteiktas Daugiabučių kvartalo Krivių gatvėje, Užupyje, II etapo architektams T.Balčiūnui, V.Biekšai, M.Kanevičiui, konstruktoriui A.Kirjanovui.





Daugiabučių kvartalas Krivių gatvėje, Užupyje (arch. T.Balčiūnas, V.Biekša, M.Kanevičius, konstr. A.Kirjanovas)


Pasak vertinimo komisijos, daugiabučių kvartalas įvertintas todėl, kad architektams pavyko darniai įkomponuoti kvartalą į jautrią gamtinę ir urbanistinę Užupio aplinką, novatoriškai interpretuoti tradicinės architektūros formas.
Beje, prieš du metus vykusioje analogiškoje parodoje „Vilniaus architektūra 2005-2006“ šiems architektams taip pat buvo skirtas geriausios realizacijos diplomas už to paties kvartalo Krivių gatvėje I etapą.
„Jau pirmoji kvartalo dalis, pastatyta prieš porą metų, išsiskyrė aukšta gyvenamosios aplinkos ir architektūros estetikos kokybe. Projektuodami antrąją kvartalo dalį, architektai sugebėjo pranokti patys save, ne kartodamiesi, o ieškodami naujų, dar tobulesnių sprendimų“ – sakė L.Naujokaitis.


Rimtu nugalėtojo konkurentu buvo Administracinis prokuratūrų pastatas (arch. K.Lupeikis), kurį komisija įvertino kaip raiškų grynojo meno, drąsaus konceptualumo pavyzdį.





Į geriausios realizacijos prizą dar pretendavo:


Šv. Mykolo Arkangelo bažnyčios, Bernardinių vienuolyno ansamblio pritaikymas muziejaus ir banko paskirčiai (UAB “Archinova”, arch. A.Gvildys (PV), A.Gvildienė (PDV), I.Makarov)




 


Daugiabučių kvartalas „Nida“ (“VAS”, arch. D.Pauliukonienė, A.Pliučas, M.Nagelė, E.Marcikonis, konstr.  L.Stikleris, A.Vaškevičius)





 


Sausio 13-osios memorialas (“VAS” (K.Kisielius, J.Dagelis, R.Kirdulis, V.Kančiauskas, V.Malenko, L.Jančytė; dailininkė V.Gaidamavičiūtė-Kisielienė; konstr. E.Lukoševičius, L.Stikleris, A.Vaškevičius).





 


GERIAUSIU PROJEKTU pripažintas projektas „Architektūros parkas“ (A.Ambrasas, R.Palekas, S.Pamerneckis, H.Štaudė, „ADS“, „ABAU“, „Archartelė ir partneriai“, „Processoffice“, „PUC“, „Paleko  ARCH studija“, „SADD“, SĮ „Vilniaus planas“, „S.Pamerneckio kūrybinė grupė“, R. ir V.Stupak, R.Kazickas).






Pasak komisijos, pirmojo Lietuvoje gyvenamosios aplinkos, tvarios architektūros etaloninio kvartalo projekto vystymasis – pavyzdinis tvaraus miesto kūrimo modelis.
Komentuodamas Paplaujos teritorijos sprendinius, komisijos narys D.Šarakauskas teigė, jog bendro kelių architektūros biurų darbo kūrybinių dirbtuvių pagrindu rezultatas – humaniška, patraukli, respektuojanti esamą gamtinį ir urbanistinį kontekstą, gyvenamoji, darbo ir poilsio aplinka.
Filosofas N.Milerius pridėjo, jog Vilnelės rekreacinių erdvių sistemos projektas kartu su tinklapiu www.archparkas.lt yra geras pavyzdys, kaip į projektavimo procesą galima įtraukti visuomenę, jos pageidavimus kūrybingai integruoti į sprendinius. 


Dėl geriausio projekto vardo su nugalėtoju varžėsi Guggenheimo muziejaus prie Baltojo tilto projektas („Z.Hadid architects“) – dėl stiprios meninės išraiškos, profesionalumo, reikšmės Vilniaus miesto garsinimui pasauliniame kontekste.





Taip pat – kompanijai ŪBIG priklausančios Vilniaus sporto rūmų teritorijos pertvarkymo ir Sporto rūmų rekonstrukcijos į Kongresų centrą projektas (M.Dagys, Ž.Gudelis, A.Kuncevičiūtė, L.Kuncevičienė, S.Kuncevičius, V.Kuncevičiūtė, M.Pakalnis, M.Rotundo). Pasak komisijos, teritorijos grąžinimo miestiečiams, ją paverčiant viešąja erdve su visuomeniniais objektais, procesas yra itin svarbus Vilniaus miestui.





Vilniaus sporto rūmų teritorijos pertvarkymo projektas (M.Dagys, Ž.Gudelis, A.Kuncevičiūtė, L.Kuncevičienė, S.Kuncevičius, V.Kuncevičiūtė, M.Pakalnis, M.Rotundo)





Vilniaus sporto rūmų rekonstrukcijos į Kongresų centrą projektas (M.Dagys, Ž.Gudelis, A.Kuncevičiūtė, L.Kuncevičienė, S.Kuncevičius, V.Kuncevičiūtė, M.Rotundo)



Dar komisija išskyrė:
Pašilaičių bažnyčios projektas („4PLIUS“, arch. D.Trainauskas  (PV), D.Baliukevičius, bendraautorės A.Kairytė, A.Kepenytė, konkursas, I vieta)




 


Verslo trikampio konkurso nugalėtojų projektas (“4PLIUS”, arch. D.Trainauskas (PV) , D.Baliukevičius, bendradarbės A.Kepenytė , I.Saldauskaitė)




 


Tauro kalno pertvarkymo ir Tautos namų projektas (“VAS” (K.Pempė, A.Pliučas, L.Petrikėnė, G.Gečaitė, V.Lukoševičius, J.Dagelis, N.Baran, D.Kisielius, V.Kutaitė, I.Lukauskas, konkursas, I vieta)





 


Vilniaus bendrąjį planą iki 2015 metų (SĮ „Vilniaus planas“)



 


Gyvenamųjų namų Rasų gatvėje kvartalo projektą (“Paleko ARCH studija” ( R.Palekas, A.Brazauskaitė, G.T.Gylytė, konstr. V.Zanevičius).





Vertinimo komisijai paskelbus savo sprendimą, visuomenė taip pat kviečiama pateikti savo nuomonę: visą parodos veikimo laiką (iki gegužės 22 d., darbo dienomis nuo 12.00 iki 19.00 val.) vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami apsilankyti ekspozicijoje Vilniaus koncertų ir sporto rūmuose (Rinktinės g.1, Vilnius)  ir balsuoti už labiausiai patikusią realizaciją ir projektą. Visuomenės favoritai bus paskelbti žiniasklaidoje.


 


APIE PARODĄ


Antrą kartą vykstanti apžvalginė paroda „VILNIAUS ARCHITEKTŪRA 2007-2008“ – tai stabtelėjimas sostinės architektūrinio žemėlapio kaitos maratone.  Lietuvos architektų sąjungos organizuojamame, Vilniaus miesto savivaldybės remiamame renginyje įvertinama, kaip per paskutinius du metus kito miesto veidas ir įvaizdis, kokius miesto pasiekimus, problemas, visuomenės vertybes atspindi naujausia architektūra.


Ekspozicijoje ir kataloge pristatoma 80 darbų: Vilniuje įgyvendintų ir parengtų projektų, taip pat dalis projektų, pateiktų tuo laikotarpiu sostinėje organizuotuose konkursuose.
Parodai atrinkti tie architektų darbai, kurie lėmė ar lems reikšmingiausius Vilniaus (miestovaizdžio, miesto įvaizdžio, socialinės infrastruktūros, gyvenamosios aplinkos, miesto struktūros) pokyčius. Taip pat – tie, kurie labiausiai atspindėjo miesto kaitos tendencijas.
Tai pastatai, esantys ar planuojami svarbiose, matomose Vilniaus vietose, tapę miesto ar jo dalių orientyrais, semantinėmis dominantėmis. Taip pat reprezentacinėse miesto erdvėse iškilę ar projektuojami nauji pastatai; strateginiai, miesto ar valstybinės reikšmės, svarbūs visuomeniniai objektai.
Nors daugiabučių statybų rinka 2007-2008 metais tebebuvo aktyvi, gyvenamieji pastatai parodoje nedominuoja. Kataloge pateikti tie daugiabučių projektai ir realizacijos, kurių autoriai ieškojo aukštesnės gyvenimo kokybės formulės, dermės su kontekstu, bandė tobulinti tipologiją; taip pat tie, kurie pažymėtini dėl savo apimties ar lokacijos.
Urbanistinių projektų pateikta nedaug, tačiau reikšmingų. Tarp jų: sostinės plėtrą iki 2015 metų reglamentuojantis bendrasis planas; pirmasis Lietuvoje gyvenamosios aplinkos, tvarios architektūros etaloninis kvartalas „Architektūros parkas“, kurį miesto savivaldybė kartu su privačiu sektoriumi kurs buvusioje pramonės teritorijoje. Urbanistinius uždavinius architektai sprendė ir konkursuose, kurių 2007-2008 metais buvo gausu kaip reta. Dažniausia jų tema – patrauklių teritorijų Vilniaus miesto centre ar netoli jo pritaikymas naujoms reikmėms, naujų verslo klasterių, visuomenės traukos taškų kūrimas.
Bandant kuo išsamiau ir objektyviau pristatyti Vilniaus miesto architektūros kaitą, parodoje pristatomi įvairios architektūrinės kokybės projektai, kurių vertinimas paliekamas skaitytojui.


Rūta Leitanaitė, parodos kuratorė



REALIZACIJOS


 



PROJEKTAI


 



KONKURSAI

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal