Lietuvos architektų sąjunga

Apie architektūrą saugomose teritorijose

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba neseniai išleido katalogą „Kaimo statyba: Vakarų Aukštaitija“ . Šis katalogas buvo pristatytas Anykščiuose, Anykščių regioninio parko lankytojų centre.

Kartotinių projektų, aišku, kataloge nėra. Yra šiek tiek istorijos: sudėtos gražios senų pastatų nuotraukos, dalis tų nuotraukų daryta dabar, dalis labai seniai, pvz.: 1960 m. Iš pateiktų nuotraukų, kurių nėra daug, aišku, kad paprastos lietuviškos trobelės, kiti pastatai yra tuom ir patrauklūs, kad yra seni, vienokio ar kitokio,  ankstesnio laikmečio statybos, „susigyvenę“ su aplinka, juos supa dideli medžiai, „susėdę“ į žemę, pakrypę, išblukę – mūsų istorijos dalis. Tai tikrai gražu. Labai svarbu šioje vietoje, kaip ir katalogo pristatymo metu akcentavo VSTT direktorė Rūta Baškytė, negriauti to seno namo, nekirsti aplink augančių medžių, neardyti, nežaloti, nelyginti reljefo. Tie akcentai kataloge yra sudėti.

Katalogo pristatymo metu buvo pabrėžta, kad tokie katalogai skirti žmonėms, kurie tiesiog norėtų statyti ar rekonstruoti sodybas, laikantis tradicijų. Puiku!

Lieka atviras klausimas, amžina tema – jei yra noras statyti šiuolaikiškiau, jei pastatai skirti ne gyvenimui, o rekreacinės paskirties ar komercinės, kaip reikia mąstyti, projektuoti saugomoje teritorijoje tuščiame sklype?

Klausimas architektams profesionalams, teoretikams, dėstantiems architektūrą: kas yra tradicinė architektūra? Kokia ji? Ar galima teigti, kad tik praeito šimtmečio pradžios architektūra dera prie lietuviško kraštovaizdžio? O šiuolaikinė architektūra nedera prie lietuviško kraštovaizdžio? O gal pačiose gražiausiose, vertingiausiose Lietuvos vietovėse, kurios yra tapusios saugomomis teritorijomis, laikas pradėti kalbėti apie kokybišką architektūrą?

Pagarbiai, Anykščių architektė Daiva Gasiūnienė

Rubrika "Nuomonės" skirta architektų bendruomenės, visuomenės atstovų asmeninei nuomonei apie architektūros aktualijas pareikšti. Šioje rubrikoje publikuojami straipsniai atspindi jų autorių poziciją, tačiau nėra oficiali Lietuvos architektų sąjungos pozicija.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal