Lietuvos paviljonas Venecijos architektūros bienalėje 2025: architektūra, įsišaknijusi gamtoje

Gegužės 8 d. Venecijos architektūros bienalėje, vienoje prestižiškiausių architektūros parodų pasaulyje, Lietuva pristatė nacionalinį paviljoną – „Archi / Tree / tecture“, parengtą Lietuvos architektų sąjungos. Kartu su vietos ir užsienio partneriais lietuviai iki pat rudens pabaigos kvies lankytojus permąstyti architektūros ir gamtos ryšį, atkreipiant dėmesį į šiuolaikinių miestų urbanizaciją, išsaugant gamtą.
„Savo ekspozicija klausiame, ar šiuolaikiniuose architektūriniuose sprendimuose ir diskusijose dar liko vietos empatijai, kuri padėtų miestiečiams atsilaikyti prieš agresyvaus šiuolaikinio gyvenimo tempo kuriamus aplinkos pokyčius, ar vietos dvasia vis dar yra vertybė ir vienas iš svarbiausių faktorių naujiems architektūros projektams suvokti bei vertinti? Per keletą dienų neatpažįstamai gali pasikeisti vaizdas dėl būsimos plėtros kaimynystėje nupjovus „ne vietoje“ augančius 100-mečius ąžuolus, su kuriais save tapatino ne viena miestiečių karta. Tad šiemet Venecijos architektūros bienalė tampa svarbia diskusijų erdve, kuomet architektūra atsispindi ne tik miestų urbanistikoje, bet ir tampa atsakomybės už ateitį išraiška“, – sako nacionalinio paviljono idėjos autorius ir kuratorius Gintaras Balčytis.
Lietuvos ekspozicija Venecijos bienalėje suskirstyta į tris dalis. Jos epicentras – beprasmiškai nupjauto medžio kelmo instaliacija (skulpt. Kęstutis Lanauskas), gvildenanti ne tik architektūrinę meistrystę, bet ir filosofinę mintį apie ryšį su gamta. Taip pat ekspozicijos akcentu tapo Lietuvos paviljono architektūrą kūrusių architektų Pauliaus Vaitiekūno ir Andriaus Pukio sukurtas 4x4x4m. baltas kubas, kuris naudojamas ir kaip projekcinis ekranas audiovizualinio meno instaliacijai, sukurtai Linos Pranaitytės ir Urtės Pakers dueto „Bionics“, siužetus filmavo Gvidas Kovėra.
Parodoje pristatomi XX a. pab. – XXI a Lietuvos architektų sukurtų pastatų maketai: M. Mažvydo bibliotekos skaitykla Palangoje (1968, arch. Albinas Čepys), parodų paviljonas „Kupeta“ Palangoje (1968, arch. Albinas Čepys), sanatorija „Žilvinas“ Palangoje (1969, arch. Algimantas Lėckas), Vilkaviškio autobusų stotis (2020, arch. Gintaras Balčytis), Valstybinės miškų tarnybos būstinė ir lankytojų paviljonas (2024-dar neįgyvendinta, arch. Gabrielė Ubarevičiūtė, Giedrius Mamavičius („Afterparty“), Ona Lozuraitytė ir Petras Išora („IXL studio“), Druskininkų autobusų stotis (2024 – dar neįgyvendinta, arch. Gintaras Balčytis). Visi šie pastatai atspindi pagrindinę paviljono idėją – architektūros ir egzistuojančių medžių pagarbų sambūvį.
Paviljono architektūrines idėjas techniškai išvystė bei įgyvendino „Fitsout“ – viena didžiausių Europoje, aukštos pridėtinės vertės bei kompleksiškumo baldų gamintoja. Anot bendrovės direktoriaus Jono Stragio, tai galimybė ne tik atstovauti šaliai, bet ir dalintis žiniomis tarptautiniame kontekste. „Paviljono ekspozicija siekta parodyti unikalius Lietuvos architektų kūrinius ir jais pelnyti idėjinį pripažinimą tarptautiniu mastu. Projektą drąsiai laikome pasisekusiu, nes visi lankytojai išsineša aiškią žinutę, skatinančią atrasti bei įgyvendinti originalius architektūros sprendimus tausojant planetą – toks ir yra mūsų visų, socialiai atsakingą veiklą puoselėjančių tikslas“, – sako J. Stragis. Paviljono montavimo darbus Venecijoje atlikti padėjo UAB „Elviga“.
Nuo 1980-ųjų kas dvejus metus vykstanti Venecijos architektūros bienalė – vienas svarbiausių šiuolaikinės architektūros renginių pasaulyje. Šių metų Lietuvos dalyvavimą Venecijos architektūros bienalėje, Italijoje pristato Lietuvos kultūros taryba.
Venecijos architektūros bienalė vyks iki lapkričio 23 d., Lietuvos ekspoziciją rasite Venecijos širdyje įsikūrusioje Santa Maria dei Derelitti bažnyčioje (Chiesa Santa Maria dei Derelitti, Ospedaletto kompleksas, Barbaria delle Tole – Castello 6691)
Paviljonas veikia kiekvieną dieną, išskyrus antradienius, nuo 11 iki 20 val.
Rugsėjo 22-26 d. paviljono programą papildys tarptautinis studentų simpoziumas, kurio metu visų Lietuvos architektūros mokyklų (KTU, Vilnius TECH, VDA) studentai ir dėstytojai bei tarptautinio tinklo „Transform4Europe“ universitetų studentų ir dėstytojų grupės pristatys specialiai Lietuvos paviljono tematikai kurtus darbus (projektus, tyrimus, straipsnius ir kt.), diskutuos bei klausysis tarptautinių architektūros ekspertų skaitomų paskaitų.
Lietuvos paviljono Venecijos architektūros bienalėje 2025 m. organizatorius – Lietuvos architektų sąjunga
Paviljoną rengusi komanda:
Paviljono kuratorius: architektas Gintaras Balčytis.
Komisarė – dr. Jūratė Tutlytė.
Paviljono parodos architektai – Paulius Vaitiekūnas ir Andrius Pukis
Parodos audiovizualikos ir erdvės patyrimo dizaino autoriai – Lina Pranaitytė ir Urtė Pakers [„Bionics“]
Skulptorius – Kęstutis Lanauskas
Vizualinio identiteto kūrėja – Gailė Pranckūnaitė
Asistuojanti architektė ir pristatomų objektų knygos dizainas – Vika Pranaitytė
Vaizdų filmavo operatorius – Gvidas Kovėra
Dizaino prototipų autorė – Sandra Kasperavičienė
Maketų meistrai – Paulius Naruševišius ir MB „Modulior studija“
Simpoziumo diskusijų ir paskaitų, Lietuvos architektūros mokyklų dalyvavimo kuratorė – Rūta Leitanaitė
Studentų simpoziumo 2025 m. rugsėjo 22-26 d. koordinatoriai – Gytis Dovydaitis ir Rūta Petrauskaitė
Vertėjai – Lorenzo Piazzi, Marta Arniani [futurible.org], Elisa Adele Nobile
Projekto vadyba – Marius Dirgėla
Projekto vadyba Italijoje – Valeria Romagnini, Francesco Zanon
Parodoje eksponuojamų pastatų autoriai: Albinas Čepys, Algimantas Lėckas, Ona Lozuraitytė, Petras Išora, Gabrielė Ubarevičiūtė, Giedrius Mamavičius, Gintaras Balčytis.
Projektą finansuoja
Paviljono globėjas
Daugiau apie paviljoną: www.architree.lt