Baltijos šalių architektai surado ką pasakyti pasauliniame UIA kongrese
BAUA paviljonas Kopenhagoje
Baltijos šalių architektų sąjungų asociacija BAUA pasauliniame Tarptautinės architektų sąjungos kongrese Kopenhagoje liepos 4 d. atidarys savo paviljoną.
UIA kongreso „Darni ateitis – nepalikti nė vieno nuošalyje“ tema – tai pagrindinis, permainingas 2030 m. JT darnaus vystymosi tikslų pažadas. Šis pažadas – ir prielaida – yra visų JT valstybių narių įsipareigojimas mažinti nelygybę ir pažeidžiamumą, dėl kurių žmonės lieka nuošalyje ir mažėja individų bei žmonijos potencialas. Kongrese bus aptariama, kaip architektai, miestų planuotojai ir statybų bei statybos pramonė jau dabar prisideda prie būtinos transformacijos siekiant teisingesnės, atsparesnės ir labiau įtraukiančios visuomenės – ir kaip ją galima toliau tobulinti.
Remdamosi šia tema, Baltijos šalys kartu nusprendė toliau nagrinėti neseniai inicijuotą temą „Holistinis modernizmo būsto atnaujinimas“. Šia iniciatyva siekiama skatinti kokybišką holistinę modernizmo būsto renovaciją Europos ir ne tik Europos šalyse, aptariant aktualiausias temas, išryškinant iššūkius, dalijantis patirtimi ir pristatant geriausią holistinės modernizmo būsto renovacijos praktiką.
Projektas „Paraleliniai pasauliai“ (Parallel worlds), autorius Karl Pops.
Esame kryžkelėje. Baltijos šalyse, kaip ir visur, kur yra daug sunykusių modernizmo laikotarpio būstų, turime pasirinkti, kaip spręsti šią problemą ateityje. Kaulai yra geri, o likusi dalis – ne. Egzistuoja pasaulis, kuriame ir toliau tęsiama status quo, kai fragmentiška sovietmečio daugiabučių renovacija daugiausia tenka atskiriems savininkų kooperatyvams, o kvartalai lieka izoliuoti. Tačiau gali būti ir toks pasaulis, kuriame būstas pripažįstamas kaip itin svarbi infrastruktūra, kuriai reikia holistinės vizijos ir investicijų, kad būtų užtikrintas jos tvarumas. Kokiame pasaulyje norime gyventi?
Siūlomas paviljonas iliustruoja šį pasirinkimą sugretindamas du vienodo dydžio kambarius – vieną, vaizduojantį tipišką pirminės būklės daugiabutį, ir kitą, atnaujintą pagal šiuolaikinius gyvenimo standartus ir užmojus. Tai ne tik estetikos, bet ir natūralios šviesos, šiluminio komforto, patalpų oro kokybės, akustikos ir galiausiai žmogaus orumo klausimas. Ant kortos pastatyta gyventojų, bendruomenių, bendrijų, miestų ir visos visuomenės gerovė.
Paviljono dizainas išrinktas konkurso būdu iš jame dalyvavusių Lietuvos, Latvijos ir Estijos jaunųjų architektų pasiūlymų.
Grafinis dizainas: Tuumik.
—
LAS veiklą per Meno kūrėjų organizacijų strateginio finansavimo programą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.