Lietuvos architektų sąjunga

Panevėžio architektų kūrybinių dirbtuvių rezultatai

 

 
Šių metų gegužės 11 d. Panevėžio viešojoje G. Petkevičaitės Bitės bibliotekoje buvo pristatyti Panevėžio LAS organizuotų Eksperimentinių architektūrinių kūrybinių dirbtuvių  rezultatai. Po  22 metų pertraukos bei sąstingio, neabejingi savo miestui architektai ir visuomeninkai susibūrė bendram darbui eksperimentinėse kūrybinėse dirbtuvėse ir pateikė idėjas, kaip prikelti  savo gimtajį miestą.  Dabar jau galima drąsiai sakyti, kad tai, kas įvyko –  verta vadinti išskirtiniu įvykiu  ne tik Panevėžio mieste, bet ir Lietuvoje. Tai vyko savanoriškai, be jokio atlygio, aktyviai dalyvaujant visuomeninkams ir padedant rėmėjams.  Apie miesto praeitį istorinėmis žiniomis pasidalijo vyresnės kartos panevėžiečiai. Talkinant turizmo informaciniam centrui, neabejingi miestiečiai  pateikė nemažai  racionalių pastebėjimų, pasiūlymų miesto viešųjų erdvių tvarkymui. 
Pėsčiųjų tilto idėjas savarankiškai eskizavo  Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos mokiniai, galbūt ir būsimieji architektai, 
Per  dirbtuvių pristatymą, vykusį š.m. kovo 3 dieną, buvo pateiktos trys aktualios temos, į kurias daugybę metų miesto savivaldybė neieškojo atsakymų, nors tai glaudžiai siejosi su ikikarinio miesto tapatybe. Toks ilgą laiką besitesiantis abejingumas neramino savojo miesto patriotų.
 Simboliška, kad renginys vyko  artėjant valstybės šimtmečiui, kurią kūrė savanoriai.  Lietuvos architektų sąjungos Panevėžio skyriaus nariai, kartu su iš Panevėžio kilusiais savo kolegomis, pateikė idėjines koncepcijas, kaip atgaivinti tris miestui labai svarbius objektus – apleistą nepriklausomybės kovų savanorio, poeto, visuomenininko J. Čerkeso-Besparnio „Pragiedrulių“ sodybą Skaistakalnio parke; šiame parke esančią kalvą ir apleistą vasaros estradą, bei pasiūlė naujo pėsčiųjų tilto idėją istorinio medinio liepto per Nevėžį vietoje, kuris galėtų sujungti šv. Zitos gatvelę, istorinį medinės architektūros Mikolajevo kvartalą su G. Petkevičaitės-Bitės namu ir dabartinį miesto centrą. Dėl naujo pėščiųjų tilto reikėtų pasakyti, kad jis būtent toje vietoje ne kartą buvo siūlytas senokai vykusiame  konkurse bei VGTU Urbanistikos katedros studentų baigiamuosiuose darbuose. Architektai įžvelgė , kad šiuos objektus sujungtų mažasis pėsčiųjų – dviračių pažintinis ratas. Paskui prie dirbtuvių netikėtai prisujungę ištikimi panevėžiečiai, išvykę svetur, architektai Henrikas Štaudė ir Gintautas Šveikauskas, prisiminę savo pauglystės maršrutus, nupiešė didįjį ratą.
Arch. Jurėna Steponavičienė apžvelgė aktyvių miesto gyventojų siūlymus, skrupulingai surinko istorinę medžiagą. Miesto gyventojai pritarė, kad atgytų miesto viešosios erdvės, Skaistakalnio parke galėtų atsirasti parko kavinė, tualetai, apžvalgos bokštas kaip vertikalė, galėtų atgimti kareivių priesaikos prieškarinė tradicija, meninkų rezidencija, botanikos sodas, o galbūt parke galėtų būti jodinėjama arkliais  ir t.t.
Arch. Elvyra Klimavičienė apžvelgė įdomius objektus jungiantį mažąjį ratą. Atnaujinus dangas, pagal VDA II kurso architektūros studentės Faustos Diržytės idėją, įrengus interaktyvius stendus, pasakojančius gatvelių istoriją,  istorinis Mikolajevo-Špitolės kvartalas tikrai atgytų. 
Provokuojančias poeto J.Č.Besparnio sodybos atgaivinimo konversijos  koncepcijas, kuriose būtų visuomeninis pastatas, pristatė arch. Donatas Malinauskas. Atgaivinat sodybą, galėtų atsirasti vertikalė, stoginė, terasa, įsikomponuotų kavinė ar paviljonas. Arch. Žymantas Lipskis pateikė idomią idėją parke pastatyti daug autonomiškų, pakeltų nuo žemės meninikų dirbtuvėlių. 
Skirtingas “verpstės”  ir “S”formos  tilto idėjas, kuomet tiltas ne tik jungia skirtingus krantus, bet kartu yra ir miesto meninis akcentas,  traukos taškas, pristatė arch.Loreta Paulauskienė, Neringa Sargautaitė, Gintautas Diržys, Miglė Paužaitė, Vidminas Stankevičius.
Atnaujinat vasaros estradą, arch.Vidminas Stankevičius mato viziją, kaip galima apjungti tradicinius audinio raštų vaizdinius( arch. Donatas Malinauskas) su dinamiškos formos stogine. Pagerbiant ikikrikščioniškojo Panevėžio gyventojus, ant kalvelės, spėjamo alkakalnio, galėtų atsirasti simbolinis apeiginis ratas.
Vilniečiai architektai Henrikas Štaudė, Gintautas Šveikauskas, Augustas Minkauskas vasaros estradą siūlo įrengti naujai, neliečiant esamos kalvos. Į ją nuo esamo tilto vestų pakeltas takas, kuris užsibaigtų įspūdinga konsole – apžvalgos aikštele, ties paskandintu Nevėžyje mitologiniu akmeniu. Po estrados konstrukcija būtų galimybė įrengti technines patalpas, kavinę, WC. Taip pat buvo aptartas didžiojo dviračių tako maršrutas.
Darbai nėra baigtiniai, o tik konceptualūs siūlymai, prie kurių architektai tikisi sugrįžti vėliau. 
Renginys buvo gera proga pakabėti apie architektūrą ir opias problemas su miesto politikais ir aktyviais miestiečiais. Taip jau sutapo, kad kūrybinių dirbtuvių uždarymo metu, miesto bendruomenei prisistatė naujoji Panevėžio miesto savivaldybės Architektūros skyriaus vedėja  Daiva Gasiūnienė.  Tikimės, kad mūsų iniciatyva visus nuteikė optimistiškai.
Liepos 1dieną, tarptautinės Architektų dienos proga, architektai miestiečiams ketina pristatyti kūrybinių dirbtuvių darbų parodą, kad visi galėtų plačiau susipažinti su pateiktomis idėjomis.
 
LAS Panevėžio skyriaus informacija 
 
 
Faustos Diržytės vizualizacija Informacinis skaitmeninis įrenginys prie Bites namo. 
 
Siulomo tvarkyti ir pritaikyti pestiesiems ir dviratininkams per istorini kvartalą gatvių schema. 
 
Tilto eskizas V.Mikalausko menų gimnazijos mokinys  Dovilė Narbutaitė. 
 
Tilto vizualizacija arch.Loreta Paulauskiene, arch. Neringa Sargautaite. 
Nevėžio krantines vizualizacija arch.Loreta Paulauskiene, arch. Neringa Sargautaite. 
Tilto vizualizacija arch.Loreta Paulauskiene, arch. Neringa Sargautaite. 
Tilto vizualizacija  arch.Gintautas Dirzys. 
 
Tilto vizualizacija  arch.Gintautas Dirzys. 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos eskizas arch.Žymantas Lipskis. 
 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos eskizas arch.Žymantas Lipskis. 
 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos vizualizacija arch.Donatas Malinauskas. 
 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos vizualizacija arch.Donatas Malinauskas. 
 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos vizualizacija arch.Donatas Malinauskas. 
 
J.C.Besparnio sodybos sutvarkymo idėjos vizualizacija arch.Donatas Malinauskas. 
 
Tilto idėja, vizualizacija. Arch.Vidminas Stankevičius. 
 
Estrados atnaujinimoidėja. Maketas  Arch.Vidminas Stankevičius. 
 
Naujos estrados įrengimo idėjos vizualizacija   arch. Henrikas Štaudė,Gintautas Šveikauskas, Augustas Minkauskas. 
 
Naujos estrados įrengimo idėjos vizualizacija   arch. Henrikas Štaudė,Gintautas Šveikauskas, Augustas Minkauskas. 
 
Naujos estrados įrengimo idėjos planas  arch. Henrikas Štaudė,Gintautas Šveikauskas, Augustas Minkauskas. 
Kūrybinių dirbtuvių 2016-04-02 akimirka foto arch.Donatas Malinauskas. 
Kūrybinių dirbtuvių 2016-04-02 akimirka foto arch.Donatas Malinauskas. 
 
Išvyka po kūrybinių dirbtuvių objektus 2016–04-01 foto arch.Donatas Malinauskas. 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Kalba arch.Jurėna Steponavičienė. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Darbo pristato  arch.Donatas Malinauskas. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Darbo pristato  arch.Loreta Paulauskienė. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Darbo pristato  arch.Gintautas Diržys. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Kalba arch. Henrikas Štaudė. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas. Maketo idėją pristato   arch.Vidminas Stankevičius. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas. Panevežiečiams prisistato naujos Panevėžio vyr. Arch. Daiva Gasiūnienė. 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas. 
 
Eksperimentinių kūrybinių dirbtuvių uždarymas Bendrauja arch.Meilė Venckienė, arch.Elvyra Klimavičienė ir Panevėžio vicemeras Petras Luomanas. 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal