Konkursas „Mano erdvė“ finišavo apdovanojimų renginiu Nacionalinėje dailės galerijoje
Išrinkti geriausi 2022 metų interjerai
Namas Strielčiukų gatvėje; architektų biuras „Archas“, 2022. Foto Norbert Tukaj
Geriausias viešasis interjeras – grožio paslaugų studija, kurią jo kūrėja architektė Laura Giržadė („Softdecor“) pavadino Pudra. „Viešųjų interjerų kategorija atrodo labai populiari tarp žmonių, nes jie gali patys apsilankyti ir išbandyti erdvės funkcionalumą ir estetiką. Dėl nugalėtojo jaučiuosi labai užtikrintai, nes ši erdvė nuostabi, kompaktiška ir rodo tikrai menišką autoriaus pojūtį. Puikiai parinktos medžiagos, apšvietimas, pagal individualų užsakymą pagaminti baldai, detalės, dizaino elementai, pavyzdžiui, gražiai apšviestos nišos produktams, nuostabios spalvų paletės – visa tai atskleidžia ir išryškina erdvės grožį. Formos ir pavidalai aiškiai apibrėžia funkcionalumą ir suteikia unikalumo bei žaismingumo Lietuvos grožio sektoriui“– pagyrų geriausio viešojo interjeo kūrėjai L. Giržadei negailėjo žiuri narė M. Uhrinova.
Geriausias biuro interjeras – „Ergolain“ biuras Vilniuje, jo kūrėjos – Justė Žibūdienė ir Dominyka Rudokė, studija TOOTA. „Viena svarbiausių mūsų, kaip interjero architektų, užduočių yra gebėjimas transformuoti interjerą naujai, stengiantis išnaudoti turimas erdves ir medžiagas. Būtent tai ir nulėmė šios nominacijos nugalėtojo pasirinkimą. Biuro „Ergolain“ kūrėjos iš naujo panaudojo medžiagas, paliktas patalpose ankstesnio nuomininko. Puikus J. Žibūdienės ir D. Rudokės pasirinkimas – šiltos konjako spalvos kompozicija su kitomis pilkos gamos spalvomis sudaro tobulą biuro interjerą“, – taip laimėtojų darbą pristatė vertinimo komisijos narys A. Diaz Torres.
Geriausias buto interjeras – „Butas be sienų“ Vilniaus naujamiestyje, jo autorius – architektas Ignas Kalinauskas. „Dėl nedidelio būsto ploto architektas buvo priversti perplanuoti erdvę ir rasti protingų sprendimų, kaip maksimaliai ją išnaudoti. I. Kalinauskas pateikė aiškius erdvės pritaikymo būdus kruopščiai atsirinkdamas tiek dizainą, tiek ir medžiagas. Čia daug vietos daiktams, kas yra dažnai didžiulė problema mažuose butuose, taip pat aiškus grindų planas ir erdvumo pojūtis. Išsaugotas namų jausmas, išskirtinis dizainas, praktiškas kūrėjo mąstymas ir prisitaikymas prie esamo mastelio“, – laimėjusio interjero autoriaus darbą pristatė A. Dirks.
Geriausias namo interjeras – name Strielčiukų gatvėje, Vilniaus naujamiestyje. Jo kūrėjas – architektas Tomas Kuleša („Archas“). „Geriausio namo interjero nominacija yra labiausiai mėgstama, nes išvydę kiekvienas jaučiame, ar galėtumėme gyventi tokiame name, arba bent bandome suprasti jo šeimininkų gyvenimo būdą. O tada pro langus atsiveria tie privatūs vaizdai ir jūs nustembate, nes namas juk stovi tarp kitų namų. Tačiau architektas sugebėjo jį meistriškai išlankstyti ir geriausias pozicijas atsukti ne į kaimynų langus, o į pamiškę. Tai puikus gamtos, erdvių kambarių ir išmanių interjero detalių derinys, kad ir, pavyzdžiui, paslėpta darbo bei pramogų erdvė, draperija, kuri ne tik sukuria privatumą, bet dar ir leidžia sklisti natūraliai šviesai iš viršaus. Įkomponuotos grindjuostės, lenktos lubos, apšviesti turėklai ir dar daug kitų svarbių smulkmenų, kurios parodo išskirtinį architekto dėmesį detalėms. Šis namas jo šeimininkams neabejotinai yra sveikatos, saugumo ir gerovės uostas, į kurį visada sugrįžti“, – tokio M. Uhrinovos komentaro sulaukė geriausio namo interjero autorius. Įdomi detalė: šis namas buvo suprojektuotas prieš 12 metų, tačiau jo užsakovai išvyko iš Vilniaus gyventi į kitą miestą, o kai sugrįžo, vėl kreipėsi į T. Kulešą.
Už labiausiai patikusį interjerą visą mėnesį balsavo ir portalo lrytas.lt skaitytojai. Sulaukta per 20 tūkst. balsų, o daugiausia jų – 1867 surinko „DO Architects“ komanda Andrė Baldišiūtė, Sabina Grincevičiūtė, Algimantas Neniškis, Gilma Teodora Gylytė, Ieva Marija Malinauskaitė, Danielė Ąžuolaitė, Kasparas Žiliukas, Solveiga Buoželytė, Kotryna Urbonaitė, Olha Pietunova ir Vytenis Stasiūnas už gamyklos konversiją „Betono fabrikas“.
„Betono fabrikas“ – tai pirmoji iniciatyva atkurti visą buvusią Vilniaus namų statybos kombinato teritoriją industrinėje Vilkpėdėje ir išnaudoti jos gamtinį, architektūrinį ir infrastruktūrinį potencialą. Anksčiau veikęs betono konstrukcijų fabrikas nepriklausomybės laikais buvo apleistas, tačiau šiandien jis prikeliamas grąžinant išskirtinę architektūrą ir sukuriant jaukią žmogiško mastelio aplinką. Tikslas projektuojant šį pastatą buvo parodyti estetikos ir egzistuojančių pastatų potencialą bei įkvėpti transformacijoms Vilkpėdės rajoną.
Geriausią studento darbą šiemet išrinko praėjusių metų konkurso nugalėtojai architektai Laura Malcaitė, Jokūbas Jurgelis, Mėta Mozūraitienė ir Rytis Mikulionis – juo tapo Samantos Kajėnaitės projektas „Liudijant kaitą“ – buvęs „Aušveitos“ reabilitacijos centras Neries regioniniame parke. „Ar „modernūs“ griuvėsiai turi teisę išlikti? Kokia tokios architektūros vertė? Ar turime drąsos pakeisti nušlifuotą, efektyvų, pelningą architektūros įvaizdį į tokį, kuris labiau gerbia gamtą ir laiką?“, – kurdama šį projektą būtet tokius klausimus apie vertybes kėlė Vilniaus dailės akademijos Interjero dizaino katedros studentė S. Kajėnaitė.
„Mano erdvė 2022“ apdovanojimų ceremonija bus transliuojama gruodžio 7 dieną naujienų portale lrytas.lt, o gruodžio 10 d. – „Lietuvos ryto“ televizijoje. „Mano erdvė“ 2022 dalyviai ir jų projektai – vienoje vietoje.