Lietuvos architektų sąjunga

BAUA paviljono UIA pasauliniame kongrese Seule (P. Korėjoje) 2017 m. idėjos konkursas

Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektų sąjungų bendra ekspozicija Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) kongreso parodoje Seule (P. Korėjoje) bus įrengta pagal lietuvių architektų J. Lideikio ir T. Skripkiūno projektą.
Vakar baigėsi Baltijos Architektų sąjungų asociacijos (BAUA) paviljono, skirto eksponuoti UIA pasaulinio kongreso metu, architektūrinės idėjos konkursas. Konkurso dalyviai turėjo pasiūlyti ekspozicijos koncepciją (instaliaciją ir turinį), o taip pat ir suvenyrą, įteikiamą kiekvienam lankytojui.
XXVI UIA kongresas, dedikuotas temai „Miesto siela“ („Soul of a city“) diskutuos, kas formuoja miesto savitumą, patrauklumą, gyvybingumą, gyventojų meilę savo miestui ir kaip prie to prisideda architektūra. Savaitės renginių sąraše – paskaitos, diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, idėjų konkursas studentams, apdovanojimai ir pasaulio architektūros paroda. Bendroje parodoje kiekviena šalis- UIA narė – turės progą įsirengti po savo architektūrinę ekspoziciją.
Pakvietusi Baltijos šalių architektus, dizainerius ir kitus teikti idėjas ekspozicijai atvirame konkurse, BAUA sulaukė 16 projektų. Juos vertino tarptautinė žiuri, kurią sudarė po 2 Baltijos šalies architektų sąjungos deleguotus atstovus (Lietuvos architektų sąjunga: Rūta Leitanaitė (BAUA pirmininkė), architektas Aurimas Sasnauskas; Estijos architektų sąjunga: BAUA vicepirmininkas Hindrek Kesler, Mark Grimitliht (architektas, BAUA paviljonų idėjų konkursų 2011 ir 2014 nugalėtojas); Latvijos architektų sąjunga: BAUA vicepirmininkas Juris Poga, architektė Ilze Paklone). Septintąja žiuri nare tapo Pekino dizaino savaitės direktorė Beatrice Leanza, Vilniuje viešėjusi Lietuvos kultūros atašė Kinijoje Agnės Biliūnaitės kvietimu.
Geriausiu projektu išrinktas jaunų architektų iš Lietuvos Jono Lideikio ir Tomo Skripkiūno darbas „City Tune“. Nugalėtojams atiteks 1000 Eurų premija. Paviljonas duos peno ne tik lankytojų akims, bet ir ausims. „Miestą reprezentuoja jame bendraujantys žmonės, jų kalba“ – teigia autoriai, pasiūlę paviljono lubose įmontuoti garso įrangą, kuri, lankytojui įėjus, transliuotų kasdienės lietuviškos, latviškos, estiškos kalbos įrašus. Kuo daugiau lankytojų įeis – tuo triukšmingesnis paviljonas taps. Ant sienų architektai siūlo pakabinti šimtus suvenyrų – muzikinių atvirukų su įspūdingiausių, vertingiausių pastatų Baltijos šalyse vaizdais, kuriuos atvertus skambėtų tam tikras sakinys atitinkama kalba. Lankytojas susipažintų ir su šalies architektūra, ir gal net išmoktų kelis sakinius lietuviškai, latviškai ar estiškai.
Žiuri teigimu, autorių siūloma papildoma garso instaliacija elegantiškam, neperkrautam ir lengvai suprantamam paviljono dizainui ir turiniui suteiks ypatingo patrauklumo. „Skirtingų, neįprasto daugumai užsieniečių ausiai, kalbų skambesys, suderintas su skirtingais architektūriniais įvaizdžiais, yra geras derinys pristatantis skirtingą ir panašią Baltijos šalių kultūrą“ – sako komisijos narė B. Leanza. – „Be to, muzikinis atvirukas yra tikrai kažkas tokio, ką norisi pasiimti su savimi ir neišmesti“.
Geriausia BAUA ekspozicijos UIA kongreso pasaulinėje parodoje idėja bus toliau detalizuojama ir pildoma dirbant kartu su autoriais.
 
 
Antroji vieta ir 600 Eurų premija skirta estei Kadi Paluoja, sužavėjusi komisiją savo darbo „Soil“ lakoniškumu, šmaikštumu ir ryškumu. Architektė pasiūlė paviljono grindis išbarstyti ryškiai rožiniais maisto spalvos milteliais. „Miesto pagrindas yra dirva. Kad ir kur eitum, ją – o kartu ir miestą – neši su savimi ir visur palieki pėdsaką“ – teigė K. Paluoja. „Tokio – šokiruojančio, šmaikštaus, aiškaus – pasirodymo idėjos ir norėjome BAUA paviljonui. Deja, puikiai dėmesį patraukiantis pasiūlymas pritrūko gilesnės idėjos“ – komentavo žiuri.
 
Tokią pasiūlė trečiąją vietą ir 300 Eurų premiją laimėjęs  projektas „In disperse“. Projekto autoriai Eglė Rutkauskaitė ir Mantas Gipas (Lietuva) paviljone pasiūlė pademonstruoti vieną svarbiausių Baltijos šalių skaudulių – regionų tuštėjimą, gyventojų kėlimąsi iš mažų miestelių ir kaimų į didžiuosius arba į užsienį. Paviljono sienos būtų užpildytos mažų miestelių, kaimų oro nuotraukomis, kurias lankytojai galėtų išsinešti kaip suvenyrą. Ekspoziciją aplankant vis daugiau lankytojų, sienos taptų vis tuštesnės, taip atspindėdamos liūdnas tendencijas Baltijos šalyse. Anot žiuri, „Tema labai aktuali, tačiau autoriai nepasiūlo problemos sprendimo ar optimistiškesnių alternatyvų, kurias galėtų ir turėtų pateikti architektūra.“  
 
Lietuvos architektų sąjungos dalyvavimą organizuojant BAUA paviljono ekspoziciją UIA kongrese Seule (P. Korėjoje) remia Lietuvos kultūros taryba, partneris – Lietuvos ambasada Kinijoje.
 
 
KITI KONKURSUI PATEIKTI DARBAI
 
 
APIE KONKURSĄ
 
Baltijos architektų sąjungų asociacija (BAUA) skelbė atvirą BAUA Lietuvos, Latvijos, Estijos  architektūros bendros ekspozicijos Tarptautinės architektų sąjungos kongrese Seule (P. Korėjoje) 2017 m. idėjinį konkursą.
2017 m. rugsėjo 3-10 d. Seule (P. Korėjoje) vyksiančio XXVI UIA kongreso tema – “Miesto dvasia” (The Soul of the City).
Šio konkurso tikslas: išrinkti geriausią paviljono idėją, kuri atitiktų kongreso temą bei būtų įsimenanti.
Pasiūlymą turėtų sudaryti dvi dalys:
– instaliacijos bendros ekspozicijos vietoje projektas
– suvenyro idėja
Konkurso dalyviai turėtų turėti omenyje kongreso mastelį (per 150 šalių-dalyvių, keliolika tūkstančių lankytojų) ir tai, jog visų šalių ir organizacijų ekspozicijos bus sutelktos vienoje vietoje bei demonstruojamos vienu metu.
Rengiant galutinį paviljono projektą konkurso laimėtojams talkins profesionalūs dizaineriai. Konkursiniuose projektuose neturi būti išspręsti visi klausimai detaliai. Projektas bus vystomas toliau, bendradarbiaujant organizatoriams.
Konkurse kviečiami dalyvauti architektai, dizaineriai, menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Pasiūlymų skaičius neribojamas, registracijos nėra.
Jei nei vienas iš konkursui pateiktų projektų neatitinka lūkesčių ir reikalavimų, Organizatorius (BAUA) pasilieka teisę nė vieno projekto neįgyvendinti.
Konkurso kalba – anglų.
Kalendorius:
27.12.2016 Konkurso pradžia
09.01.2017 Klausimų pateikimo galutinė data (el.paštu info@architektusajunga.lt)
17.01.2017 Atsakymai į klausimus publikuojami tinklapyje www.architektusajunga.lt ir Estijos, Latvijos architektų sąjungų tinklapiuose
03.02.2017 iki 12.00 val. Projektų pateikimas (el. paštu)
14.02.2017 Žiuri posėdis
15.02.2017 Paskelbiami nugalėtojai
Premijos:
I vieta 1000.-€ 
II vieta    600.-€ 
III vieta 300.-€
Žiuri
a) 2 delegatai iš kiekvienos architektų sąjungos:
Lietuvos architektų sąjunga: Rūta Leitanaitė (BAUA pirmininkė), Aurimas Sasnauskas (architektas)
Estijos architektų sąjunga: Hindrek Kesler (BAUA vicepirmininkas), Mark Grimitliht (architektas, BAUA paviljonų idėjų konkursų 2011 ir 2014 nugalėtojas)
Latvijos architektų sąjunga: Juris Poga (BAUA vicepirmininkas), Ilze Paklone (architektė)
b) kviestinė žiuri narė: Beatrice Leanza (Italijos kilmės kuratorė ir tyrėja, gyvenanti Pekine nuo 2002 m. Pekino dizaino savaitės kuratorė nuo 2013 m., šio renginio užsienio programos kuratorė. Viena iš tarptautinės tyrimų programos „Across Chinese Cities“ kuratorių nuo 2014 m.)
Techninė informacija
BAUA ekspozicijai bus skirta 3m x 3m x 2.5m  erdvė bendrame parodų pastate. Instaliacija bus matoma arba tik iš priekio, arba kampu (bus patikslinta). Ekspozicijos projektavimas, gamyba, įrengimas, medžiagos, transportavimas, montavimo darbai, eksploatacija ir pan. turėtų kainuoti iki 24 000 eurų.
Projektai pateikiami anonimiškai.
Darbo sudėtis:
1. Projektas: planas su matmenimis (privaloma), erdvinis vaizdas ir kt., ką dalyvis mano esant būtina; tekstas, aprašantis: instaliacijos idėją ir turinį; naudojamas medžiagas; konstrukciją; transportavimo būdą; suvenyro idėją
Projektas turi būti pateiktas .pdf formatu, ne daugiau kaip 4 psl. A3 dydžio lapuose, pdf formatu. Kiekviename lape turi būti nurodytas darbo devizas.
Ši projekto dalis turi neviršyti 5 Mb ir turi būti atsiųsta į el. paštą info@architektusajunga.lt
2. Dalyvio informacija (atskiroje laikmenoje, .pdf formatu, iki 2 psl. A4 dydžio lapuose). Nurodyti vardą, pavardę, kontaktus ir pridėti trumpą CV su kūrybine patirtimi, jei tokia yra.
Ši informacija turi būti atsiųsta į el. paštą daiva@architektusajunga.lt
Darbai pateikiami iki 2017 m. vasario 3 d., temos laukelyje įrašant “UIA-Seoul competition”.
Prisegtų laikmenų pavadinimas turi būti lygiai toks pats, kaip ir darbo devizo. (pvz., “Seoul123.pdf”)
Jeigu dalis šios informacijos netiksliai sutampa su informacija Konkurso sąlygose, teisinga laikoma informacija, pateikta Konkurso sąlygose.
 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal