Lapkričio 17 d. Nacionalinėje dailės galerijoje finišavo Lietuvos interjero architektūros konkursas “Mano erdvė”. Apdovanojimų renginio metu buvo apdovanoti keturių geriausių 2015-2016 metais sukurtų Lietuvos interjerų – buto, namo, biuro ir viešo pastato – autoriai. Geriausiais interjerais išrinkti butas Vilniaus senamiestyje, namas parke, Antakalnyje (Vilniuje), grožio paslaugų organizavimo įmonės biuras Vilniuje ir Valstybės pažinimo centras.
Antrą kartą surengto konkurso organizatoriai – Lietuvos architektų sąjunga ir tinklaraštis lrytas.lt (skyrelis “Būstas”). Pasak konkurso kuratorių, Lietuvos architektų sąjungos kūrybos direktorės Rūtos Leitanaitės ir “Būsto” rubrikos redaktorės Ingos Junčienės, konkursas skirtas objektyviai ir išsamiai apžvelgti naujausią Lietuvos interjero architektūrą, išrinkti geriausius darbus, o taip pat – skatinti visuomenę domėtis savo artimiausia aplinka, pažinti ir pamilti šiuolaikinę architektūrą.
Siekiant objektyvumo ir profesionalumo, konkurso vertinimo komisiją sudarė tik užsienio architektai ir dizaineriai, pripažinti pasaulio ir nacionaliniu lygiu:
Zaiga Gaile (Latvija). Ypatingo pripažinimo sulaukusi dėl savo darbo su kultūrinę vertę turinčiais pastatais ir kvartalais architektė, daugelio medinių namų rekonstrukcijos autorė; apdovanota Nacionaliniais Latvijos architektūros prizais. | |
Gertjan de Jong (Olandija). Jo studijos DMDJS sukurtas Rozet kultūros centro Arnheime interjeras 2014 m. laimėjo nacionalinį interjero architektūros prizą Olandijoje. |
|
Hannes Praks (Estija). Estijos meno akademijos Architektūros ir interjero departamento vedėjas; inovatyvių komercinių, biurų, viešų pastatų, parodų interjerų autorius. |
Tarptautinė žiuri geriausius interjerus rinko keturiose kategorijose: būsto, namo, biuro ir viešojointerjero. Nugalėtojams įteikti diplomai bei skulptūrėlės.
Parodos katalogas (nuoroda bus patalpinta netrukus).
GERIAUSIAS BUTO INTERJERAS
“Bazilijonas”. Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis (“YCL”). Nr. 3 (žr. virtualią parodą)
Žiuri komentaras: Stipri, raiški interjero koncepcija suderinta su aiškiu, originaliu ir itin racionaliu išplanavimu. Interjero idėja susijusi su istorinės Vilniaus dalies kontekstu ir senu plytiniu pastatu, kuriame yra butas. Tuo pačiu butas labai patogus ir jaukus, architektai apgalvojo kiekvieną mažo buto erdvės centimetrą. Jaunatviška, šiuolaikinė senamiestiško architektūrinio charakterio interpretacija įgyvendinta su dideliu dėmesiu detalėms sumaniai panaudojant demokratišką statybos biudžetą.
Į Geriausio buto apdovanojimą taip pat pretendavo:
Butas Basanavičiaus g. Dovilė Piekytė, Normundas Vilkas, Dovilė Paunksnytė („AKTA“). Nr. 103
Belmonto loftas. Dalia Jakeliūnaitė. Nr. 71
GERIAUSIAS NAMO INTERJERAS
Slėnio vila. Arūnas Liola, Rolandas Liola, Edgaras Neniškis, Margarita Kaučikaitė, Enrika Geštautaitė (“ARCHES”). Nr. 51
Žiuri komentaras: Realybėje pastatas pranoksta nuotraukas. Vila – tai pavyzdys, kad interjero ir pastato architektūra yra vientisas kūrinys, kurio negalima padalinti. Namas harmoningai įterptas į gamtinį kraštovaizdį, maksimaliai atskleidžiant pastarojo privalumus, turint omenyje ir vaizdus pro langus, ir skirtingose pastato pusėse suprojektuotas lauko erdves – terasas. Vidinės namo erdvės suplanuotos taip, kad pastatas yra ir kompaktiškas, ir kartu labai erdvus, siūlantis erdvių skirtingoms veikloms. Ypatingai kokybiškas sprendimų įgyvendinimas, kruopščiai išspręstos detalės padėjo įgyvendinti vientisą architektūrinę idėją maksimaliai.
Į Geriausio namo interjero apdovanojimą taip pat pretendavo:
Vila kopose. Aidas Kalinauskas, Vaidas Tamošiūnas („Archispektras”). Nr. 62
Namas Vilniuje. Arch. Laurynas Žakevičius, arch. Evelina Gumuliauskaitė. Nr. 80
GERIAUSIAS BIURO INTERJERAS
„Treatwell“ biuras. Gytis Vaitkevičius (“Plazma”). Nr. 74
Žiuri komentaras: Biuras atspindi šiuolaikinės darbo vietos filosofiją – tai turi būti humaniška erdvė žmonėms, kurie daug valandų praleidžia monotoniškame darbe prieš mėlynus ekranus. Ši koncepcija įgyvendinta sukuriant jaukias, namus primenančias patalpas su virtuve, dideliu stalu susibūrimams, kambarius atskiriant tranformuojamomis stiklo sienomis. Greta bendravimui skirtų patalpų suprojektuoti kambariai ir pabūti ramumoje vienam ar netgi numigti.
Į Geriausio biuro apdovanojimą taip pat pretendavo:
DNB banko būstinė. Edgaras Neniškis, Toma Bačiulytė („ARCHES”, „LSA” architects,). Nr. 97
Biuras „Telegrafas“. Dalia Mauricaitė Kalinauskienė ir Nauris Kalinauskas | DEMOROOM. Nr. 91
GERIAUSIAS VIEŠAS INTERJERAS
Valstybės edukacijos centras. (“Processoffice”). Nr. 11
Žiuri komentaras: Ekspozicijos erdvėje puikiai suderinti fiziniai ir skaitmeniniai sprendimai. Turint omenyje ribotą biudžetą, pasiekti rezultatai – stulbinantys. Interjerui panaudotos pigios medžiagos, tačiau viskas atrodo puikiai. Kadangi architektai kartu buvo ir ekspozicijos kuratorių komandos dalis, žiuri atkreipia dėmesį į meno kūrinių integravimą į ekspoziciją. Čia dizainas panaudotas kaip įrankis paprastai paaiškinti sudėtingiems valstybės valdymo ir veikimo procesams.
Į Geriausio viešo interjero apdovanojimą taip pat pretendavo:
Restoranas „…Grey“. Justina Švaikovska, Inga Zabulionė, Sigita Antanavičienė, Gintaras Augūnas („Baltic Master“). Nr. 93
Utenos miesto istorijos ekspozicija. Skirmantė Vaitkevičiūtė (UAB „Ekspozicijų sistemos”). Nr. 19
Renginio akimirkos (foto: Justinas Stacevičius)