Vakar vykusiame viešame architektūrinių kūrybinių dirbtuvių „LMTA studijų miestelis Olandų g. Vilniuje“ aptarime pristatytos 5 skirtingos Akademijos miestelio koncepcijos.
Tris dienas penkios atrinktos architektų komandos („Paleko ARCH studija“ kartu su M. Šiupšinsku ir J. Grinevičiumi, „T. Balčiūno grupė“, „Unitectus“, „Do architects“ su „PuPa“ bei M. Šaliamoro, T. Grunskio ir A. Siaurusaitytės grupė) kūrė bei analizavo įvairias idėjas, kaip dabartinę Karo muziejaus teritoriją būtų galima paversti unikaliu studijų, meno ir mokslo centru.
2012 m. nusprendus statyti naują LMTA miestelį, Švietimo ir Mokslo ministerija jam skyrė sklypą Vilniuje Olandų g. 21A. Kalnų parko papėdėje esanti 4,75 ha teritorija iki šiol nėra tinkamai integruota į miesto urbanistinę struktūrą – nors geografiškai yra miesto centre, ją sunku pasiekti, ji nėra aktyviai naudojama miestiečių , neturi jokių semantinių nei funkcinių sąsajų su greta esančiomis nacionaline M. K. Čiurlionio menų mokykla bei B. Dvariono dešimtmete muzikos mokykla.
Naujame 19 000 m2 ploto komplekse ketinama sutalpinti 4 sales (koncertų,
kamerinę, teatro bei kino), pastatyti auditorijų ir kitų specializuotų,
studijoms skirtų patalpų kompleksą, meno ir mokslinių tyrimų kompleksą
(su biblioteka, fonoteka, videoteka, muziejumi, patalpomis tyrimams),
studentų viešbutį ir administracinį pastatą. Įvairius pageidavimus
apie miestelio įvaizdį ir programą viešoje apklausoje yra išreiškusi ir
LMTA bendruomenė.
Kūrybinės dirbtuvės buvo skirtos programos turiniui ir apimtims patikslinti, teritorijos planavimo urbanistiniams, erdviniams principams apibrėžti ir architektūrinio konkurso sąlygoms parengti.
Šios kūrybinės dirbtuvės – pirmasis tokio pobūdžio (architektūrinis, kūrybinis) renginys atnaujintoje Lietuvos architektų sąjungos pilaitėje. Kūrybines dirbtuves pradėjo paskaitos, supažindinančios su užduotimi (pristatė LMTA rektorius Z. Ibelgauptas, prorektorė J. Žalienė), su teritorijos istorija bei reglamentais (arch. G. Filipavičienė, R. Grigas). Miesto savivaldybės pozicią pristatė miesto vyriausias architektas Artūras Blotnys. Vėliau architektai keliavo apžiūrėti teritorijos, o grįžę įsikūrė kiekvienai grupei skirtuose kambariuose ir pradėjo darbą.
Iki sekmadienio vakaro kūrybinių dirbtuvių dalyviai ieškojo įvairių alternatyvų, kaip sukurti reprezentatyvų, bet su vertinga istorine, gamtine aplinka derantį komplekso įvaizdį, kaip teritorijoje racionaliai išdėstyti Akademijos pageidaujamą programą, kaip sukurti ryšius su miesto centru, Kalnų parku bei netoliese esančiomis M. K. Čiurlionio menų bei B. Dvariono dešimtmete muzikos mokyklomis.
„Džiugu, kad mūsų lūkesčiai dėl kūrybinių dirbtuvių prasmingumo ir rezultatų kokybės pasitvirtino“, – sakė ekspertų komisijos narys, LMTA rektorius Zbignevas Ibelgauptas.- „Sulaukėme skirtingų atsakymų, kaip teritoriją derėtų užpildyti pastatais, kaip juos priderinti prie vertingo reljefo, kaip miestelį padaryti patogų privažiuoti. Pasitikrinome, kurie sprendiniai šioje teritorijoje visai netiktų, o kurie – sukurtų ypatingai patrauklią aplinką Akademijai. Pamatėme, jog svarbu projekte numatyti projekto įgyvendinimo etapus.“
„Visi darbai įrodė, kad naujojo miestelio programa teritorijoje telpa, joje net liktų vietos įvairioms patrauklioms atviroms viešosioms erdvėms. Komisija padarė išvadą, jog pastatai iki 3 aukštų nepakenktų Kalnų parko vaizdui.“, – sakė Miesto plėtros departamento direktorius Artūras Blotnys. – „Miestui svarbu, kad ši teritorija taptų lankoma visuomenės. Išnagrinėjus projektus tapo akivaizdu, jog šioje miesto vietoje architektūra turi ne stengtis tapti nematoma, o turėti aiškų (bet ne įžūlų) kultūrinio centro įvaizdį. Be to, kūrybinių dirbtuvių darbai parodė įvairias galimybes, kaip teritorijoje sutalpinti ne tik Akademijos (fakultetų, administracinius pastatus, bendrabučius), bet ir visuomenės poreikius tenkinsiančius pastatus (koncertų, kino sales, biblioteką) taip, kad skirtingi srautai vienas kitam ne trukdytų, o skatintų ryšį tarp Akademijos bendruomenės ir miestiečių.“
Kūrybines dirbtuves organizavo Lietuvos architektų sąjunga ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija.
Architektūrinių kūrybinių dirbtuvių rezultatai ir ekspertų komisijos išvados taps pagrindu naujų pastatų planavimo apimtims nustatyti ir architektūrinio konkurso, kuris vyks 2014 m. pavasarį, sąlygoms parengti.
Iki 200 mln. kainuosiančias statybas LMTA vykdys iš ES struktūrinių fondų paramos, Vyriausybės lėšų ir kitų finansinių šaltinių. Centrinius rūmus Gedimino prospekte ketinama palikti kaip reprezentacinę Akademijos erdvę, kurioje įsikurs Kūrybinių inovacijų centras, bus vykdomos mokymosi visą gyvenimą, kvalifikacijos tobulinimo, neformalaus ugdymo bei kitos veiklos.
Kūrybinių dirbtuvių projektų ekspoziciją iki sausio 24 d. galima apžiūrėti Lietuvos architektų sąjungoje (II a., Kalvarijų g. 1, Vilnius).
Kūrybinių dirbtuvių užduotis (informacija apie teritorijos istoriją, reglamentus, būsimą programą, užduotis ir klausimai dalyviams)
Kūrybinių dirbtuvių ekspertų komisijos išvados ir rekomendacijos
KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ PROJEKTAI
DO Architects ir PuPa (planšetai PDF, aiškinraštis)
Paleko ARCH studija
(planšetai PDF, aiškinraštis)
Unitectus (planšetai PDF, aiškinraštis)
T. Balčiūno grupė (planšetai PDF)
M. Šaliamoras, T. Grunskis, A. Siaurusaitytė (planšetai PDF, aiškinraštis)
KŪRYBINIŲ DIRBTUVIŲ MOMENTAI
Fotografijos: www.architektusajunga.lt
Tekstas: Rūta Leitanaitė
Iliustracijos: architektusajunga.lt