Penktadienį Nacionalinėje dailes galerijoje vykusiame Lietuvos interjero architektūros apdovanojimų „Mano erdvė 2015” renginyje buvo apdovanoti geriausių interjerų autoriai.
Pirmą kartą surengto konkurso organizatoriai – Lietuvos architektų sąjunga ir tinklaraštis lrytas.lt (skyrelis “Būstas”). Pasak konkurso kuratorių, Lietuvos architektų sąjungos kūrybos direktorės Rūtos Leitanaitės ir “Būsto” rubrikos redaktorės Ingos Junčienės, konkursas skirtas objektyviai ir išsamiai apžvelgti naujausią Lietuvos interjero architektūrą, išrinkti geriausius darbus, o taip pat – skatinti visuomenę domėtis savo artimiausia aplinka, pažinti ir pamilti šiuolaikinę architektūrą. Pasak I. Junčienės, lietuviai jau tikrai neabejingi: per tris konkurso eigos mėnesius konkurso galeriją peržiūrėjo beveik 300 000 tinklapio lankytojų.
Siekiant objektyvumo ir profesionalumo, konkurso vertinimo komisiją sudarė tik užsienio architektai ir dizaineriai, pripažinti pasaulio ir nacionaliniu lygiu:
Karim Rashid
Dizaino ir interjero kūrėjas, kurį žurnalas
„Time“ vadina žymiausiu Amerikos pramoninio dizaino kūrėju. K. Rashido
darbai eksponuojami žymiausiuose modernaus meno muziejuose. Jis laikomas
vienu perspektyviausių šiuolaikinės kartos dizainerių. Jis didžiuojasi
daugiau nei 3 tūkst. darbų, pelniusių daugiau nei 300 dizaino
apdovanojimų. K. Rashidas – kasmetis pasaulinio lygio „Red Dot“,
„Chicago Athenaeum Good Design“, „Interior Design Best of Year“ ir „IDSA
Industrial Design Excellence“ apdovanojimų laureatas. Dėsto keliuose
universitetuose, yra nuolatinis konferencijų dalyvis, šešių monografijų
autorius.
Volodimir Nepyivoda
Vienas žinomiausių Ukrainos interjero dizainerių, sukūręs įspūdingus restoranų interjerus Ukrainoje, Austrijoje ir Vokietijoje, studijos „YOD Design Lab“ įkūrėjas, konkurso „Metų interjeras 2012“ (Ukraina) Didžiojo prizo laureatas.
Urmo Vaikla
Estijos interjero architektų sąjungos pirmininkas, Estijos nacionalinio pavijono Venecijos architektūros bienalėje 2012 m. bendraautorius.
Jan Sukiennik
Vienas žinomiausių jaunosios kartos architektų Lenkijoje, varšuvietis Janas Sukienikas studijavo architektūrą Varšuvoje, Niujorke ir Madride. Jo vadovaujamo architektų biuro „137 kilo“ suprojektuoti Varšuvos Služevo kultūros rūmai 2013 metais buvo pripažinti geriausiu Lenkijos statiniu.
Tarptautinė žiuri geriausius interjerus rinko keturiose kategorijose: būsto, namo, biuro ir viešojo interjero. Nugalėtojams įteikti diplomai bei skulptūrėlės.
GERIAUSIAS BUTO INTERJERAS
Arch. Andrius Byčenkovas – …. laisvas erdvėje . . .užprogramuotas augimui (Nr. 55 galerijoje)
“Mus įtikino originalus ir racionalus sprendimas: vieninteliu elementu – centre patalpinta virtuve – architektas patogiai sudalino stačiakampio formos erdvę į atskiras, skirtingų funkcijų zonas.” – komentavo žiuri narys Jan Sukiennik. – “Taip išvengta lofto erdvės sudalinimo į smulkius kambariukus, bet tuo pačiu sukurtas reikalingas privatumas. “Stuburo” – virtuvės – lenkta forma ypatingai tiko funkcionalių siaurų įėjimo, techninių kambariukų ir erdvių svetainės, bendrųjų patalpų deriniui. Eksponuojamas šiurkštus konstrukcijų betonas dera su mediniu grindų paviršiumi ir kuria nuoseklų industrinį buto charakterį.”
Komisija taip pat išskyrė šiuos buto interjerus:
Renata Mockutė, DIZU studija – Lofto interjeras „50 pilkų atspalvių ir gaidys” (Nr. 1 galerijoje)
YCL studio – Tomas Umbrasas, Aidas Barzda, Tautvydas Vileikis, Rokas Kontvainis – DO (Nr. 69 galerijoje)
GERIAUSIAS NAMO INTERJERAS
Gintautas Natkevičius, Linas Kraniauskas, Dovilė Bukauskaitė, Jurgita Skalskytė – gyvenamasis namas Kaune (Nr. 79 galerijoje)
“Įėjus į šį namą – dekartišką kubą – patenki į nuostabiai sensualų, tekančių formų interjerą. Kieta išorinė forma viduje suminkštinta dideliais lenktais paviršiais, laiptine ir lenktomis sienomis; interjeras tampa mūsų pačių – amorfiškų, asimetriškų būtybių – tąsa. Dėl to gyventi šiose erdvėse turėtų būti labai patogu, natūralu, priimtina. Šis interjeras, it tuščia minkšta drobė, atviras įvairiai apdailai ir stiliui. Vis dėlto man būtų buvę smalsu pamatyti, kaip architektai įsivaizdavo baldus ir daiktus šiame interjere. Namo inteerjeras itin šiuolaikiškas, originalus ir aitinka skaitmeninę erą, skaitmeninių technologijų aplinką ir naują biomorfinę epochą. Jame nematyti jokios nostalgijos ar užuominos į praeitį, ir tai aš laikau didžiuliu privalumu” – sake komisijos pirmininkas K. Rashid’as.
I a. planas
2 a. planas
Komisija taip pat išskyrė šiuos namų interjerus:
Gintautas Natkevičius, Jurgita Skalskytė, Linas Kraniauskas – gyvenamasis namas Minske (Nr. 66 galerijoje)
"Kančo studija" – Algimantas Kančas, Gustė Kančaitė, Kęstutis Kajokas, Gediminas Kezys – Individualaus namo interjeras Vilniaus rajone (Nr. 28 galerijoje)
GERIAUSIAS BIURO INTERJERAS
Rytis Mikulionis, Dalia Treinytė, Petra Starčević. Architektūros studija PLAZMA – Apranga Group biuras (Nr. 4 galerijoje)
“Nedidelis biuras patraukia savo baltai-juodu minimalizmu ir kruopščiai parinktomis, derančiomis ir kokybiškomis detalėmis. Subtilus apdailos medžiagų parinkimas, vertikalių sienų plokštumose ritmas, lubų ir apšvietimo sprendimai susieti į vientisą erdvę. Vieniteliai spalvos akcentai, matomi iš bet kurios vientisos interjero erdvės vietos, yra pozityvia nuotaika švytintys ryškiai geltoni baltai laukiamajame bei sepijos spalvos fotografijos. Interjeras šviežas ir originalus.” – sakė komisijos narys Urmo Vaikla.
Komisija taip pat išskyrė šiuos biurų interjerus:
Vaida Atkočaitytė ir Akvilė Myško-Žvinienė – „Skytech“ biuras Vilniuje (Nr. 53 galerijoje)
DO architects: Andrė Baldišiūtė, Gilma Teodora Gylytė, Algimantas Neniškis, Mindaugas Glodenis – „Arimex“ biuras Kirtimuose (Nr. 23 galerijoje)
GERIAUSIAS VIEŠASIS INTERJERAS
Lijana Petrikėnė, Ignas Lukauskas, Džiugas Kisielius, Aušra Vincerževskienė, Jekaterina Kairiūkštienė – ofisas gamtoje "Meno ir verslo sinergija" (Nr. 39 galerijoje)
“Šiuolaikiškas, erdvus interjeras patraukia racionaliomis ir naujoviškais sprendimais. “ – sake komisijos narys Volodimir Nepijvoda. – “Natūrali šviesa lengvai patenka į lakoniškas erdves pro stiklines sienas. Vidaus erdvė tampriai siejasi su išorėje esančia gamta – ne tik dėl vizualinių ryšių, bet taip pat ir parinktų ekologiškų apdailos medžiagų, natūralių spalvų ir tekstūrų. Šiuolaikiškas ir patogus interjeras yra universalus, lengvai transformuojamas – kas labai svarbu ten, kur kiekvieną dieną gali vykti kitokio pobūdžio veikla.”
Komisija taip pat išskyrė šiuos viešuosius interjerus:
Laura Janavičiūtė, Evelina Talandzevičienė, Dina Sargautienė. Architektūros studija PLAZMA – Restoranas – teatras vaikams "KUKUMUKU" (Nr. 6 galerijoje)
Justė Žibūdienė – Showroom (Nr. 16 galerijoje)
Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba