Lietuvos architektų sąjunga

Kūrybinės dirbtuvės Biržuose

Vakar prasidėjusiose kūrybinėse dirbtuvėse idėjomis, kaip gali būti atnaujintos penkios viešosios erdvės Biržų miesto centre, dalinosi Biržų bendruomenė, visuomeninių organizacijų, įvairių įstaigų atstovai, savivaldybės darbuotojai ir politikai.

Norėdama sukurti gyvas, miestiečių lankomas ir mylimas viešąsias erdves miesto centre, Biržų rajono savivaldybė kartu su Lietuvos architektų sąjunga organizuoja architektūrines-urbanistines kūrybines dirbtuves. Jų metu bus kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje. Šių erdvių sutvarkymas inicijuojamas remiantis 2014 m. parengta Biržų miesto kompleksinės plėtros 2014-2020 m. galimybių studija.

Kad kūrybinių dirbtuvių projektai atitiktų Biržų visuomenės lūkesčius būti patenkintų įvairių grupių poreikius bei interesus, Biržuose taikomas aktyvaus bendruomenės dalyvavimo formatas: ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių. Kūrybines dirbtuves organizuoja Lietuvos architektų sąjunga (kuratorė Rūta Leitanaitė, komandos narės Elena Archipovaitė, Giedrė Godienė).

„Kviečiame miestiečius diskutuoti, reikšti savo nuomonę ir susitarti dabar, formuojant užduotį architektams, kad vėliau rengiant projektus klausimų ir ginčų būtų kuo mažiau, o vykstant statyboms – jų visai neliktų“ – sakė Biržų rajono administracijos direktorius Rimantas Pauža.

Spalio 7 d. vykusiame susitikime nuo ryto iki vėlyvos popietės diskutavo apie 60 žmonių: rajono meras Valdemaras Valkiūnas, Tarybos nariai, Biržų rajono savivaldybės administracijos darbuotojai, dvasininkai, kultūros, paveldosaugos, aplinkosaugos įstaigų, Biržų regioninio parko, seniūnijų, bendruomenių, verslo įmonių, žiniasklaidos atstovai.

Šio pirmojo, parengiamojo susitikimo tikslas buvo susipažinti su aktyviai Biržuose veikiančiomis formaliomis ir neformaliomis grupėmis, verslininkais, įstaigomis, politikais, pasidalinti pradiniais pasiūlymais dėl penkių viešųjų erdvių Biržuose tvarkymo ir susitarti dėl tolimesnio darbo taisyklių.

Bediskutuojant apie miesto ateitį, pabrėžta, kad visos penkios erdvės yra svarbios, pažerta nemaža minčių. Anot susitikimo dalyvių, Piliavietėje, kuri yra reprezentacinė ir viena pagrindinių kultūrinių turizmo vietovių mieste, esminių erdvės pakeitimų nereikia, svarbu užtikrinti ryšį tarp piliavietės ir pliažo. Kalbėta apie tai, kad svarbu būtų išvalyti fosas, įrengti automobilių stovėjimo aikšteles, apšvietimą, gal būt – apžvalgos aikštelę, lauko kavinę. Širvėnos pakrantėje galėtų atsirasti valčių prieplauka, kita vandens turizmo infrastruktūra.
J. Janonio aikštę siūlyta vystyti kaip miesto švenčių, renginių, pramogų vietą, atnaujinti infrastruktūrą, o erdvę aplink J. Janonio paminklą – sumažinti. Išsakyta minčių, kad reikalinga pažymėti liuteronų bažnyčios vietą, įrengti viešąjį tualetą, žiemą – čiuožyklą, užtikrinti saugų transporto judėjimą. Beje, sulaukta idėjos J. Janonio paminklo išvis atsisakyti, vietoje jo įrengiant fontaną.

Kai kurie miestiečiai poeto paminklą siūlė perkelti greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, kur galėtų būti kuriamas ramaus poilsio pažintinis Reformacijos parkas. Kiti šią erdvę mato kaip galimą vietą Radvilų įamžinimui, skulptūrų parkui. Anot biržiečių, tai galėtų būti rami zona su pasivaikščiojimo takais, želdiniais.

Susirinkusieji mato Miesto aikštę kaip reprezentacinę erdvę, kurioje vyktų nedideli renginiai, būtų plėtojamas smulkusis verslas, gal būt – kavinės. Norėtųsi, kad ji trauktų akį kokybiškais daugiamečiais gėlynais, fontanu, apšvietimu. Siūlyta naujai apgalvoti Nepriklausomybės paminklo liekanų eksponavimo klausimą.

Žaliojoje zonoje Žvejų gatvėje biržiečių atstovai norėtų ilsėtis, žaisti ir kurti: čia pasiūlyta plėtoti vandens pramogų infrastruktūrą, įrengti vaikų žaidimo aikšteles, organizuoti kamerinius renginius, galbūt įrengti lauko estradą. Čia vietą galėtų rasti ir menų inkubatorius. Įvairūs vystymosi scenarijai galimi priklausomai nuo sprendimo, ar bus plėtojama tilto per Agluoną idėja, ar ne.

Aktyvūs biržiečiai susibūrė į neformalią atvirą patariamąją Biržų viešųjų erdvių vystymo darbo grupę, prie kurios gali prisijungti visi iniciatyvūs žmonės. Šio sambūrio užduotis – kartu apsvarstyti ir apibendrinti visus visuomenės pasiūlymus, dalyvauti užduoties architektams formulavime, atrinkti 3-6 „biržiečių ambasadorius“, kurie turėtų įsilieti į architektų, profesionaliai kuriančių viešųjų erdvių vizijas, komandas.
Atvira ir pozityvi renginio atmosfera sujungė skirtingus bet vienodai stipriai savo miestą mylinčius. Salė dūzgė nuo idėjų, kaip ateityje reikėtų tvarkyti ir kitas erdves Biržuose. Susitikimui pasibaigus, dalintasi įspūdžiais: „Pagaliau ledai pajudėjo!”, “Išeinu su viltimi, kad miestas gražės“, „Buvo įdomu, kūrybiška, diskusijos įkvėpė mąstyti. Laukiu tęsinio“.

Antrasis susitikimas, skirtas įtraukti į kūrybinį procesą visus biržiečius, vyks š. m. lapkričio 7-8 d. Biržų piliyje ir, jei bus palanku – atvirame ore. Savaitgalinio renginio metu architektūros, urbanistikos, paveldosaugos ir kt. specialistai, vietos organizacijų atstovai skaitys pranešimus ir paskaitas apie Biržų miesto istoriją, kultūrą, viešą gyvenimą, vyks žaismingos diskusijos su bendruomene. Sekmadienį ekskursijų po penkias projektuojamas erdves ir bendro darbo su biržiečiais metu bus sukurtas „idėjų bankas“ ir rekomendacijos šių erdvių raidai.

Lapkričio 27-28 d. trys architektų komandos kartu su bendruomenės ambasadoriais kurs nagrinėjamų viešųjų erdvių atnaujinimo konceptualius projektus.

Kūrybinėse dirbtuvėse norinčios dalyvauti architektų komandos bus atrinktos spalio pabaigoje, iki viešo renginio Biržuose lapkričio 7-8 d. Iš viso dirbtuvėse bus kviečiamos dalyvauti trys komandos, joms numatyta skirti honorarus. Netrukus bus paviešintas kvietimas teikti paraiškas, reikalavimai paraiškoms, atrankos kriterijai ir kt.

Kontaktai: kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė (info@architektusajunga.lt).

Foto: architektusajunga.lt

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal