Lietuvos architektų sąjunga

Gabiausios studentės projektavo namus kultūrai

Vakar paskelbtos geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų
konkurso nugalėtojos.  Jomis tapo projekto „Kauno miesto
muziejus“ autorė magistrantė Dovilė Bukauskaitė (VDA KF)  ir
“Muzikinio teatro Klaipėdoje” autorė bakalaurė Ieva Baranauskaitė
(VGTU).

Kasmet Lietuvos architektų sąjungos organizuojamo renginio “Geriausi architektūros studentų darbai” metu išrenkami geriausi praėjusių metų bakalauro ir magistro baigiamieji darbai. Parodos-konkurso tikslas – suteikti būsimiems architektams galimybę pademonstruoti savo kūrybines idėjas, sulaukti įvertinimo iš platesnio, ne tik akademinio, profesionalų rato. Renginyje dalyvauja visos 4 architektus ruošiančios aukštosios mokyklos Lietuvoje: Kauno technologijos universitetas, Vilniaus dailės akademija, Vilniaus dailės akademijai priklausantis Kauno fakultetas ir Vilniaus Gedimino technikos universitetas.

Į parodą ir katalogą buvo atrinktas 21 studentų darbas. Šiemet dalyvius pagal nustatytas kvotas išrinko ne komisija, o pačios katedros. Taigi parodos turinys atspindi kiekvienos mokyklos veidą: propaguojamas vertybes, prioritetus, bei su tuo susijusius mokymo rezultatus ir kokybę, o taip pat bendrą architektūros mokymo Lietuvoje lygį.

Pernai architektūros studijas baigė:
VDA: 10 magistrų, 23 bakalaurai
VDA KDF: 3 magistrai, 22 bakalaurai
KTU: 17 magistrų, 39 bakalaurai
VGTU architektūros katedra: 15 magistrų, 59 bakalaurai
VGTU urbanistikos katedra: 11 magistrų, 30 bakalaurų
Bendras skaičius: 56 magistrai + 173 bakalaurai

Baigiamuosius studentų darbus vertino komisija, sudaryta iš profesionalių architektų, nedėstančių Lietuvos aukštosiose architektūros mokyklose. Šiemet studentiškus darbus vertino architektai  Gintautas Vieversys, Darius Osteika, Vidmantas Kančiauskas bei 2011 metų geriausio magistrinio darbo autorė Jovilė Porvaneckaitė-Dagelienė.

Vertinimo kriterijai: konceptualumas, originalumas; aiški architektūrinė-urbanistinė idėja; estetinis darbo pateikimas.


Žiuri darbas (foto: Rūta Leitanaitė)

Geriausio magistro laurai šiemet iškeliavo į Kauną – juos pelnė VDA KF absolventė Dovilė Bukauskaitė. Jos Kauno miesto muziejaus projektas įtikino žiuri aiškia, drąsia koncepcija . Pasak D. Osteikos, minimalistinės formos architektūra, be kompromisų įterpta į chaotiškai užstatytą, savito charakterio neturintį plotą tarp Nemuno krantinės, judrios gatvės ir šlaito, pagerintų ne tik vietos įvaizdį, bet ir sukurtų naują socialinę, kultūrinę aurą kol kas apleistoje Kauno vietoje.  Muziejaus erdvių ir ekspozicijos išdėstymas tampriai susietas su „gyvu dabarties“ miestu – kitame upės krante stūksančiu, pro ištisinę stiklo sieną apžvelgiamu senamiesčiu – taip programuojant originalią miesto pažinimo patirtį.


GERIAUSIAS 2012 M. MAGISTRO DARBAS.Dovilė Bukauskaitė, "Kauno miesto muziejus" (VDA KF, vad. L.Tuleikis)

Į geriausio magistro darbo laurus taip pat pretendavo VGTU Urbanistikos katedros absolventės Mildos Žekonytės darbas „Kėdainių miesto centrinės dalies urbanistinė koncepcija“, pagirtas už išsamią, patraukliai pateiktą apžvalgą ir analizę, racionalius, profesionalius sprendinius. Vis dėlto, anot V. Kančiausko, studentiškame darbe galėtų būti drąsesnių pasaulinių urbanistinių tendencijų improvizacijų.

 


Milda Žekonytė, „Kėdainių miesto centrinės dalies urbanistinė koncepcija“ (VGTU, Urbanistikos katedra)

Geriausio bakalauro darbo diplomą be didelių komisijos ginčų pelnė subtilus, minimalistinis Ievos Baranauskaitės (VGTU, Architektūros katedra) suprojektuotas „Muzikinis teatras Klaipėdoje“.  Paprasto kubo formos tūrio santykis su aplinka papildo architektūrinę idėją ir sustiprina jos emocinį poveikį; pastato atspindžiai vandenyje, įspūdingi iš vidaus erdvių pro stiklines sienas atsiveriantys vaizdai suteikia reikalingo, nedemonstratyvaus teatrališkumo. „Užsmaugto“, kiek nepatogaus, tilto, kuriuo patenkama į pastatą, idėja komisijos nariams sukėlė abejonių, tačiau viso pastato funkcija –  racionali ir aiški: kuriamas vidaus tūrių ir elementų teatras, kai racionalioje kubo „dėžėje“ išsilaisvina menas.

GERIAUSIAS 2012 M. BAKALAURO DARBAS. Ieva Baranauskaitė, „Muzikinis teatras Klaipėdoje“ (VGTU, Architektūros katedra, vad. R.Palekas)

Bene drąsiausio ir netikėčiausio bakalauro darbo „Jaunimo nakvynės namai Vilniaus senamiestyje“ autorius Martynas Martišius (VDA) sugebėjo suderinti reikalaujamą neutralią, su saugoma urbanistine aplinka derančią pastato išvaizdą su intriguojančia, originalia vidaus struktūra. Pasak komisijos nario V. Kančiausko, pastato išplanavimo struktūra bei organiška atskirų kambarių-palapinių estetika – šviežias, žaismingas, poetiškas sprendimas.

Martynas Martišius, „Jaunimo nakvynės namai Vilniaus senamiestyje“ (VDA)


Vandens terapijos centro Kulautuvoje projekto autorė Aistė Tarutytė (KTU) pastebėta už plastišką, stiprią idėją. Anot komisijos nario G. Vieversio, besisukančios nedidelio tūrio formos sukuria įdomius erdvinius sprendinius, o architektūrinė išraiška dera su pastato planine struktūra.


Aistė Tarutytė, Vandens terapijos centras Kulautuvoje (KTU) 

Visus parodos dalyvius apdovanojus diplomais, studentus pasveikino ir žurnalo ‚Archiforma“ vyriausias redaktorius Leonardas Vaitys, pažadėjęs kitame „Archiformos“ numeryje skirti puslapių ir parodoje apdovanotiems darbams pristatyti.


Vakar Energetikos ir technikos muziejuje (Rinktinės g. 2, Vilnius) atidaryta Geriausių architektūros studentų baigiamųjų darbų paroda veiks iki kovo 15 d.

Parodos katalogo PDF (popierinių katalogų prašome ieškoti katedrų bibliotekose)


Tekstas: Rūta Leitanaitė

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal