Lapkričio 7-8 dienomis Biržuose įvyko antrasis kūrybinių dirbtuvių „Biržų viešųjų erdvių vizija“ raundas.
Biržų rajono savivaldybės ir Lietuvos architektų sąjungos organizuojamose architektūrinėse-urbanistinėse kūrybinėse dirbtuvėse kuriamos idėjos, kaip galėtų atrodyti Biržų veidą formuojančios Pilies teritorija, parkas greta Reformatų ir J. Bielinio gatvių, J. Janonio ir Miesto aikštės ir želdynas Žvejų gatvėje.
Siekiama atsakingai pasiruošti svarbiems vystymą lemiantiems sprendimams, surinkti kuo daugiau biržiečių nuomonių apie tai, kaip galėtų atrodyti penki parkai ir aikštės Biržuose, ko juose trūksta, ką juose miestiečiai norėtų veikti. „Kokybiški architektūriniai sprendimai parko, aikštės patrauklumui labai svarbu, tačiau tokių erdvių populiarumui ne mažiau įtakos turi tai, ar jos atitinka miesto visuomenės lūkesčius, įvairių miesto socialinių grupių, bendruomenių, organizacijų interesus“ – sakė kūrybinių dirbtuvių kuratorė Rūta Leitanaitė (LAS). – „Todėl Biržuose taikomas naujoviškas formatas: ne supažindinti visuomenę su projektais, kai jie jau sukurti, bet įtraukti miestiečius į procesą ir išklausyti jų nuomones nuo pat pradžių.“
Spalio 7 dieną vykusiame pirmajame projekto raude biržiečiai iškėlė pirmines šių teritorijų tvarkymo idėjas, iki lapkričio 3 d. buvo renkami rašytiniai pasiūlymai. Savaitgalį vykusių renginių metu buvo žengtas dar vienas miestiečių pilietiškumą, žinias gilinantis ir nuomones sisteminantis žingsnis.
Šeštadienį per 70 įvairių sričių specialistų, Biržų rajono savivaldybės administracijos ir Biržų bendruomenės, organizacijų, įstaigų atstovų keitėsi nuomonėmis ir gilino savo žinias apie Biržų istorinio centro raidą, gamtines, kultūrines, istorines, dvasines vertybes, dalinosi savo lūkesčiais ir troškimais. Įvairiapusę Biržų miesto analizę pristatė paskaitų lektoriai: istorikas Dalius Mikelionis papasakojo apie miesto urbanistinę raidą nuo seniausių laikų, VGTU dėstytojas, ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto narys dr. Vytautas Petrušonis papasakojo apie kūrybinėse dirbtuvėse nagrinėjamų viešųjų erdvių kultūrines vertes, dr. Julius Taminskas – apie Biržuose esančių vandens telkinių specifiką, urbanistas Mindaugas Pakalnis atskleidė Biržų miesto ekonominės, socialinės ir urbanistinės plėtros prognozes ir galimybes, jauna architektė Gintarė Gaudiešiūtė-Auškalnienė pristatė magistrinį darbą, kuriame buvo analizuojami Biržų miesto centrinės dalies atnaujinimo variantai, kraštovaizdžio architektai Vaiva Deveikienė ir Steponas Deveikis kalbėjo apie tai, kokius žingsnius reiktų žengti formuojant Biržų viešųjų erdvių kraštovaizdį. Konferencijoje dr. Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė dar kartą priminė, kad šis projektas atliepia pasaulinius urbanistikos tikslus, atitinka Europos kraštovaizdžio konvencijos reikalavimus, tęsia gerųjų Lietuvos viešųjų erdvių vystymo, įtraukiant visuomenę praktiką.
Savo lūkesčiais ir palinkėjimais dalijosi verslo, jaunimo, religinių bendruomenių atstovai, Biržuose nebegyvenantys, bet juos tebemylintys biržiečiai. Proceso moderatorės dr. Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė apibendrino ir pristatė pirmojo raundo metu iš biržiečių surinktus pasiūlymus, demonstravo, kaip visų biržiečių pastangomis išsiplėtė ir pagilėjo visuomenės suvokimas apie šias erdves.
Renginyje biržiečiai taip pat susipažino su trimis architektų komandomis, kurios kurs profesionalius viešųjų erdvių pasiūlymus. Tai – architekčių Aušros Černauskienės, Akvilės Brazauskaitės, Aistės Galaunytės, Ramunės Sanderson, Emilijos Gruzdytės (sociologė) komanda, grupė „AEXN+Co“ (arch. Tomas Grunskis, Martynas Mankus, Kęstutis Zaleckis (konsultantas), Romas Rimkus, Jūratė Kindurytė, sociologė Dalia Čiupailaitė, Benjamin Cope (konsultantas)) ir „MetrO architektūra“ (arch. Julius Biliūnas, Algimantas Mačiulis, Paulius Kisielis, Tautvilė Džiugytė).
Sekmadienis buvo skirtas nagrinėjamų erdvių – Pilies ir pliažo sklypo, Miesto ir J. Janonio aikščių, erdvės aplink Evangelikų reformatų bažnyčią, sklypo Žvejų gatvės gale – lankymui ir pokalbiams su tais, kas šalia gyvena ir aktyviai naudoja šias teritorijas.
Nuo 12 iki 14 valandos renginio moderatorės dr. Giedrė Godienė ir Elena Archipovaitė biržiečius kvietė užsukti į šiose 5 vietose pastatytas palapines. Projekto savanoriai fiksavo žmonių mintis ir lūkesčius apie tai, kas dabar šiose teritorijose biržiečiams patinka, gerai nuteikia, ko dar trūksta, buvo užrašomos ir su tuo susijusios asmeninės istorijos.
Apibendrinus iki lapkričio 3 d. išsakytus pasiūlymus, buvo atrinktos 20 dažniausiai pasikartojančių idėjų, sukurtas jas vaizduojančių 20 ženklų-simbolių (lipdukų) paketas. Šeštadienio veiklų tikslas buvo dvejopas – ir surinkti dar daugiau biržiečių minčių, ir paskatinti juos erdvėje lokalizuoti savo vizijas.
Nepaisant lietaus, biržiečiai vaikščiojo po miestą, tyrinėjo jo erdves ir bendravo, diskutavo tarpusavyje. Aktyviausieji, susiskirstę į grupes atliko Idėjų kartografavimo užduotį: ant nagrinėjamų vietovių planų klijavo įvairias veiklas ir statinius žyminčius lipdukus, braižė parkingus, takus ir tiltus, būsimų vaikų žaidimų aikštelių, parkų ribas. Iš viso buvo pateiktos 5 Miesto aikštės, po 6 Reformatų sklypo, Pilies sklypo ir J. Janonio aikštės ir net 9 Žvejų g. sklypo erdvinės vizijos.
Nuo 14.30 val. Arsenale visų 32 vietovių planų duomenys buvo apibendrinti, iškeltos idėjos lokalizuotos 5 išvadiniuose žemėlapiuose (po vieną – kiekvienai nagrinėtai viešajai erdvei). Šie erdviškai susiteminti pirminiai bendruomenės pasiūlymai tapo nauja tema miestiečių pokalbiams ir vienu iš atskaitos taškų profesionaliai kuriant viešųjų erdvių vystymo pasiūlymus.
Greta brėžinių vykusius įdomius pokalbius pratęsė bendruomenių „ambasadorių“ rinkimai. Šie biržiečiai lapkričio 27-29 dienomis vyksiančiose architektūrinėse kūrybinėse dirbtuvėse dalyvaus kaip patarėjai architektų grupėms – dirbs kartu su profesionalais ir perduos bendruomenės pageidavimus architektams.
Po didelių diskusijų bendru sutarimu nuspręsta, kad bendruomenės balsą atstovaus 8 ambasadoriai: Vytas Jareckas, Egidijus Butėnas, Indra Drevinskaitė-Žilinskienė, Gražina Strazdienė, Virgis Undzėnas, Lina Januševičienė, Donatas Balčiauskas ir Merūnas Jukonis.
Tarp spalio 8 d. ir lapkričio 6 d. projekto veiklose dalyvavo daugiau kaip 200 biržiečių. 30 asmenų ir organizacijų pateikė daugiau nei 40 psl. apimančius rašytinius pasiūlymus dėl nagrinėjamų erdvių tvarkymo. Lapkričio 7-8 d. renginiuose dalyvavo per 200 žmonių. Savo nuomonę (raštu, schemose) išreiškė daugiau negu 100 žmonių, tarp kurių vaikai, jaunimas, senjorai, verslininkai, mamos, gyventojai, administracija, religinės bendruomenės ir kt..
Foto: R. Leitanaitė
Foto: R. Leitanaitė
Foto: R. Leitanaitė
Foto: G. Godienė
Foto: G. Godienė
Foto: R. Leitanaitė
Foto: R. Leitanaitė
Foto: G. Godienė
Daugiau informacijos: www.birzai.lt, faceboook: https://www.facebook.com/groups/863025643811666/
Daugiau apie kūrybines dirbtuves, pirmąjį organizatorių susitikimą su biržiečiais