Lietuvos architektų sąjunga
Meno kūrėjo statusas

Meno kūrėjo statusas

Asmuo, siekiantis meno kūrėjo statuso, Kultūros ministerijai turi pateikti:

Prašymą suteikti meno kūrėjo statusą, kuriame nurodomi asmens kontaktiniai duomenys (telefonas, adresas, el. pašto adresas);
asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją;
kūrybinės veiklos aprašymą;
pagrindinių meno kūrinių ir publikacijų apie kūrybą ir (arba) kūrėją sąrašą;
vizualinę medžiagą su kūrybinės veiklos pavyzdžiais (teikia tik vizualiųjų menų atstovai (dailės, dizaino, fotomeno ar tarpdisciplininio meno)).
6. kitų dokumentų, patvirtinančių, kad jo meno kūryba atitinka nors vieną iš Meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindų (išvardinti Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatyme, žr. žemiau), kopijas:
6.1. Asmuo, kurio kūryba atitinka 1-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti:

  • ne mažiau kaip 4 profesionalių meno vertintojų rekomendacijas ir / arba;
  • ne mažiau kaip 5 profesionalių meno vertintojų kritinių, analitinių straipsnių kopijas, atspindinčias asmens kūrybinę veiklą ir jos sklaidą per paskutinius 5 metus ir / arba;
  • monografijos(-ų) ištrauką(-as).

6.2. Asmuo, kurio kūryba atitinka 2-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerijos ar aukštosios mokyklos išduotus tai patvirtinančius dokumentus.
6.3. Asmuo, kurio kūryba atitinka 3-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti diplomo ar kito dokumento, įrodančio apdovanojimą, kopiją.
6.4. Asmuo, kurio kūryba atitinka 4-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti dokumentus, patvirtinančius meno kūrinių įsigijimo faktą (*Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatyme vartojama nacionalinio muziejaus sąvoka atitinka Lietuvos Respublikos muziejų įstatymo 4 straipsnio nuostatas).
6.5. Asmuo, kurio kūryba atitinka 5-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti paskutinių 5 metų publikacijų sąrašą arba dokumentų, patvirtinančių meno ar mokslo daktaro laipsnio suteikimą už tiriamąją mokslinę veiklą atitinkamoje meno srityje, kopijas.
6.6. Asmuo, kurio kūryba atitinka 6-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti dokumentų, patvirtinančių pedagoginio vardo suteikimą kopijas, ir patvirtinančius dokumentus iš aukštosios mokyklos (kurioje yra rengiami profesionalieji menininkai) apie dėstomus meno studijų krypties dalykus.
6.7. Asmuo, kurio kūryba atitinka 7-ąjį meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindą, turi pateikti tarptautinį pripažinimą turinčių profesionaliojo meno renginių, kuriuose individualiai ar su kolektyvu atstovavo Lietuvai, sąrašą.
7. kartu su dokumentais pateikiamas skaitmeninis viso portfolio formatas PDF formatu (1 dokumentas).

Lietuvos Respublikos meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijų statuso įstatymas

3 straipsnis. Meno kūrėjo ir meno kūrėjų organizacijos statuso suteikimo pagrindai ir sąlygos

  1. Meno kūrėjo statusas suteikiamas profesionalųjį meną kuriančiam asmeniui, jeigu šio asmens meno kūryba atitinka bent vieną iš šių meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindų:

1) asmens individuali ar kolektyvinė meno kūryba yra teigiamai įvertinta kaip profesionalusis menas profesionaliųjų meno vertintojų monografijose, recenzijose ar straipsniuose, paskelbtuose leidiniuose, ar rekomendacijose ir taip pripažinta profesionalia meno kūryba;
2) asmens meno kūryba yra įtraukta į įstatymų nustatyta tvarka patvirtintas bendrojo ugdymo, profesinio mokymo ir aukštojo mokslo studijų programas;
3) asmens individuali ar kolektyvinė meno kūryba yra įvertinta Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, Lietuvos Respublikos Vyriausybės meno premija, Kultūros ministerijos meno premija ar tarptautine meno premija, kitomis meno kūrėjų organizacijų teikiamomis premijomis ir apdovanojimais, profesionaliojo meno tarptautinio kūrėjų ir (arba) atlikėjų (išskyrus moksleivių ir studentų konkursus) konkurso laureato diplomu;
4) asmens meno kūrinių yra įsigiję Lietuvos arba užsienio valstybių nacionaliniai muziejai ar galerijos;
5) asmuo ne mažiau kaip 5 metus skelbia meno kūrybą vertinančius straipsnius ir recenzijas Lietuvos ar užsienio leidiniuose, taip pat asmuo, kuriam už tiriamąją mokslinę veiklą atitinkamoje meno srityje yra suteiktas mokslo daktaro ar meno daktaro laipsnis;
6) asmuo, dėstantis meno studijų krypties dalykus ir einantis profesoriaus ar docento pareigas aukštojoje mokykloje, kurioje pagal meno studijų programas rengiami profesionalieji menininkai;
7) asmuo individualiai ar su kūrėjų kolektyvu buvo atrinktas ir atstovavo Lietuvai tarptautinį pripažinimą turinčiuose profesionaliojo meno renginiuose.

Meno kūrėjo statuso suteikimas suteikia galimybę kūrėjams dirbti kūrybinį darbą ir turėti galimybę gauti senatvės pensiją bei sveikatos draudimą lengvatinėmis sąlygomis bei nemokėti nekilnojamojo turto mokesčio už kūrybines dirbtuves. 

Lengvatinės tvarkos reglamentavimas

Dėl senatvės pensijos
LR Valstybinio socialinio draudimo pakeitimo įstatymo (Nr.IX-2535, priimtas 2004-11-04) 5 straipsnio 4 dalis nusako, kad: 
Asmenys, turintys meno kūrėjo statusą ir užsiimantys individualia veikla, kai jų pajamų metinė suma, apskaičiuota nustatyta tvarka, yra mažesnė už 12 minimalių mėnesinių algų, Vyriausybės nustatyta tvarka turi teisę mokėti dalį draudimo įmokos socialinio draudimo pagrindinei pensijos daliai. Kita Valstybinio socialinio draudimo fondo įmokos dalis socialinio draudimo pagrindinei pensijos daliai dengiama valstybės lėšomis. 
Pagal LR kultūros ministerijos ir Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos išaiškinimą dėl meno kūrėjų statusą turinčių asmenų socialinio draudimo įmokų pagrindinei pensijos daliai mokėjimo lengvatų, meno kūrėjams, turintiems meno kūrėjo statusą ir užsiimantiems individualia veikla, numatoma įmoka kurios dydis sudaro 20% bazinės pensijos. Kadangi nuo 2007 m. vasario 01 d. bazinė pensija yra 266 litai, tai įmokos dydis – 53,2 Lt per mėnesį. 
Nustatyta, kad įmokos gali būti mokamos ketvirčiais, bet ne vėliau kaip iki to ketvirčio paskutinio mėnesio 15 dienos. 

Teise naudotis šia įmokų lengvata gali: 
1) asmenys, kuriems suteiktas meno kūrėjo statusas; 
2) asmenys, kurie yra įregistravę individualią veiklą savo nuolatinės gyvenamosios vietos teritorinėje valstybinėje mokesčių inspekcijoje, išskyrus tuos, kurie verčiasi individualia veikla turėdami verslo liudijimus; 
3) asmenys, kurių pajamų metinė suma yra mažesnė negu 12 minimalių mėnesinių atlyginimų (2007 m. – 7200 Lt); 
4) asmenys, kurie yra sumokėję įmokas pagrindinei pensijos daliai gauti (50% bazinės pensijos), t. y. 133 Lt per mėnesį. 
SODROS teritoriniam skyriui gavus iš mokesčių inspekcijos duomenis apie pajamų metinę sumą ir išaiškėjus, kad ji yra mažesnė nei 12 MMA – 79,8 Lt per mėnesį dydžio suma nustatyta tvarka yra grąžinama asmeniui arba asmens pageidavimu įskaitoma kitam mokėjimo laikotarpiui. 

Dėl sveikatos draudimo 
LR Sveikatos draudimo įstatymo (Nr.I-1342, priimtas 2005-07-05) 17 straipsnio 4 dalis nusako, kad: 
Asmenys, kurie užsiima individualia veikla, įskaitant dirbančius pagal autorines sutartis ar honorarus, 30% atskaičiuoto gyventojų pajamų mokesčio (nuo 15% pajamų mokesčio) dalies atskaitoma sveikatos draudimui ir jeigu ta dalis yra didesnė negu 1/12 metinės (šiemet nustatyta 304,4 Lt metams) valstybės biudžeto įmokos už valstybės draudžiamus asmenis, tada jokio papildomo mokesčio tą mėnesį mokėti nereikia. Jeigu ta dalis yra mažesnė (šiemet buvo 25,37 lito per mėnesį) tada reikia mokėti skirtumą arba visą sumą į teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą, nurodant tikslinę paskirtį (to paties įstatymo 18 straipsnio 4 dalis). Tai reiškia, kad jeigu autorinis atlyginimas yra didesnis kaip 565 Lt, tai tą mėnesį nereikia mokėti sveikatos draudimo mokesčio.

Dėl nekilnojamojo turto mokesčio 
LR Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo (Nr.X-233, priimtas 2005-06-07) 7 straipsnio 1 dalies 5 punktas teigia, kad šiuo mokesčiu neapmokestinamas: 
„nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens, turinčio meno kūrėjo statusą, naudojamas kaip kūrybinės dirbtuvės (studija) individualiai kūrybinei veiklai“.

Lietuvos Respublikos nekilnojamojo turto mokesčio įstatymas 7 straipsnis. Mokesčio lengvatos

  1. Mokesčiu neapmokestinamas nekilnojamasis turtas, už kurį mokestį pagal šio įstatymo 3 straipsnį moka fizinis asmuo:

1) nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens naudojamas socialinei globai ir socialinei priežiūrai;

TAR pastaba. 1 punkto nuostatos taikomos apskaičiuojant ir deklaruojant 2018 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių nekilnojamojo turto mokestį.

Straipsnio punkto pakeitimai:

Nr. XIII-815, 2017-12-05, paskelbta TAR 2017-12-13, i. k. 2017-20009

2) nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens naudojamas pajamoms iš žemės ūkio veiklos, kaip tai apibrėžta Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 2 straipsnio 33 dalyje, gauti (uždirbti);

3) nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens naudojamas švietimo darbui;

4) nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), esantis kapinių teritorijoje;

TAR pastaba. 4 punkto nuostatos taikomos apskaičiuojant ir deklaruojant 2018 metų ir vėlesnių mokestinių laikotarpių nekilnojamojo turto mokestį.

Straipsnio punkto pakeitimai:

Nr. XIII-815, 2017-12-05, paskelbta TAR 2017-12-13, i. k. 2017-20009

5) nekilnojamasis turtas (arba jo dalis), fizinio asmens, turinčio meno kūrėjo statusą, naudojamas kaip kūrybinės dirbtuvės (studijos) individualiai kūrybinei veiklai;

6) fiziniams asmenims nuosavybės teise priklausančių ar jų įsigyjamų gyvenamosios, sodų, garažų, fermų, šiltnamių, ūkio, pagalbinio ūkio, mokslo, religinės, poilsio paskirties statinių (patalpų), žuvininkystės statinių ir inžinerinių statinių bendra vertė, neviršijanti 150 000 eurų;

Kultūros ministerija informuoja apie asmenų, turinčių paramos gavėjo statusą, atsiskaitymą už panaudotą paramą. LAS narius, turinčius Meno kūrėjo statusą ir gavusius Paramos gavėjo statusą, maloniai prašome susipažinti su šiuo Valstybinės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos informaciniu pranešimu.

 

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau...

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal