Lietuvos architektų sąjunga

Baltiška architektūra kitur – kodavimas taškais

Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektų sąjungų bendra ekspozicija Tarptautinės architektų sąjungos kongreso parodoje Durbane bus įrengta pagal antrą kartą konkursą laimėjusio esto Mark'o Grimitliht'o projektą.

Rugpjūčio 3-10 dienomis Durbane, P. Afrikoje šurmuliuos Tarptautinės architektų sąjungos (UIA) XXV kongresas. Pasaulio architektus ir nacionalines architektų organizacijas vienijančios UIA renginys, kas tris metus vykstantis vis kitoje šalyje, sutraukia per 10 000 architektų, projektuotojų, mokslininkų, studentų ir architektūrai neabejingų neprofesionalų.

XXV-ajam UIA kongrese parinkta tema „Architecture Otherwhere“ ("Architektūra kitur") nagrinės pasaulines architektūros, urbanistikos, socialines, ekonomines temas per afrikietišką prizmę. Kaip teigia kongreso organizatoriai, renginyje architektai diskutuos apie profesijos įtaką sprendžiant būsto trūkumo, socialinės nelygybės problemas, o taip pat politikai ir žmonijos, tautos, valdžios ir visuomenės mentalitetui apskritai. Kongreso turinys bus susietas su kitomis tvarią plėtrą propaguojančiomis globaliomis programomis, tokiomis kaip COP 17 (Urbanisuotos aplinkos chartija) ir RIO+20 (Dirvožemio programa), atkreipiant dėmesį į urbanizaciją ir žemės ūkio galimybes miestų periferijose.

UIA kongreso metu organizacijos vadovai ir šalių-narių atstovai aptars organizacijos veiklą ir strategiją, o lankytojams bus skirta svari papildoma programa: žymių architektų paskaitos, seminarai, kūrybinės dirbtuvės, konkursas architektūros studentams, turai ir architektūros parodos. Bendroje parodoje, vyksiančioje parodų ir konferencijų centre Durbane, kiekviena šalis- UIA narė – turės progą įsirengti po savo architektūrinę ekspoziciją.

Lietuvos architektų sąjung) parodoje turės vieną ekspoziciją kartu su latviais ir estais – UIA veikloje visų trijų šalių architektų sąjungos dalyvauja kaip Baltijos šalių architektų sąjungų asociacija (BAUA).

Pasinaudoti galimybe būti pastebėtai parodoje šaliai nėra taip jau paprasta, įsivaizduojant bendrą kontekstą: begales paviljonų, minias žmonių, ribotą erdvę (kiekvienai šaliai skirta nedidukė 15 kvadratinių metrų gardelė). Nevalia ignoruoti ir lankytojų tipų (nors dalis jų bus paties kongreso dalyviai iš įvairių pasaulio šalių, prognozuojamas ir nemenkas smalsių neprofesionalų srautas), ir tokių renginių lankymui būdingos skubos, nuovargio ir informacijos pertekliaus, suliejančio įspūdžius į chaotišką mišrainę.

Ekspozicija turėtų nepaskęsti margame fone, atkreipti dėmesį, įsirėžti į atmintį ir reprezentuoti Baltijos šalis kaip vienetą su savitu identitetu, o kartu – globaliu mentalitetu. Be to, ji turi atitikti temą, būti nesudėtingai realizuojama bei transportuojama ir dar tilpti į, kaip visada, labai ribotą biudžetą.

Pakvietusi Baltijos šalių architektus, dizainerius ir apskritai visus gyventojus teikti idėjas ekspozicijai atvirame konkurse, BAUA sulaukė 12 projektų.

Konkurso dalyviai turėjo pasiūlyti ekspozicijos koncepciją (instaliaciją ir turinį), o taip pat ir suvenyrą, įteikiamą kiekvienam lankytojui.
Pagal konkurso sąlygas, vienas dalyvis galėjo pateikti neribotą skaičių projektų. Antrą kartą iš eilės (žr. M. Grimitliht sukurtą BAUA‘os ekspoziciją UIA kongresui Tokijuje 2010 m.) architektūrinį paviljono idėjos konkursą laimėjęs M. Grimitliht komisiją įtikino lengvu, žaismingu projektu „Dots“.

Paviljono sienos būtų išklotos lygiu popieriumi, kuriame mirgėtų galvosūkiai: sunumeruotais taškeliais užkoduoti žymiausių Lietuvos, Latvijos ir Estijos architektūros objektų kontūrai. Žiūrovai bus kviečiami pažaisti ir tapti ekspozicijos įgyvendintojais: paimti rašiklį ir atrasti, koks pastatas slepiasi vienoje ar kitoje taškelių kompozicijoje. Be palaipsniui gimstančių piešinių ant sienos, ekspoziciją sudarytų ir leidinys.

Pasak komisijos, interaktyvus, lengvai suvokiamas projektas yra nesudėtingai ir nebrangiai įgyvendinamas, o kartu turi ir didelių plėtojimo perspektyvų. Projektas nebūtinai turi baigtis paroda Durbane – jį bus galima tęsti ir toliau, rengti edukacinę medžiagą Lietuvos, Latvijos ir Estijos mokykloms. Leidinyje gali būti talpinami ne tik „taškų galvosūkiai“, bet ir informacija apie „užkoduotus“ pastatus: jų nuotraukos, tekstai apie istoriją, funkciją, architektus.
Geriausia BAUA ekspozicijos UIA kongreso pasaulinėje parodoje idėja bus toliau detalizuojama ir pildoma dirbant kartu su autoriumi.

II vieta. Arch_watching (1, 2, 3, 4). Ieva Butkutė (Lietuva)

Ievos Butkutės (Lietuva) projektas kviečia žiūrovus pažvelgti į neįprastus kontekstus per individualią prizmę. Paviljono turinį sudarytų teleskopinių kartoninių vamzdžių, skirtų stebėti architektūrą, sistema. Kiekvieno vamzdžio gale būtų įmontuota po skaidrę – tam tikrą geografinį, politinį, kultūrinį kontekstą atspindinčią nuotrauką, į kurią būtų žiūrimą pro vamzdžio viduryje įtaisytą iš kartono išpjautą architektūros objekto siluetą.

Projektas sulaukė žiuri pagyrimų už šmaikštumą ir paprastumą, galimybę pristatyti įvairią architektūrą, tačiau abejonių sukėlė rezultato estetika, patrauklumas žiūrovui, taip pat – užprogramuotas turinio statiškumas ir ribotumas turinys.

III vieta. Ice3
. OÜ b210
(K. Klementi, A. Ader, K. Tõugu ir kt. Estija)

Kolegos iš Estijos pasiūlė ambicingą projektą, nagrinėjantį architektūrą plačiame bendrojo vartojimo kontekste. Teigdami, jog estetinės ir technologinės architektūros idėjos globaliame kontekste tampa vienodos ir yra pritaikomos skirtinguose kontekstuose, nepaisant naudojamų technologijų, medžiagų netinkamumo specifinei aplinkai ir išaugusių logistikos kaštų.
Netinkamą medžiagų panaudojimą skirtinguose kontekstuose simbolizuotų pagrindinis parodos objektas – didžiulis ledo gabalas, kuris palaipsniui tirptų Afrikos karštyje. Informaciją lankytojai galėtų peržiūrėti specialioje telefono programėlėje, kurią būtų galima atsisiųsti ekspozicijos vietoje.

Komisija darbą apdovanojo už stiprią, aktualią idėją ir solidų turinį. Vis dėlto projektas, kaip pastebėjo žiuri, reikalauja daugiau laiko, finansinių ir žmogiškųjų išteklių, nei turima. Be išsamaus, patikimo tyrimo visose Baltijos šalyse ir nepriekaištingo įgyvendinimo projektas netektų esminės savo vertės. Ledo tirpimas taip pat būtų efektingas tik tuomet, jei ekspozicija būtų lankoma tų pačių žmonių kasdien, kas yra mažai tikėtina – dauguma lankytojų ekspoziciją peržiūri tik vienąkart.

Kiti konkursui pateikti projektai:

BOX2014

Architecture in cloud

Ettore

One way out

Reminder

The butterfly effect

You know how

Void

Shifting (1 , 2, 3 , 4)


Konkurso žiuri:
Gintautas Blažiūnas, Rūta Leitanaitė (Lietuva)
Hindrek Kesler, Ingrid Aasoja, Villem Tomiste (Estija)
Juris Poga, Viktors Valgums (Latvija)

 

Tekstas: Rūta Leitanaitė

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal