Lietuvos architektų sąjunga

„Reikia architekto“: Kvartalinė daugiabučių renovacija – naujam gyvenimo būdui (I)

Daugiabučių renovacijos programa Lietuvoje įgyvendinama jau bene dešimtmetį, tačiau rezultatai nėra visai tokie, kokiais galėtume girtis. Tai pasakytina ne tik dėl aktyvumo, bet taip pat ir dėl renovacijos turinio ir apimties. Iki šiol renovacijoje prioritetas ir dėmesys sutelktas į energetinį efektyvumą.

Tačiau pavasarį Lietuvos architektų sąjunga, atliepdama į Europos Komisijos sukurtos Naujojo Europos Bauhauzo programos kvietimą, pradėjo Kvartalinės holistinės daugiabučių renovacijos iniciatyvą. Naujas Europos Bauhauzas kviečia kurti aplinką remiantis trimis vertybėmis: tvarumas, estetika ir įtrauktis. Pastarųjų dviejų renovacijai Lietuvoje trūksta. Dabartinės renovacijos problemos – prarastas architektūrinis identitetas, nesukurta pridėtinė vertė, nesustiprintos bendruomenės.

Renovacijos potencialas yra daug didesnis, nei iki šiol įgyvendinama Lietuvoje. Planuojant viso kvartalo, kaip ir buvo kuriama ta gyvenamoji architektūra, renovaciją, galima užtikrinti architektūrinio įvaizdžio bendrumą, urbanistinės struktūros logiką, vientisumą ir funkcionalumą. Praplėtus renovacijos ribas nuo sienų paviršiaus ir inžinerinių sistemų, galima pagerinti individualų būstą (išplečiant, perplanuojant jo erdves), o taip pat sukurti patrauklias bendrąsias erdves pastate ir jo aplinkoje lauke. Kompleksinė renovacija gali būti ne tik plytų ir betono – fizinės aplinkos – atnaujinimas, bet ir viso gyvenimo bute būdo „perkrovimas“. Tai – procesas, kurio metu gali gimti, stiprėti, naujas kokybiškos aplinkos kompetencijas įgyti čia gyvenanti bendruomenė. Renovacijos metu gali susiformuoti nauji bendrų erdvių, bendro gyvenimo ir sugyvenimo, kūrybinių idėjų mainų tarp bendruomenės narių bei bendruomenių ir miesto kultūra.

Gerų pavyzdžių Europoje jau yra. Jie gali įkvėpti ar pamokyti, tačiau „copy-paste“ metodas čia netinka. O kas tinka Lietuvai bei kitoms Baltijos ir kaimyninėms šalims, kurioms taip pat aktuali sovietmečio daugiabučių tema?

Tą ir bandysime atsakyti šioje ir kitose laidose, skirtose Kvartalinės renovacijos temai. Pirmasis pašnekovas šia tema – architektas Džiugas Lukoševičius.

Laidos klausykite 2021 m. birželio 17 d. 14:35. Pilno pokalbio vaizdo įrašo ieškokite archyve: http://www.ziniuradijas.lt/laidos/reikia-architekto

Apie radijo laidą „Reikia architekto”

Lietuvos architektų sąjungos laidoje „Reikia architekto“ kas antrą ketvirtadienį – pokalbiai apie šiuolaikinę architektūrą.

Kokiuose namuose ir miestuose norime gyventi? Kas svarbiau: kaina, patogumas ar grožis? Kas reikšmingiau – paminklas galingajam ar erdvė visiems? Kas gražiau – senoviniai mūrai ar stikliniai bokštai?

Laidos autorė ir vedėja Rūta Leitanaitė

Laida transliuojama kas antrą ketvirtadienį 14.35 nuo 2013 m. liepos mėn.

Ankstesnių laidų įrašus, taip pat pilnas pokalbių versijas video formatu galima rasti „Žinių radijo” laidų archyve.

Laidos Facebook paskyra

Laidą remia:

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal