Lietuvos architektų sąjunga

VAUET posėdis

Gegužės 14d. vyko architektūros – urbanistikos ekspertų tarybos posėdis. Jame nagrinėtas projektas „Architektūriniai pasiūlymai detaliesiems planams rengti teritorijose šalia Upės, Geležinio Vilko gatvių ir Konstitucijos prospekto“ (Autorius – G.Čaikauskas, recenzentas – A.Nasvytis).Projekte G.Čaikauskas pasiūlė naują užstatymą aplink laisvalaikio centrą ‚Forum palace“.
Užstatymas terasomis žemėtų upės link ir aukštėtų urbanistinės kalvos viršūnės kryptimi. Ties Konstitucijos prospektu, priešais „Forum palace“, architektai suprojektavo pramogų centro aukštį viršijantį pastatą, numatė užstatymą vandenvalos įmonės vietoje. Vakarinėje teritorijos dalyje, tarp „Forum palace“ ir Nacionalinės galerijos architektas ant stilobato laisvai išdėstė kelis tūrius. Anot G.Čaikausko, tokie sprendiniai nuosekliai formuotų taškinį užstatymą, būdingą Konstitucijos prospekto išklotinės daliai tarp „Swedbanko“ ir Pedagoginio tilto.
Naujų pastatų aukštingumas (iki 5-6 aukštų), pasak autoriaus, leistų išsaugoti „Žalių kalvų“ koncepciją, nes, žvelgiant į kompleksą nuo tiltų, kitų apžvalgos taškų, pastatų linijos neardytų gamtinio Šeškinės kalvų silueto.
Vizualinių, funkcinių kvartalo ir upės ryšių funkciją atliktų esamos dvi gatvelės ir vienas naujas pravažiavimas, kurį architektas numatė tarp „Forum palace“ ir vakarinės teritorijos dalies. Taip pat siūloma išsaugoti Studentų gatvelės trasą.
Kaip teigė G.Čaikauskas, projektas atitinka SĮ „Vilniaus planas“ parengtą ir miesto tarybos patvirtintą teritorijos tarp Pedagogoginio, Žaliojo tiltų, Neries upės ir Konstitucijos prospekto, raidos programą.


Ekspertai pritarė analizės, projektavimo metodui, idėjai projektuoti ne vieną sklypą, o visą urbanistinį darinį kompleksiškai. Tačiau naujas užstatymas sukėlė daug abejonių.
Kritikos sulaukė pasiūlymas plėsti užstatymą upės link, taip pat apstatyti vandenvalos įmonę tūriais. Anot A.Nasvyčio, jau kelis dešimtmečius puoselėta idėja aukštosios terasos –  Šeškinės šlaitų –  žalumą per vandenvietės teritoriją sulieti su žemąja terasa – paupio žalia erdve – būtų paneigta.
Nors keli ekspertai sutiko, kad planuojamas stilobatas gali ateityje tarnauti kaip visuomenės traukos vieta (restoranai, kavinės), taičiau, daugumos nuomone, žemasis upės slėnis turi likti neužstatytas, kaip ir vandenvalos įmonės teritorija.
Ekspertai pritarė taškiniam užstatymui, paliekant properšas upės link, tačiau pasiūlė naujus pastatus tarp ‚Forum palace“ ir Nacionalinės galerijos orientuoti statmenai upei, o taip pat mažinti visų naujų tūrių aukštį, kad Šeškinės kalvų siluetas būtų išsaugotas žvelgiant ne tik nuo tiltų, bet ir gatvių.
Taryba pastebėjo, jog ‚Forum palace“ pastato aptaki forma ir terasos harmoningai dera su gamtine aplinka, ir siūlomi pastatai greta tik menkintų kompozicijos archtitektūrinę kokybę, įtaigą.Variantas, kuriam ekspertų taryba iš esmės pritartų


 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal