Lietuvos architektų sąjunga

Koplyčia Tarnow’e, Lenkijoje

Koplyčia Tarnow’e, Lenkijoje

H.Trammer, žurnalas A10, #30

Tarnow’o pavadinimas dažniausiai asocijuojasi su  didžiuliu Pietų Lenkijos miestu. Tačiau tuo pačiu vardu egzistuoja ir mažas, beveik nežinomas kaimas, nutolęs nuo Varšuvos apie 60 km, įsikūręs ant didžiausios Lenkijos upės – Vyslos – skardžio. XVIII amžiuje upė pakeitė vagą, nusinešdama dalį kaimo ir medinę bažnyčią. Todėl 1827 m. parapija buvo perkelta į netoliese esantį Samogoščą.

2007 m. pora iš Varšuvos, 30 metų vasarojusi ir galiausiai apsigyvenusi viloje Tarnow‘e, ėmėsi inciatyvos ir įkūrė bažnyčios atstatymo fondą. Archteiktai „Beton“ (arch. M.Rowinska, L.Rowinski, www.betonon.com) projektavo koplyčią be užmokesčio, pamatų specialistas dykai atliko ekspertizę, o statybose dalyvavo kaimo gyventojai. Grindims iškloti akmentašys iš gretimos Macejovicų gyvenvietės padovanojo juodo marmuro plokščių, likusių nuo antkapių gamybos.

Foto: J.Certowicz

Koplyčia priklauso populiarėjančiai architektūros srovei – kurti supaprastintą klasikinės formos versiją. Kaip ir didelė dalis šią tendenciją atstovaujančių pavyzdžių, pastatas šlaitiniu stogu nuo kraigo iki žemės “užklotas“ viena medžiaga, šoninių fasadų neskaido karnizai ar smulkios langų angos. Tačiau, priešingai dažnam atvejui, kai pastatas yra paprasčiausias įpakavimas įspūdingam šiuolaikiniam interjerui, po medinėmis skiedromis slypi paprastos medinės konstrukcijos, kurios, beje, ir kuria interjero charakterį.

Vidinė erdvė padalinta į koplyčios navą ir vestibiulį. Plačios pastarojo durys atsiveria į navą, kurioje įšdėstyti minimalistiniai suolai ir altorius. Architektų pageidavimu, koplyčiai paaukota „naivių“ religinių paveikslų kolekcija papuoš ne navos, o vestibiulio sienas.

Galinis fasadas su pagrindiniu įėjimu apdailintas (durys taip pat) horizontaliomis medinėmis lentomis. Pietinis fasadas visas įstiklintas organiniu stiklu – aplinkinės žalumos vaizdas sudaro foną altoriui. Kad tikinčiųjų susikaupimo nedrumstų prašalaičiai, už koplyčios plytintis sodas užtvertas.
Ar stiklo siena bus funkcionali, paaiškės po 2010 metų pavasario, kada koplyčia bus pašventinta ir aktyviai naudojama. Koplyčios rėmėjai išilgai skaidrios sienos pasodino visžalių tujų, o kol kas, reikalui esant, stiklo siena pridengiama audiniu.


Foto: J.Certowicz
Tarnow‘o koplyčia yra įdomus architektūros pavyzdys, atspindintis ir tarptautinę srovę, ir vietinės etninės architektūros charakterį (forma, medžiagos, interjeras). Koplyčia stovi kaimo pakraštyje, ant Vyslos atodangos. Plaukiantys upe turi pastato dairytis tarp medžių; o netoliese, Debline,  esančios Oro pajėgų mokyklos pilotams jis jau tapęs vietovės ženklu.

Vertė: Rūta Leitanaitė

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal