Lietuvos architektų sąjunga

Architektūros katedrai – 100

Architektūros katedrai – 100

2022 kovo 24 dieną sueina 100 metų nuo Architektūros katedros įkūrimo prie Lietuvos universiteto Kaune 1922 metais.

 

Seniausia Architektūros mokykla Lietuvoje gyvavo kaip Vilniaus meno mokyklos padalinys, įkurta 1773 – iki pat Vilniaus universiteto uždarymo 1832 m. Po to 90 metų architektūra Lietuvos teritorijoje nebuvo dėstoma.
1922-1946 – Pirmoji Nepriklausomos Lietuvos architektūros mokykla – kaip Architektūros katedra buvo įkurta 1922 metais Lietuvos universiteto (vėliau Vytauto Didžiojo universitetas) Technikos fakultete Kaune. Kaip sudėtinė Architektūros katedros dalis buvo įsteigta piešykla, kuri tapo savarankišku padaliniu 1945 metais. 1934 metais į Architektūros katedros mokymo programą taip pat buvo įtrauktas miestų planavimo kursas, o kaip atskiras akademinis vienetas Urbanistikos (buv. Miestų planavimo) katedra susiformavo 1944 metais.
Architektūros fakultetas Kauno valstybiniame Vytauto Didžiojo universitete buvo įkurtas 1946 metų rugsėjo mėnesį.
Nuo 1951 Architektūros katedra veikė Kauno politechnikos institute.
1971 metais Architektūros katedra perkeliama į Vilnių – Vilniaus inžinerinį statybos institutą. Čia buvo naujai suformuotas Architektūros fakultetas. Jame veikė 4 katedros: Architektūros, Urbanistikos, Dailės ir Pastatų konstrukcijų. 2002 metais nuo Architektūros katedros atsiskyrė ir atskiru padaliniu tapo Architektūros pagrindų ir teorijos katedra. Vėliau Pastatų konstrukcijų katedra buvo uždaryta, o Architektūros pagrindų ir teorijos katedra buvo sujungta su Dailės (buv. Architektūrinės grafikos) katedra. 2013 metais Architektūros fakultete buvo įkurta Dizaino katedra.

Dabartinė VILNIUS TECH (buv. VGTU) Architektūros fakulteto Architektūros katedra yra bazinė ir seniausia fakulteto katedra, iš jos kilo visos, išskyrus Dizaino, dabartinio Architektūros fakulteto katedros. Architektūros katedros šaknys gali siekti 1773 metus ir ji yra tiesioginė 1922 metų Architektūros katedros teisių perėmėja, veiklos, įtakotos progresyvių to meto Bauhaus mokyklos idėjų, tęsėja ir tuo pat metu Lietuvos architektūros tradicijų puoselėtoja, propaguotoja. Todėl ją galima būtų neformaliai įvardinti – LIETUVOS ARCHITEKTŪROS MOKYKLA. Architektūros katedra glaudžiai bendradarbiauja ir veikia kartu su kitomis Architektūros fakulteto katedromis, todėl visas VILNIUS TECH Architektūros fakultetas in corpore neformaliai gali būti laikomas LIETUVOS ARCHITEKTŪROS MOKYKLA.

Iškilmingas jubiliejinis renginys numatytas 2022 m. rugsėjo 22 d. Vilnius Tech Senamiesčio rūmų vidiniame kieme. Bus pristatyta Lietuvos architektūros mokyklos konstitucija, įteikti Architektūros katedros ordinai, atidaryta dėstytojų paroda „Plyta”, koncertas.

Parengta pagal Vilnius Tech informaciją

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal