Lietuvos architektų sąjunga

Architektų sąjungos atstovų susitikimas su Kultūros ministru

Vasario 26 d. Kultūros ministerijoje susitikime, inicijuotame LAS pirmininkės, dalyvavo Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, Kultūrinės atminties ir paveldo politikos skyriaus vyr. specialistas  Gintaras Džiovėnas, Profesionaliosios kūrybos ir tarptautiškumo politikos skyriaus  vedėja Janina Krušinskaitė. Lietuvos architektų sąjungą atstovavo pirmininkė Rūta Leitanaitė, LAS Tarybos nariai Gintautas Blažiūnas, Edgaras Neniškis ir paveldosaugos specialistė, architektė Irena Kliobavičiūtė.

Pirmojo susitikimo su naujuoju ministru metu Lietuvos architektų sąjungos atstovai pristatė organizacijos veiklą, misiją bei pagrindines sritis, kuriose Sąjunga tikisi glaudesnio bendradarbiavimo su Kultūros ministerija.

Pirmiausia tai – architektūros politikos formavimas. LAS atstovai informavo apie jau nuveiktus darbus – 2007 m. patvirtintas Architektūros politikos gaires, vėliau rengtą Architektūros politikos dokumento projektą, kurio pagrindu Kultūros ministerija yra parengusi Dizaino ir architektūros gaires, kitų Europos šalių patirtį ir išreiškė iniciatyvą aktyviai dalyvauti rengiant kultūros politikos dokumentus. Kultūros ministerijos atstovai pažadėjo kviesti LAS atstovus į darbo grupes bei klausti rekomendacijų rengiant Kultūros politikos pagrindų įstatymą, Kultūros strategiją 2020-2030 ir raidos strategijos dokumentą architektūros sričiai. Diskutuojant apie šalies vyriausiojo architekto ar analogiško vyriausybės lygmens patariamojo organo reikalingumą, sutarta kartu su Kultūros ministerija artimoje ateityje svarstyti Architektūros tarybos įkūrimą. Tokia Taryba galėtų būti kuriama kartu su kitomis ministerijomis (Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų), Dizaino tarybos modelio principu.

Kalbėta ir apie architektūros kaip meno srities intensyvesnį kuravimą Kultūros ministerijoje.  Kultūros ministerijos atstovai informavo apie netrukus atsirasiantį naują etatą ministerijoje – specialisto, atsakingo už architektūros ir dizaino sričių politikos formavimą. Sutarta, naujam specialistui pradėjus  darbą, inicijuoti susitikimą su LAS aptarti strateginių veiksmų. Sąjungos atstovai akcentavo architektūrinio švietimo mokyklose svarbą, poreikį plačiau ir intensyviau pristatyti architektūros meną ir jo kūrėjus užsienyje naudojantis kultūros atašė tinklu, taip pat Architektūros muziejaus atkūrimo (arba naujo Dizaino ir architektūros muziejaus kūrimo) poreikį. Kultūros ministerijos atstovai rekomendavo aktyviau dalyvauti Kultūros paso moksleiviams programoje ir pasisiūlė koordinuoti susitikimą su Sapiegų rūmuose planuojamo Meno istorijos edukacijos centro programos kūrėjais, kad centro programoje būtų skirta dėmesio ir architektūros istorijai.

Lietuvos architektų sąjungos atstovai priminė, jog 2018 m. pavasarį buvo pradėta Kultūros paveldo apsaugos reforma, Kultūros ministerijoje buvo sudaryta darbo grupė, į kurią LAS delegavo tris atstoves. Tačiau reikšmingų sprendimų iki šiol nebuvo priimta ir darbo grupės veikla sustojo. LAS atstovai išreiškė pasiūlymą ir toliau kreiptis į Architektų sąjjungos ekspertus, kviesti į darbo grupių pasitarimus, susijusius su tolimesne reformos eiga. Kultūros ministerijos atstovai informavo, jog darbo grupės veikloje atsirado pauzė, nes Ministerija nusprendė pirma atlikti tyrimą apie paveldosaugos sistemos raidą ir problemas. Tyrimo metu būtų pateikti 3 alternatyvūs sistemos modeliai, susiję su įstatymų pakeitimais, jų atitikimu Faro konvencijai (rengiantis jos ratifikavimui), struktūros pertvarkymu.

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Senąją LAS interneto svetainės versiją rasite adresu old.architektusajunga.lt

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Artimiausi renginiai

Šiuo metu nėra artimiausių renginiai.

Archyvai

Atgal