Lietuvos architektų sąjunga

U-RE-HERIT: lietuviška iniciatyva buria Europos ir Ukrainos architektus kultūros paveldo Ukrainoje išsaugojimui

U-RE-HERIT: lietuviška iniciatyva buria Europos ir Ukrainos architektus kultūros paveldo Ukrainoje išsaugojimui

Startuoja Lietuvos architektų sąjungos inicijuotas, Europos sąjungos programos „Kūrybiška Europa“ ir Lietuvos kultūros tarybos ko-finansuojamas projektas „U-RE-HERIT. Architektai Ukrainos paveldui: atkuriant atmintį ir identitetą“. Trejus metus truksiančio kultūrinio projekto metu Europos ir Ukrainos architektai mokslinių tyrimų, kūrybinių dirbtuvių, viešų diskusijų, renginių, kvalifikacijos kėlimo kursų ir architektūros studijų metu nagrinės Ukrainos kultūros paveldo apsaugos ir atkūrimo temas.

Ukrainoje tebevykstant Rusijos sukeltam karui, pasaulis ir Ukraina intensyviai rengiasi ir šalies atkūrimui. Kultūros sektorius – viena iš dėmesio ir finansų reikalinga sričių, o kultūros paveldas – vienas svarbiausių tvaraus kultūrinio, socialinio, aplinkos ir ekonominio atsigavimo išteklių. Siekiant atkurti ir aktyvuoti Ukrainos architektūros sektorių, nauja architektūra ir urbanistiniu dizainu apjungiantį materialųjį ir nematerialųjį paveldą, projekte U-RE-HERIT dirbs tarpdisciplininės Ukrainos ir Europos paveldo specialistų, architektų, planuotojų, inžinierių, kitų profesionalų, vietos valdžios ir Ukrainos miestų bendruomenių atstovų komandos. Besidalindami žiniomis, patirtimi ir eksperimentuodami projekto dalyviai ieškos būdų, kaip bendrų Ukrainos atstatymo pastangų kontekste atkurti ir naujam gyvenimui prikelti karo nuniokotą Ukrainos nekilnojamąjį paveldą, atkurti ar iš naujo kurti socialines ir identiteto struktūras, suaktyvinti ir į visus šalies atkūrimo etapus įtraukti vietos bendruomenes, sukurti ir aktyvuoti vietinius ekonominius tinklus ir procesus.

Projekto konsorciumą sudaro 12 architektūrinių organizacijų iš Europos ir Ukrainos. Tai: Lietuvos architektų sąjunga (koordinatorius), Švedijos architektų sąjunga, Austrijos architektų ir inžinierių rūmai, Karališkoji Danijos akademija, Rumunijos architektų rūmai, Nacionalinė Italijos architektų, planuotojų, kraštovaizdžio architektų ir konservatorių taryba, Vokietijos architektų rūmai, Estijos
architektų sąjunga; asocijuotas partneris – Europos architektų taryba. Ukrainai atstovauja Ukrainos nacionalinė architektų sąjunga, NVO „ro3kvit“ ir Charkivo architektūros mokykla.

„Šiame projekte itin svarbus bendros kūrybos aspektas“ – sako projekto iniciatorė ir koordinatorė Lietuvos architektų sąjungos tarybos narė Rūta Leitanaitė – „Ukrainai, kaip ir bet kuriai kitai šaliai, netinka copy-paste sprendimai ar „visažinio partnerio iš Vakarų“ patarimai. Kartu su kitais projekto partneriais iš pat pradžių sutarėme laikytis principo, jog metodikos, rekomendacijos ir pasiūlymai bus
kuriami tik kartu su Ukrainos architektais, kultūros specialistais ir bendruomenėmis, stengiantis pritaikyti geriausias europines praktikas unikaliam Ukrainos kontekstui.“

Projekto metu bus nagrinėjamos temos:
 urbanistinio, architektūrinio paveldo Ukrainoje vertė;
 karo padarytos žalos urbanistiniam, architektūriniam paveldui Ukrainoje įvertinimas, apsaugos metodai;
 urbanistinio, architektūrinio paveldo Ukrainoje tvaraus, socialiai teisingo, ekonomiškai
racionalaus ir kultūriškai prasmingo išsaugojimo, atkūrimas ir įveiklinimas;
 bendruomenės dalyvavimas, įgalinimas ir aktyvavimas kultūros paveldo apsaugos, atkūrimo ir įveiklinimo procesuose;
 Holistinė modernizmo daugiabučių renovacija;
 Architektūriniai konkursai, kaip būdas skaidriai ir kokybiškai atnaujinti ir įveiklinti kultūros paveldą;
 Technologijos ir paveldas: autentiško architektūrinio paveldo atnaujinimas; gamybos linijų, skirtų kultūros paveldo atnaujinimo elementams, Ukrainoje sukūrimo galimybės.

Tikimasi, kad U-RE-HERIT taps ilgalaike Europos ir Ukrainos architektų, paveldo specialistų bendradarbystės ir tyrimų platforma.
Projekto paraiška pateikta Kūrybiškos Europos programos specialiai paprogramei, skirtai bendradarbiavimui tarp Europos ir Ukrainos menininkų remti. Projektui, kuris truks 3 metus, skirtas 1 mln. eurų kofinansavimas iš „Kūrybiškos Europos“ programos (projekto kodas: 101121502 — U-RE-HERIT). Projektą taip pat dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Šiuo metu pildoma projekto komanda. Kviečiame prisijungti! Darbo skelbimus rasite čia.

Kontaktinis asmuo – projekto koordinatorė Rūta Leitanaitė
El. p. ruta.leitanaite@gmail.com; tel. +37061572309

Projektą finansuoja Europos Sąjunga. Tačiau išreikštos nuomonės yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos arba EACEA nuomonę. Už jas negali būti atsakinga nei Europos Sąjunga, nei paramą suteikianti institucija.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal