Lietuvos architektų sąjunga

Atminties vietų (Lietuvai ir Vilniui reikšmingų asmenybių, įvykių) išdėstymo Vilniaus mieste schema

Svarbiems įvykiams bei asmenybėms skirtų vietų, paminklų ir kt. Vilniuje yra nemažai, tačiau daug jų dar likę nepaminėta, ir dažnu atveju nėra aiškiai nustatyta, kurioje konkrečioje Vilniaus vietoje ir kokia forma įvykio ar asmenybės atmintis gali būti įkūnyta.

Vilniuje įatmintinimo procesas vyksta chaotiškai, neformuojamas nuoseklus naratyvas, kuriame būtų proporcingai pristatomi svarbiausi Vilniui ir Lietuvai įvykiai ir asmenybės.

Projekto tikslas: sukurti įrankį, kurį naudojant per įatmintinimo ženklus būtų išsamiai, nuosekliai, patraukliai pristatoma Vilniaus – kaip Lietuvos sostinės, multikultūrinio metropolio – idėja ir istorija.

Projekto, kuriame dalyvauja architektai, urbanistai, paveldosaugos specialistai, istorikai, metu bus sukurta schema, kurioje, remiantis istoriniais duomenimis ir tyrimais, bus nustatyta viešųjų erdvių ir įamžinamų Lietuvai ir Vilniui svarbių įvykių, asmenybių hierarchija,  numatytos jų pažymėjimo vietos bei forma (paminklas, atminimo lenta, gatvės ar viešosios erdvės pavadinimas ar kt.). Taip pat bus sukurta interaktyvi duombazė (tinklapis), atminties ženklo lankytojų pasiekiama interaktyviai per mobilius įrenginius. Trečioji projekto dalis – metodika, aprašanti principus ir kriterijus, kuriais remiantis ateityje bus galima parinkti tinkamiausią vietą ir formą įatmintinimo iniciatyvoms.

Projekto eiga:

2016 m. – pirmas etapas: 2 brėžiniai (esamos situacijos analizė ir preliminarūs sprendiniai) bei tekstai, aprašantys esamąją asmenybių ir įvykių įamžinimo Vilniaus mieste situaciją, siūlomą asmenybių ir įvykių įpaminklinimo metodiką, preliminarius sprendinius (brėžinių paaiškinimus). 

2017 m. – antras etapas: tiriamasis darbas apie vietų ir asmenybių įamžinimą kitose Europos šalyse, gerųjų praktikų analizė, fotografijų bazė, analizuojamų įamžinimo ženklų bei įvykių ir asmenybių išsamus aprašas, papildomos iliustracijos, medžiaga viešinimui, pristatytas visuomenei galutinis projekto variantas.

2018 m. – interaktyvus tinklapis.

Daugiau informacijos apie projektą: Atminties vietų (Lietuvai ir Vilniui reikšmingų asmenybių, įvykių) išdėstymo Vilniaus mieste schema (PDF, 4MB)

Projekto komanda: prof. A. Bumblauskas (VU), T. Čaplinskas (istorikas, Vilniaus miesto pavadinimų, paminklų ir atminimo lentų komisijos pirmininko pavaduotojas), V. Zilinskas (architektas), V, Obolevičius (architektas), I Kliobavičiūtė (architektė, projekto konsultantė), R. Leitanaitė (LAS), Rūta Anulytė (VU), Vilija Ralytė (VU)|, Ieva Stachovaitė (VU), Miglė Judytė (VU), Greta Balabonaitė (VU), Konsultantas: A. Kulakauskas (istorikas)

Projektą remia Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Paramos dydis 2016-2016 m.: 10 000 Eur.

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau...

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal