Lietuvos architektų sąjunga

KAFE forumas „Įženklinantys pastatai“

Architektūros forumas „Įženklinatys pastatai – kuriantys ar griaunantys miesto tapatybę“ (Landmark architecture – creating or destroying city’s identity?) – tai dviejų dienų pagrindinis tarptautinis 2019-ųjų metų Kauno architektūros festilvalio renginys. Jame žinomi pasaulio ir Lietuvos architektai, kritikai ir istorikai kvies diskutuoti, kokią įtaką miestams daro “ženkliški” (landmark) pastatai.

Ar „ženkliška“ architektūra gali būti korektiška ir nedominuojanti? Į ką ji orientuota – socialinius miestiečių poreikius ar verslo bei turistų interesus? Kokia yra tokios architektūros išliekamoji vertė? Rengdami šį forumą, kviečiame architektūros „ženkliškumo“ ieškoti ne tik formoje. Išskirtinė architektūra – tai pabrėžianti vietos savitumą, harmoningai papildanti esantį urbanistinį audinį, prioritetą teikianti socialiniam ir kultūriniam turiniui.

Viešos ir nemokamos paskaitos bus suskirstytos į tris sesijas. Forumas prasidės Rūtos Leitanaitės moderuojama sesija „Kultūros pastatai kaip miesto ženklai“. Keturi architektai iš Lietuvos ir užsienio analizuos, kaip kultūros objektai kuria miesto identitetą, kaip jie tampa ne tik vizualiais ženklais, bet ir demokratiško miesto turinio erdvėmis. Visi sesijoje kalbėsiantys lektoriai yra glaudžiai susiję su Lietuvos aktualijomis. Apie tarptautiniais prizais apdovanoto Oslo operos projekto sėkmės fenomeną pirmojoje paskaitoje pasakos vienas iš projekto autorių Norvegijos biuro „Snøhetta“ partneris Ole Gustavsenas, kuris buvo ir Nacionalinės koncertų salės „Tautos namai“ projekto konkurso vertinimo komisijos pirmininkas.  Apie tai, kokius naujus ženklus netrukus pamatysime didžiuosiuose Lietuvos miestuose, papasakos aukščiau minėto konkurso nugalėtojas architektas Daniel Fraile („Arquivio Architects“, Ispanija) ir „Mokslo salos“ Kaune architektūrinio konkurso nugalėtojų atstovas Fernando Jerez („SMAR Architects“, Australija), o apie architektūrinius mitus Vilniuje provokuos pamąstyti Audrius Ambrasas.

Popietinėje sesijoje, kurią moderuos doc. dr. Jūratė Tutlytė (VDU, „Kaunas 2022“), bus kalbama apie alternatyvas vizualiai dominuojantiems pastatams-ženklams. Kaip viešoji erdvė, gatvė ar kvartalas gali tapti miesto ženklu? Kaip projektai, kurie įsilieja į egzistuojantį miesto audinį, leidžia suskambėti iki tol nelabai matomai genius loci? Šias temas per savo kūrybos prizmę atskleis architektas iš Olandijos Xander Vermeulen Windsant iš biuro „XVW Architectuur“, kartu su „NL Architecten“ prieš du metus už modernizmo architektūros daugiabučio rekonstrukcijąlaimėjusio Europos šiuolaikinės architektūros Mes van der Rohe apdovanojimo Didįjį prizą, taip pat – inovatyvūs kataloniečiai „Mesura“ bei vieno aktyviausių jaunų architektūros biurų Lietuvoje „DO Architects“ partnerė Gilma Teodora Gylytė. Sesiją baigs Rytų Europos architektūrą tyrinėjantis mokslininkas David Crowley, kuris apžvelgs sovietmečiu sukurtų pastatų įvaizdžio kitimą: kaip ir kodėl brutalizmo stiliaus viešbučiai, parduotuvės, geležinkelių stotys ir aukštybiniai pastatai, sukurti 1960-aisiais – 1970-aisiais, iš socializmo žlugimo simbolių vėl virto miestų simboliais.

Penktadienį, paskutinėje sesijoje, moderuojamoje Estijos architektūros muziejaus direktorės Triin Ojari, keturi lektoriai kalbės apie naują ryškių pastatų-ženklų architektūrinę kalbą. Į ką atsižvelgiama, ką pasakoja ir kokias vertybes deklaruoja šiandien kuriami ženklai, kuriuos matys kelios kartos po mūsų? Sesijoje savo įžvalgomis dalinsis Suomijos architektūros muziejaus direktorė bei Mies van der Rohe apdovanojimo komisijos narė Juulia Kauste ir vienas ryškiausių šiuolaikinių Latvijos architektūros kūrėjų architektas Austris Mailitis, kurio portfolio rikiuojasi įvairūs projektai nuo nacionalinių paviljonų įvairiose pasaulinėse parodose iki alaus daryklos kvartalo konversijos Latvijoje ar Šaolino sklandančių vienuolių teatro projekto Kinijoje. Apie graikišką ‘τοποσημο’  (topos-simo) – pastatą kaip koncentruotos prasmės tašką erdvėje – pasakos architektas Andreas Vardas iš Kipro, apie lietuvišką kūrybinę drąsą architektūroje – Gintautas Natkevičius.

Visas sesijas baigs dalyvių diskusijos.

Architektūros forumas vyks lapkričio 28-29 d. Kauno „Žalgirio“ arenos amfiteatre (Karaliaus Mindaugo pr. 50, Kaune).

Daugiau informacijos

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal