Lietuvos architektų sąjunga

Triušio išgąstis Anykščiuose. III dalis

Prieš pusantrų metų Anykščių regioninio parko direkcija kartu su Lietuvos architektų sąjunga surengė viešųjų pirkimų konkursą architektūrinei idėjai išrinkti.

Kaip kvailai beskambėtų „viešieji pirkimai – architektūrinei idėjai“, suponuojantys mažiausios kainos prioritetą, visgi rezultatas pasiektas puikus. Nugalėtojai – „Vilniaus architektūros studija“. Ir ne tik konkretaus konkurso kontekste, bet apskritai visos Lietuviškos architektūros kasdienybėje.


Pirmąjį viešųjų pirkimų konkursą laimėjęs "Vilniaus architektūros studijos“ projektas

Iš esmės originali, kiek kontraversiška idėja – parodyti aplinką iš viršutinių – nerealių aukščių įgavo kaip reta profesionalią ir estetišką išraišką. Lyg ir galėtume viltingai laukti realizacijos. Ne taip jau viskas paprasta!

Kyla pagrįstas klausimas, kodėl turdėdami išskirtinai gerus konkurso rezultatus Anykščių regioninio parko direkcija tyliai suorganizavo kitą konkursą? Kam? Kas buvo šio konkurso vertintojai? Jų kvalifikacija kelia didelių abejonių, nes naujojo konkurso laimėtojo UAB „Rekreacinė statyba“ ekspertų tarybai pateiktas projektas patyrė vienbalsį fiasko.


Trečiąjį viešųjų pirkimų konkursą laimėjęs UAB „Rekreacinė statyba“ projektas

Žinoma, gaila, kad žymūs Lietuvos architektai – ekspertų tarybos nariai, konstatuodami padėtį, pasitenkina apgailestavimu. O reikia demaršo!

Jeigu Anykščių regioninio parko direkcija, ar aukščiausioji VSTT, nėra kvalifikuota architektūros vertintoja (kuo mes jau ne kartą įsitikinom), tai kažkas valstybėje turi rūpintis… Jeigu pasakysime rūpintis architektūrine kokybe, tai nelabai kam rūpės, jeigu pasakysime, kad rūpintis ja reikia laukiant mylimų turistų, kurie pamatytų ne provincialius ir neestetiškus spredinius.

Ir nereikia mums pudruoti smegenų, kad taip atsitiko dėl kai kurių konkursantų laiku nepateiktų juridinių dokumentų (jau antrojo konkurso metu), kurie neturi nieko bendro su konkretaus kolektyvo kūrybiniu potencialu.

Jeigu kam nors kyla abejonės dėl mano objektyvumo, paskaitykit mano tekstus „Archiformoje“ ir suprasite, bent jau tie, kuriems tai duota apskritai, kad aš objektyvus. Gal neteisus? Užginčyktite! www.archiforma.lt svetainė laukia Jūsų.

Reikia sudaryti kritinę masę, kovoti už kiekvieno objekto kokybę, neleisti tuo rūpintis ne profesionalams  – tai reiškia neteršti Lietuvos!

Nejaugi, bene pirmą kartą nepriklausomybės laike, turėdami tris architektus auštoje valdžioje – draugus, (o gal jau buvusius?) mes nesugebėsime pasiekti normalios, europietiškos tradicijos kai arklys stovi vežimo priekyje?

P.S. Iš tiesų vargu bau. Nes jau girdžiu apie viešosios bibliotekos konkursą Biržų senamiestyje – kurio pagrindinis, o iš esmės vienintelis kriterijus paslaugos kaina. Projektavimas – paslauga, kuri sudaro 2-5 % statybos kainos! Atsipeikėkite – viešieji pirkimai – prarasti galimybę praturtinti aplinką – paprasta, taip pat kaip ir prarasti pasididžiavimą savo rajonu, savo miestu, savo Tėvyne!
Kad ir kokie buki bebūtų įstatymų kūrėjai, vienok vietinėse valdžiukėse atsiranda sugebančių rizikuoti veikėjų (gal neturinčių vietinių „stukačių“), nes atsirado gi nuostabi S. Juškio biblioteka Panevėžyje – Nacionalinė premija – tikrai ne pats pigiausias sprendimas, į absoliučiai europinį lygį pateks R. Paleko VU bibliotekos pastatas.

Rekomenduoti nedalyvauti tokiuose konkursiuose – beviltiška, keleriopai perdaug prigimdytiems architektams reikia valgyti, ypatingai jauniesiems, nepajutusiems statybinio burbulo suteiktų galimybių.

Manau, reikia kovoti, reikia rodyti savo potenciją. Reikia važiuoti į Biržus – o gal gi ten valdo savo miesto patriotai? Tada jiems į pagalbą – atsakingai ir protingai parinkta žiuri. Ar supratot mane?

L. Vaitys

Rubrika "Nuomonės" skirta architektų bendruomenės, visuomenės atstovų asmeninei nuomonei apie architektūros aktualijas pareikšti. Šioje rubrikoje publikuojami straipsniai atspindi jų autorių poziciją, tačiau nėra oficiali Lietuvos architektų sąjungos pozicija.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal