Lietuvos architektų sąjunga

Architektas Rolandas Palekas: Mūsų Sąjunga

Lietuvos architektų sąjungos būstinė

Mūsų Sąjunga
(pasisakymas LAS suvažiavime)

Kažkada architektai pasirinko Sąjungą. Todėl Sąjunga neturi pasirinkimo. Savo politika ir savo veikla Sąjunga tiesiogiai įtakoja tai, kaip architektūra ir architekto vieta yra matoma visuomenėje. Sąjunga tiesiogiai dalyvauja formuojant architektūros ir architekto prestižo lygį. Koks šiandien yra architektūros ir architekto prestižo lygis, kas dar jį įtakoja be Sąjungos, kokios šio lygio pasekmės- skaudi, tačiau atskira tema, nenorėčiau išsiplėsti. Šias pasekmes tiesiogiai jaučia visi Lietuvoje kuriantys architektai, kuriuos mūsų Sąjunga ir atstovauja.

Tačiau čia verta paklausti – kas toks yra šiandien Lietuvoje aktyviai kuriantis architektas?

Atsakymas, gal kiek netikėtai, būtų šis: aktyviai kuriantis Lietuvos architektas šiandien  nebūtinai yra Sąjungos narys. Galėčiau išvardinti visą eilę architektų – prestižinių tarptautinių konkursų laimėtojus, parodos „Žvilgsnis į save“ laureatus ar rimtų monografijų autorius.

Šie jauni talentingi architektai gyvena ir kuria Lietuvoje, ne užsienyje, o jų profesinė kasdienybė tiesiogiai priklauso nuo tarp šių sienų priimamų sprendimų. Ne nariui gera, kai jo puikų projektą Sąjunga pristato parodoje Londone. Ne nariui bloga, kai konkurso užsakovas ką nori tą daro su jo rezultatais. O Sąjunga tuo tarpu tyli…

Kyla esminis klausimas- ką vis dėlto šiandien atstovauja Sąjunga? Tik savo narius? Ne, ne tik. Sąjunga atstovauja VISĄ Lietuvos architektų bendruomenę- nori ji to ar nenori.

2014 metų vasario mėn. gimė neformalus architektų forumas, vėliau įgavęs ArchSąjūdžio pavadinimą. Kaip įvardijama šio forumo Google paskyroje- tai yra „ sujudimas spręsti problemoms dėl architektūros kokybės, architektų teisių ir padėties visuomenėje.” Viskas prasidėjo nuo naujų diskriminuojančių konkursinių sąlygų aptarimo internetinėje erdvėje. Konkursas- MMC ir biurų pastatas (kino teatro „Lietuva“ vietoje) Vilniuje. Be konkursinių skaudulių, plačioje diskusijoje netrukus išryškėjo ir kitos architektams aktualios temos: Sąjungos veiklos skaidrumas, atvirumas, gebėjimas ginti cecho interesus. Kiek vėliau- Sąjungos valdymas ir jo gerinimo galimybės, Sąjungos ir Architektų rūmų santykis.

Diskusijose- internete ar susitinkant gyvai-  su pozityviais pasiūlymais pasisakė: Justinas Dudėnas, Darius Osteika, Julija Reklaitė, Audrius Ambrasas, Sabina Grincevičiūtė-Daugeliene, Martynas Mankus, Aurimas Sasnauskas, Andrė Baldišiūtė, Mindaugas Reklaitis,  Andrius Bakšys, Rokas Kilčiauskas , Rolandas Palekas,  Daiva Bakšienė, Vytautas Biekša, Vaidotas Dapkevičius, Linas Tuleikis, Mindaugas Pakalnis, Algirdas Kaušpėdas, Gediminas Rutkauskas, Lukas Rekevičius, buvo juntama skaitlinga architektų, ypač jauniausiųjų, parama realioms permainoms, jeigu jos būtų pradėtos.

Diskusijų pagrindu iniciatyvinė grupė paruošė programą. Programos reziume pateikta Sąjungos suvažiavimo dalyviams.  Programoje išsakyti tikslai yra vos ne amžini… Tačiau. Šį karta pabandėme pasiūlyti konkrečias galimas priemones tiems tikslams realizuoti.

Mums visiems reikalinga pertvarka- pirmiausia yra vertybių pertvarka: kokybė turi tapti svarbiau už kiekybę, sistema turi tapti svarbiau už pavienes pastangas. Pamatyti šiuos pokyčius prireiks laiko.

Todėl siūlome paramą naujai Sąjungos tarybai ir jos pavieniams nariams- tiems,  kurie  inicijuos  taip reikalingą pokytį.

Rolandas Palekas

Iniciatyvinės grupės programos santrauka

tikslas:  LAS SKAIDRUMAS
priemonės:
             -sprendimus priimti kolegialiai
             -operatyviai informuoti visą architektų bendruomenę apie rengiamus ir priimtus sprendimus
             -kasmet viešai atsiskaityti visai architektų bendruomenei apie LAS veiklą ir finansų judėjimą

tikslas:   LAS ATVIRUMAS
priemonės:
              -rasti būdą ir ne meno kūrėjų asociacijos nariui tapti tikruoju LAS nariu
              -aktyviai kviesti studijas baigusius architektus tapti tikraisiais LAS nariais
              -nariui iki 30 m siūlyti simbolinį mokęstį

tikslas:   LAS ORGANIZUOJAMŲ KONKURSŲ AUKŠTA KOKYBĖ
priemonės:
            – patvirtinti konkursų sąlygų rengimo nuostatas išryškinant jose esmines vertybes
            – užtikrinti nuostatų laikymąsi, ginti laimėtojų interesus tolimesnėje projekto eigoje
            – plačiai viešinti sėkmingus konkursus
            – kviesti į komisijas užsienio šalių ekspertus: siekti šiuo klausimu sudaryti tarptautines profesinio bendradarbiavimo sutartis

tikslas:  LAS VALDYMO OPTIMIZAVIMAS
priemonės:
             -parengti siūlymą pirmininko/tarybos veiklos atskyrimui nuo LAS ūkio einamųjų reikalų
             -pasitelkti samdomus kompetentingus specialistus sisteminių užduočių įgyvendinimui ir svarbių  projektų  vykdymui
             -rasti būdų efektyviau išnaudoti savanorystės potencialą

LAIKAS IR PASITIKRINIMAS
LAS veiklos pokyčių svarbą pripažįsta dauguma kuriančių architektų, todėl kreipiamės į Suvažiavimą, naująją Tarybą ir  Pirmininką kviesdami vienerių metų LAS vadovybės  veiklos ataskaitą svarstyti virtualiame LAS forume, o kilus reikalui kviesti neeilinį LAS suvažiavimą.

LAS pokyčių iniciatyvinė grupė                                                      Vilnius, 2014 m. kovo-gegužės mėn

Rubrika "Nuomonės" skirta architektų bendruomenės, visuomenės atstovų asmeninei nuomonei apie architektūros aktualijas pareikšti. Šioje rubrikoje publikuojami straipsniai atspindi jų autorių poziciją, tačiau nėra oficiali Lietuvos architektų sąjungos pozicija.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal