Lietuvos architektų sąjunga

Apie MMC konkursą [ne]objektyviai

MMC konkursas – panoramos


Modernaus meno centro pastato Neries krantinėje Vilniuje konkursas tikrai reikšmingas įvykis architektūrinėje padangėje. Kultūrinė objekto paskirtis, išskirtinė vieta, puikiai paruoštos konkurso sąlygos, aiškiai suformuluota užduotis ir programa, protinga reikalaujamos pateikti medžiagos apimtis lėmė gausų dalyvavimą. Keletas techninių netikslumų (klausimų-atsakymų proceso metu staiga 500 kv. metrų patalpų staiga virto lauko viešąja erdve; Kernavės tilto atsiradimas makete ir nepaminėjimas kitoje medžiagoje; etc) ir jų operatyvus ištaisymas demonstravo organizatorių atidumą ir geranoriškumą.

Malonus ir naudingas sutapimas buvo ir Architektūros [pokalbių] fondo organizuotas paskaitų ciklas „Show off : reginio architektūra“.

Konkursinė medžiaga buvo operatyviai patalpinta LAS tinklapyje bei išeksponuota Energetikos muziejuje. Išeksponuota ne bet kaip, o jau sugrupavus konkursinius darbus pagal siūlomus sprendinius. Viešai paskelbtas ilgas recenzentų sąrašas teikė viltį, kad darbai bus visapusiškai išnagrinėti bei viešai aptarti.

Tačiau nuo to momento organizatorių demonstruojama pagarba konkurso dalyviams ir jų darbams staiga išgaravo. Per „Panoramą“ sausai pranešta, kad jau atrinkti šeši finalistai, ir tik po savaitės jie įvardijami. Taip, matyt, norėta ilgiau pasimėgauti dalyvių nekantrumu. Dar po kelių dienų LAS tinklapyje informacija papildoma komisijos replika (vadinti tai komentaru neapsiverčia liežuvis). Ir viskas. Nedėmesys konkursiniams komercinių ar valstybinių viešųjų pirkimų objektų projektams jau yra tapęs bloga norma, tačiau šiuo išskirtiniu atveju laukta išimties. Tačiau išimties nebuvo.

Arogantišką konkurso organizatorių požiūrį į konkurso dalyvius geriausiai atspindi komisijos „komentare“ vartojama leksika. Tarp tiesiog deklaratyvių pareiškimų ir konkurso sąlygų paraidinio citavimo išsprūsta ir tokie „profesionalūs“ vertinimai kaip antai : „atrinkti 6 projektai… nemėgdžioja galerijos pastato architektūros“.

Galima būtų tarsi ir pateisinti tokius skurdžius komentarus – darbų ir panašių sprendimų daug, medžiaga labai glausta, pateikimas įvairus, Mecenatas garbus. Tikime, kad recenzetai kruopščiai išnagrinėjo visus darbus visais aspektais ir komisija atrinko neginčijamai geriausiai konkurso sąlygas atitinkančius darbus ir žino kodėl. Bet ir likę „už borto“ nori tai sužinoti.

Konkursai vertingi ne tik kaip būdas geriausiam projektui išrinkti, bet ir kaip edukacinė priemonė. Todėl visada stengiamės išnagrinėti atžymėtus darbus, lyginti su savuoju ir svarstyti, kur nugalėtojai buvo gersni.

Peržiūrėjus atrinktųjų projektų funkcinius sprendinius galima rasti neatitikimų konkurso sąlygų reikalvimams, bet, matyt, šiame etape tai nebuvo svarbiausias kriterijus. Net ir kategoriškas reikalavimas, kad statybos sąmata neviršytų 15 mln litų plius pvm (tik, deja, nebuvo nurodyta, kaip ji bus nustatoma) arba prašymas įvertinti ekspozicijos salių plėtros galimybes gretimame sklype buvo atlaidžiai  pamiršti.

Svarbiausias vertinimo kriterijus (tikėtina) buvo projektuojamo MMC pastato santykis su aplinka ir jo architektūrinė išraiška. Šiuo aspektu, mano galva, geriausia darbus vertinti lyginant juos įkomponuotus panoraminėse nuotraukose, kurios buvo pateiktos išties puikios kokybės. Bėda tik ta, kad dalyviai jas pateikė labai skirtingo dydžio – vieni per visą planšeto plotį, kiti vos įžiūrimas (gal kitą kartą galima nurodyti privalomą dydį?).

Galima teigti, kad vizualizacijos yra netikras dalykas, kad tik maketas yra objektyvi palyginimo ir vertinimo priemonė. Taip, maketas yra labai svarbu, tačiau jame sunku palyginti projektus, nes vienu metu įstatomas tik vienas darbas, o sąžiningai padarytos vizualizacijos beveik visiškai atitinka pastato vaizdą po realizacijos. Kita vertus, jeigu autoriai pateikia tokius vaizdus, reiškia jie taip ir įsivaizduoja MMC pastatą bei jo santykį su aplinka.

Norėdami turėti geresnę projektų palyginimo galimybę sukomponavome vienodo dydžio panoraminės nuotraukos nuo Baltojo tilto fragmentus į vieną skaidrių rinkinį. Gal šis rinkinys, kuriame sudėti finalistų darbai bei keletas neobjektyviai atrinktų nepatekusiųjų, bus įdomus dalyviams ir naudingas komisijai kitame konkurso etape.

„Modernaus meno centro muziejus – privačia iniciatyva įgyvendinamas projektas. Tai – dovana  Vilniaus miestui ir miesto svečiams“ – patetiškai teigiama MMC misijos pristatyme. Liaudies išmintis rekomenduoja  nesidomėti dovanojamo arklio dantimis, bet kad labai knieti, ir dar prieš dovanojant.

Pagarbiai,
Audrius Ambrasas

Rubrika "Nuomonės" skirta architektų bendruomenės, visuomenės atstovų asmeninei nuomonei apie architektūros aktualijas pareikšti. Šioje rubrikoje publikuojami straipsniai atspindi jų autorių poziciją, tačiau nėra oficiali Lietuvos architektų sąjungos pozicija.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Artimiausi renginiai

Šiuo metu nėra artimiausių renginiai.

Archyvai

Atgal