Lietuvos architektų sąjunga

Visuomeninis centras Lvove

Visuomeninis centras Lvove

Lvovas – pats europietiškiausias ir labiausiai turistų lankomas Ukrainos miestas. Miestas išlaikė istorinį urbanistinį audinį, turtingą originalių renesanso, baroko ir eklektikos architektūros pavyzdžių. Tačiau, kaip kiti buvę sovietiniai miestai, senasis Lvovas apsuptas miegamųjų rajonų getais, neigiančių istorinį urbanistinį paveldą. Vienas tokių yra Sykhiv, miesto pietinėje dalyje devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje iškilęs gyvenamasis rajonas. Kaip ir kitiems panašiems tipiniams rajonams, jam būdinga nehumaniškas mastelis, funkcinė ir architektūrinė monotonija.
Konkurso, kurį laimėjo „Domorinthos“ architektūros studija iš Graikijos, užduotis buvo suprojektuoti naują visuomeninį Sykhivo centrą, kuris suaktyvintų rajono gyvybingumą. Kol kas socialinis gyvenimas šioje miesto dalyje apsiriboja religiniais ir vartotojiškais ritualais. Masyvi nauja bažnyčia, apsupta horizontaliomis prekybos centrų dėžėmis, stūkso žalios teritorijos, turėjusios tapti bendruomenės rekreacine erdve, pakraštyje. Kad patektų į maldos namus ar parduotuvę, gyventojai turi kirsti plačią Chervona magistralę, dalinančią teritoriją perpus.

Nugalėtojų projekte siūloma visą tuščią erdvę paversti urbanistinių srautų centru.  Klasikinė magistralė su pėsčiųjų promenada sujungtų lokalias viešąsias funkcijas su aplinkiniais gyvenamaisiais kvartalais. Nemalonus kelias virstų žalia plastiška „gyvate“, o Sykhiv rajonas įgautų stiprų identitetą ir rišlią struktūrą.
Visuomeninis centras, rajono šerdis, išsidėstys aplink bažnyčią. Priešingai takiai žaliosios erdvės formai, kvartalas  yra griežto geometrinio pavidalo, menančio viduramžių Lvovo centro, Rynok aikštės planą. Kompleksas skirtas administracinei,  kultūrinei ir bendruomeninei funkcijoms: jame suprojektuotas Apšvietimo muziejus (netoli yra ir Iskra lempų gamykla), čia vyks Knygos ir Tipografijos festivalis, skirtas Rytų Europos tipografijos tėvui Ivanui Fedorofui, kuris gyveno Lvove.

Giraitė, želianti už bažnyčios, bus padalinta į krašotaivzdžio parką su poilsio takais greta visuomeninio centro ir „laukinės gamtos“ ąžuolyną palei Zubra upę.Architektai pasiūlė ir darnios plėtros schemą, kurioje sprendė visuomeninio transporto, pėsčiųjų judėjimo, energijos taupymo, nešvaraus vandens surinkimo ir valymo problemas.
Linijinio, žalio pėsčiųjų centro alternatyva nepereinamai, taršiai autostradai atspindi naują požiūrį, priešingą sovietinės centralizuoto planavimo logikai, kuri vis dar įsigalėjusi Ukrainoje. Inovatyvus pavyzdys laikui bėgant gali daryti teigiamą įtaką ir kitų Ukrainos miestų pertvarkymui, net jei jie šiandien ir nėra pasiruošę drąsiems pokyčiams.


Vertė R.Leitanaitė

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal