Lietuvos architektų sąjunga

Tbilisis renkasi lietuvišką architektūrą

Nepaisant stabilumo stokojančio politinio ir nesubalansuoto socialinio fonų, Gruzijos miestų, o ypač Tbilisio, siluetuose sukinėjasi gausūs statybiniai kranai.

Dėsninga, kad stipriu centralizuotu valdymu pasižyminčioje šalyje ypatingai aktyvus valstybinis sektorius: daugiausia už skolintus pinigus įgyvendinami didžiuliai infrastruktūros projektai, kyla nauji viešieji pastatai, kuriems suprojektuoti pasitelkti tarptautinio kalibro architektūros profesionalai.

Stambūs projektai vykdomi chaotiškai – Gruzijos sostinė Tbilisis neturi patvirtinto bendrojo plano nei dokumentų, nusakančių bendrą miesto plėtros strategiją, jau nekalbant apie aukštingumo, tankumo parametrus ar reglamentus naujai architektūrai senamiestyje. Viešųjų pirkimų procedūros taip pat nevargina naujų statybų entuziastų.

Į bendrą optimistišką toną kiek santūriau taiko ir privatus verslas. Štai didžiausias Gruzijoje privatus bankas TBC sumanė Tbilisyje įkurti naują savo būstinę, kuri kartu veiktų ir kaip visuomenininis, kultūrinis centras.

Prieš pusmetį įsigijęs didžiulį (40 000 kv. m ploto) sovietmečio laikais statytą P.Kaukazo regiono karinio štabo pastatą Tbilisio vakariniame pakraštyje, bankas racionaliai apsisprendė tvirtas konstrukcijas panaudoti iš naujo, pastatą rekonstruojant ir sukuriant jam naują veidą. Paskelbtas konkursas tuoj pat sulaukė Gruzijos žiniasklaidos ir visuomenės dėmesio kaip pirmasis per pastaruosius 15 metų šalyje suorganizuotas tarptautinis architektūrinis konkursas.

Pusiau kviestinio, pusiau atviro konkurso užduotis dalyvius ir prašė sukurti naują pastato įvaizdį, pasiūlant principines, nedetalizuotas, rekonstrukcijos idėjas. Nors didžioji dalis administracinio pastato ir ateityje bus naudojama biurams, banko vadovo – meno kolekcionieriaus, Gruzijos literatūros premijos steigėjo – sumanymu būstinėje turėtų būti įrengtos erdvės kultūrinei, visuomeninei veiklai: koncertams, parodoms, įvairiems renginiams.

33 dalyvius nurungę “Ambraso architektūros biuro” architektai Audrius Ambrasas, Vika Pranaitytė, Jonas Motiejūnas, Rasa Saltonaitė nusprendė išsaugoti originalų 6-7 praėjusio amžiaus dešimtmečių pastato charakterį, jį papildant šiuolaikiniais akcentais, kurie suteiktų monotoniškai architektūrai įvairovės bei humanizuotų ją estetine ir funkcine prasmėmis. Dvylikos aukštų U formos plano pastato centrinį korpusą ties Tamarashvili gatve architektai pradūrė įgilintais, įstiklintais pagrindinio įėjimo „vartais“. Iš vidinio kiemo pusės įėjimą žymi įstiklintas tūris, kuriame suprojektuotas holas bei pandusai. Įėjimą pratęsia į vidinį kiemą it lieptas įkirsta terasa. Pastaroji, tilteliais sujungta su pastato šoniniais korpusais, veiktų kaip visuomeninė, poilsio erdvė.  Ją su parku, esančiu vienu aukštu žemiau, tiesiogiai jungs laiptai, o vizualiai – terasos plokštumoje iškirstas fontanas, it krioklys garmėsiantis žemyn. Prie terasos priglaustas stačiakampis kavinės tūris bus pasiekiamas iš abiejų lygių.

Vidinio kiemo pusės fasadai pagal projektą turėtų likti tokie, kokie yra dabar, tačiau į gatves orientuotas ilgus, vienodai horizontaliomis langų juostomis suraižytus fasadus architektai pasiūlė suskaidyti netaisyklingai išdėstytomis įgilintomis nišomis. Jos suteiktų fasadui žmogiško mastelio ir gyvumo.

Anot iš užsakovo atstovų sudarytos žiuri, kuriai vadovavo Italijos architektas, XXI amžiau meno muziejaus Romoje MAXXI kuratorius Pipo Ciorra, projekte suderinti ir racionalūs, įgyvendinami sprendimai, ir naujas, įtaigus įvaizdis. Pasak architekto A.Ambraso, su didžiausiu Gruzijoje privačiu banku jau pradėti pokalbiai dėl tolimesnio bendradarbiavimo ir netgi projekto tobulinimo, dar daugiau dėmesio skiriant visuomeninei funkcijai.
 

TBC banko būstinė Tbilisyje. I vieta. "Ambraso architektų biuras", arch. Audrius Ambrasas, Vika Pranaitytė, Jonas Motiejūnas, Rasa Saltonaitė

 

II vieta. "Architects of invention" (Gruzija)


Apdovanojimų renginys.

 

Tekstas: Rūta Leitanaitė

Iliustracijos, fotografijos: "Ambraso architektūros biuras", konkurso organizatorių

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal