Lietuvos architektų sąjunga

Savalaikis simbolis

Savalaikis simbolis

NACIONALINĖ MENO GALERIJA VILNIUJE
Rūta Leitanaitė
Žurnalas A10, #28

Nacionalinė galerija, turint omenyje jos svarbą valstybės kultūriniam gyvenimui ir jos įvaizdžiui pasaulyje, yra kiekvienos šalies garbės reikalo objektas. Jam ne mažiau nei turinys – eksponuojamas menas – yra svarbus „įpakavimas“ – architektūra.
Vasaros pradžioje, minint Lietuvos tūkstantmetį ir Vilniaus skyrimą Europos kultūros sostine, po rekonstrukcijos Nacionalinė Meno galerija pagaliau buvo atidaryta lankytojams.

Ilgus metus trukusi galerijos rekonstrukcija vilkosi dėl neadekvataus ir trūkčiojančio valstybinio finansavimo. 1980 metais pagal architektų G.Baravyko ir V.Vieliaus projektą pastatyta kaip Revoliucijos muziejus, galerija po nepriklausomybės atkūrimo buvo perduota Lietuvos Dailės muziejui. Monumentalus pastatas, sudarytas iš kelių šviesių, skirtingo dydžio kubų, laikomas vienu geriausių sovietmečio modernizmo pavyzdžių.
Dešiniajame Neries krante, priešais Naujamiestį iškilusi galerija laikui bėgant buvo apsupta taip vadinamo Naujojo centro dangoraižiais. Nors Nacionalinė galerija negali konkuruoti su savo kaimynais aukščiu ar masteliu, ji vistiek išliko vienu svarbiausių architektūrinių elementų dešiniojo Neries kranto panoramoje.


Foto: R.Urbakavičius

Prieš 13 metų, įvertinus apverktiną galerijos fizinę būklę ir erdvės parodoms trūkumą, ryžtasi rekonstrukcijai: suroganizuotas architektūrinis rekonstrukcijos ir išplėtimo konkursas.  Konkurso sąlygos įpareigojo dalyvius pritaikyti esamas galerijos patalpas (5000 m²) šiuolaikinėms reikmėms, o taip pat pridėti dar tiek pat (5000 m²) naujos erdvės ekspoizcijoms ir multifunkciniam visuomeniniam centrui. Naujasis priestatas turėjo reprezentuoti šiuolaikinę architektūrą ir simbolizuoti atvirumą, demokratiją, tačiau nenustelbti senojo pastato.

 

Konkursą laimėję architektai Audrius Bučas, Gintaras Kuginys ir Darius Čaplikas atskyrė senąją ir naująją dalis funkcionaliai ir vizualiai. Senajame pastate įkurdinta nuolatinė XX-XXI a. Lietuvos dailės ekspozicija, o naujieji korpusai skirti laikinoms ekspozicijoms ir administracijai.
Po rekonstrukcijos originali galerijos architektūra išliko beveik nepakeista; tik dolomite apdaila pakeista tvirtesniu šviesiu akmeniu. Tačiau vidaus struktūra visiškai pakeista, sukuriant nepertraukiamą ekspozicinių erdvių sistemą. Salės sujungtos viena su kita laiptais, koridoriais ir praėjimais, ar paprasčiausiai persilieja viena į kitą, masinančios lankytoją ištirti, kas yra už kito kampo.
Visuomeninio centro patalpos (skaitykla, kino salytė, kavinė, knygynas, auditoriumas) išdėstyti pirmame aukšte kaip atskiros salelės. Naujame požeminiame aukšte įrengtas archyvas.


I aukštas


II aukštas


III aukštas


Pagrindinė nauja ekspozicijų salė. Foto: R.Urbakavičius


Foto: R.Urbakavičius


Foto: R.Urbakavičius
Tarpą tarp senosios galerijos ir judrios Kalvarijų gatvės architektai užpildė horizontaliu, pusiau nugramzdintu metaliniu pagrindinės ekspozicijų salės tūriu. Spindintis stogas, perforuotas stoglangiais, tapo tarpine erdve tarp senojo pastato ir anujų galerijos orientyrų – dviejų didžiulių juodų vertikalių plokščių, pasvirusių lyg nešiojamo kompiuterio ekranai.

Panašumą į šiuolaikinį elektroninės technologijos įrenginį dar sustiprina fasadų detalės: vienoje pusėje “ekrano” siena suvarpyta nedideliais apvaliais langais, nelyg ventiliacijos angelėmis, o kitoje įtaisytas ekranas, kuriame nuolat visam miestui rodoma vizualūs parodų ir kultūrinių renginių anonsai.
Jujodieji “ekranai” yra ne tik ryškūs svarbaus kultūrinio objekto orientyrai, bet ir galerijos “smegenys”: 3 metrų pločio vidinėje erdvėje išsitenka administracija. Pasak architektų, technologinis naujų priestatų charakteris reprezentuoja šį amžių, šiandieninę architektūrą. Nepaisant skirtingos architektūrinės kalbos, naujieji elementai pabrėžia monumentalų senosios galerijos charakterį, kuris ją išskiria naujojo miesto centro išklotinėje.


Foto: R.Urbakavičius


Foto: R.Urbakavičius

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal