Lietuvos architektų sąjunga

Menas miestui

Renginyje netrūko diskusijų (Tado Šimkaus iliustracija) 
 
Balandžio 25-26 dienomis Rygoje vyko tarptautinė konferencija skirta menui viešoje erdvėje “Art in Public Space – Crossroads of Visual Arts, Architecture, Urban Development and Civil Society”. Į renginį organizuotą Creative WorX drauge su  Goethe's Institutu Rygoje atvyko dalyviai iš trijų Baltijos šalių ir Vokietijos. Organizatoriai  sukvietė skirtingų sričių atstovus (architektus, menininkus, planuotojus, politikus) siekdami kuo plačiau aptarti kokios strategijos ir darbo principai lemia sėkmingas menines intervencijas miesto erdvėse. 

Į konferenciją susirinko platus spektras specialistų iš Baltijos šalių ir Vokietijos 
 
Renginį pradėjo studentų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos „Pecha kucha“ formatu parengti pranešimai apie asmeninę kūrybą, meno viešoje erdvėje raidą ir Pabaltijo šalių aktualijas. Pirmąją konferencijos dieną tęsė menininkų ir kultūros projektų rengėjų pranešimai. Itin informatyvus buvo Heike Sutter pristatymas apie Vokietijos patirtį finansuojant ir kuruojant meno atsiradimą mieste. Thomas Shmidt pristatė kūrybinio kolektyvo „Inges idee“ veiklos metodus kuriant šmaikščius, konceptualiai daugiasluoksnius objektus skirtus viešosioms erdvėms. Menininkas Matthias Schamp pademonstravo kaip meninės akcijos pagalba įtraukti visuomenę į diskusiją apie juos supančią aplinką. Konferencijoje pranešimą skaitė ir architektas, Vokietijos architektūros centro (DAZ) kuratorius Mathias Bottger.

Dipl. Ing. Mathias Ellger, Heike Sütter, Prof. Rolandas Palekas 
 
Antroji renginio diena nudžiugino gerai struktūruotu ir metodišku urbanisto Mathias Ellger pranešimu apie meno kūrinių vaidmenį miesto viešosiose erdvėse. Profesorė iš Miuncheno Techinkos universiteto Sophie Wolfrum parengusi pranešimą „Performative urbanism“  plačiau nušvietė aktyvių intervencijų miesto erdvėse istoriją (Situacionistų sąjūdis, Gordon Matta-Clark) ir šiuolaikinius pavyzdžius (Daniel Belasco Rogers, DS+R ir t. t.). Netrūko pristatymų apie Estijos, Latvijos patirtis rengiant įvairius meno projektus. Lietuvą renginyje atstovavo architektas Rolandas Palekas, dailėtyrininkė Elona Lubytė, menininkas Andrius Ciplijauskas, studentai Augustas Serapinas (skulptūra) ir Matas Šiupšinskas (architektūros istorija ir teorija).

Prof. Dr. Elona Lubytė 
 

Menotyrininkė ir kuratorė Elona Lubytė, neseniai pristačiusi knygą „Vieno projekto apkalta. VEKS 2009 Viešųjų erdvių humanizavimo programos Neries krantinės skulptūrų istorija“, šią temą vystė ir konferencijos pranešime. Diskusijos, kilusios dėl Roberto Antinio, Mindaugo Navako ir Vlado Urbanavičiaus skulptūrų Neries pakrantėje, iliustruoja bendras posovietinių šalių problemas, kai kontaktas tarp visuomenės, politikų ir šiuolaikinio meno mezgasi itin lėtai ir skausmingai. E.Lubytė pastebėjo, kad procesus galėtų palengvinti ankstyvas visuomenės informavimas ir įtraukimas į projektus.
 

Andrius Ciplijauskas pristatė projektą BeePart ne pirmus metus gaivinantį Vilniaus, Pilaitės rajono kultūrinį gyvenimą. Pranešime kelti klausimai, ar kultūra skirta tik miesto centrui ir kokios dar neatrastos galimybės atsiveria pradėjus žvelgti į masinės statybos rajonus, ne tik kaip į „miegamąsias“ teritorijas. BeePart kūrybinės dirbtuvės jau pastebėtos ne tik Lietuvoje sulaukė nemažo susidomėjimo ir šios konferencijos kontekste. Originaliam kultūros objektui iš Pilaitės tai puiki proga užmegzti naujus kontaktus ir pradėti aktyvesnį bendradarbiavimą tarp skirtingų kūrybinių iniciatyvų Baltijos ir Šiaurės šalyse.

Prof. Rolando Paleko ir Prof. Sophie Wolfrum diskusija 
 
Architektas Rolandas Palekas, dirbęs su skirtingais menininkais ir viešųjų erdvių projektais, pristatė savo vadovaujamos studijos požiūrį, aktualius darbus. „Paleko ARCH studija“ prieš kelis metus laimėjo Lukiškių aikštės sutvarkymo konkursą rengtą Aplinkos ministerijos, drauge su menininku Gyteniu Umbrasu dalyvavo Sereikiškių parko mažosios architektūros kūrybinėse dirbtuvėse , dirbo su Tadu Gutausku statant jo sukurtą skulptūrą „Verpstė“ Sereikiškių parke Vilniuje. Architektas atkreipė dėmesį į nuoširdaus kontakto tarp kūrėjo ir visuomenės svarbą kuriant meną viešoje erdvėje, pasidalino patirtimi dirbant skirtinguose kontekstuose ir kūrybinėse komandose. 
 

Organizatoriai tikisi, kad ateityje tokie renginiai paskatins bendravimą tarp skirtingų šalių specialistų ir kūrėjų. Miesto erdvės problematiką Latvijoje eskaluoja „Urban institute Riga“ kolektyvas, aktyvūs meno viešoje erdvėje projektai vyksta ir Estijoje. Tikėtina, kad renginys dar labiau įkaitino diskusijas ir aktyvius procesus, kurių rezultatyvumą bus galima patikrinti 2014 Rygai tapus Europos kultūros sostine.

Tekstas: Matas Šiupšinskas

 

Augustas Serapinas, VDA skulptūros bakalauras

 

Matas Šiupšinskas, VGTU Architektūros istorijos ir teorijos magistrantas

 

Diskusijos moderatorius Jonas Buchel, Urban Institute, Riga

 

Architektas ir DAZ kuratorius Matthias Böttger

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal