Lietuvos architektų sąjunga

Lietuvos paviljonas Expo 2010. LAS nuomonė

Pasaulinėje parodoje Expo 2010 Šanchajuje (Kinija), Lietuvos paviljonas bus įrengtas pagal bendrovės “Expobalta“ projektą „F-LY LietuvaParodoje, kurios pagrindinė tema – „Geresnis miestas, geresnis gyvenimas”, bus pristatomi pažangiausi šiuolaikinių miestų planavimo ir projektavimo pavyzdžiai, pasiekimai gyvenamojo būsto ir visuomeninės paskirties pastatų statyboje, pabrėžiama harmonijos su aplinka ir gamta svarba.


2009 m. vasario mėnesį, kai Lietuva planavo dalyvauti Expo 2010, Lietuvos architektų sąjunga domėjosi pasiruošimo eiga ir galimybėmis paviljono projektavime dalyvauti architektams, siūlė pagalbą rengiant konkurso sąlygas.
Tačiau, po kelių mėnesių Lietuvai nusprendus atsisakyti dalyvauti parodoje, prašymo prisidėti nei tolimesnės informacijos LAS iki rudens negavo.
2009 m. rugsėjį, daugumai Expo 2010 dalyvių jau baigus ar bent gerokai pastūmėjus paviljonų statybas, Lietuva vėl persigalvojo ir nusprendė vis dėlto dalyvauti renginyje.
Paskubomis surengtas (paskelbtas 2009 lapkričio 20 d., darbus pristatyti reikėjo iki gruodžio 7 d.) supaprastintas atviras projekto konkursas, kuriame pateikti 5 darbai. Apie konkurso paskelbimą LAS papildomai nebuvo informuota, o konkurso sąlygos orientuotos ne į architektus, bet į parodų įrengimo patirtį turinčias įmones: dėl laiko stokos siekta rasti bendrovę, kuri pati pasirūpintų ir paviljono projektavimu, ir ekspozicijos turinio sudarymu, ir įgyvendinimu.
Konkurso nugalėtoją išrinko Viešųjų pirkimų komisja, kuriai savo nuomonę apie projektus pateikė įvairūs ekspertai, tarp jų ir architektai (A.Asauskas, R.Palekas, L.Vaitys). Ekspertų nuomonė yra rekomendacinio pobūdžio.
Rudenį dalyvavimui parodoje Lietuvos biudžete buvo numatyta apie 4 mln. litų (palyginimui – paviljonams įrengti kitos šalys skiria iki 50 mln. Eurų), tačiau ir tie, koreguojant biudžetą, galų gale buvo nubraukti.
Iki šiol finansavimo klausimas neišpręstas. Vyriausybė svarstys įvairius būdus ieškoti lėšų, taip pat bus kviečiamas prisijungti ir privatus kapitalas. Galbūt ir paviljono projekto autoriai bus raginami patys ieškoti rėmėjų projekto įgyvendinimui.


Lietuvos architektų sąjungos nuomone, ydingas Lietuvos dalyvavimo Expo 2010 parodoje organizavimas, neturint nei laiko, nei lėšų, negali duoti teigiamų rezultatų: tinkamai reprezentuoti mūsų valstybę, išsamiai atspindėti Lietuvos miestų aktualijas, aspektus ir ateities potencialą, orientuotą ne vien į nekilnojamą turtą, bet į kultūrą, darnią plėtrą, harmoningą bendruomenę ir sambūvį su gamta. Taip pat dar kartą išryškėjo viešųjų pirkimų konkursų, skelbiamų kūrybiniams objektams, problema, kai orientuojamasi ne į kokybę, bet į kainą ir greitą atlikimą.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal