Lietuvos architektų sąjunga

Lietuvių rankomis kurti namai Latvijos meno istorijai

 

Lietuvių architektų biuras „Processoffice“ tarptautinį architektūros konkursą rekonstruoti Latvijos meno muziejų laimėjo 2010-aisiais, 2011–2012 m. projektas rengtas ir derintas, dar 2 metų prireikė, kad architektų komandos vizija taptų realybe. Šiuo metu muziejaus pastatas jau baigtas ir oficialiai atidarytas bus gegužės 4 d., Latvijos nepriklausomybės dieną.
„Džiaugiamės, kad aplinkybės klostėsi palankiai, ir mums pavyko įgyvendinti savo sumanymus. Nekantraujame pamatyti muziejų su lankytojais ir net 40 tūkst. jame planuojamų eksponuoti meno kūrinių“, – sako „Processoffice“ architektas Vytautas Biekša.
Anot jo, didžiausias projekto iššūkis buvo užtikrinti sklandų proceso dalyvių darbą. Įgyvendinant muziejaus rekonstrukcijos projektą pasitelkta itin daug statybos, restauravimo, inžinerinių tinklų ir technologijų specialistų. Latvijos žiniasklaidoje skelbiama, kad muziejaus rekonstrukcijos projektas kainavo daugiau kaip 30 mln. eurų.
Atvirų durų dienose – antplūdis
Nors rekonstruotas muziejus dar neveikia, Latvijos publika jau turėjo progą susipažinti su statinio architektūra. Praėjusių metų gruodį surengtos atvirų durų dienos. Per jas leista apžiūrėti naują pastatą, kuriame dar nebuvo įkurta ekspozicija.
Muziejaus administracijos atstovų teigimu, pastato atvirų durų dienos sulaukė apgulties: jose apsilankė daugiau kaip 125 tūkst. žmonių, norėdami pirmieji pamatyti statinį, lankytojai buvo priversti kantriai laukti nusidriekusiose eilėse.  
Pirmasis įvertinimas
Dar viena gera žinia projekto architektų komandą pasiekė kovo 11 d., tądien projektas, nurungęs daugiau kaip 90 dalyvių laimėjo, Latvijos metų statinio didįjį prizą. 
Rekonstruotas pirmasis Baltijos šalių muziejus
Pastatas, kurio rekonstrukcijos projektą sukūrė „Processoffice ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ architektai, pastatytas 1905 m. Tai pirmasis meno muziejaus pastatas Baltijos šalyse, statytas tikslingai muziejaus reikmėms. Architekto Vilhelmo Neimanio sukurtas statinys yra vienas svarbiausių Latvijos architektūros paminklų.
Kaip skelbė pastatui rekonstruoti surengto architektūros konkurso komisija, lietuviai architektai pademonstravo unikalų ir jautrų požiūrį: projekte senasis pastatas traktuojamas kaip vertybė, jame kiekvienam kvadratiniam metrui skiriamas didžiulis dėmesys.
Architektų idėja šiuolaikinį muziejaus priestatą paslėpti po žeme ir į jį perkelti muziejaus archyvų, restauracijos dirbtuves bei pagalbines patalpas, o pagrindiniame istoriniame pastate įkurti ekspozicijų erdves, buvo pergalinga. Rygos miesto architektas Janis Dripė lietuvių pasiūlytą „amfiteatrą“ permatomu stogu, per kurį matomi užkulisiniai muziejaus procesai, pavadino „auksiniais naujojo muziejaus pastato paveikslo rėmais “.
Nacionalinio Latvijos meno muziejaus architektų komandą sudaro „Processoffice“ architektai: Vytautas Biekša, Rokas Kilčiauskas, Marius Kanevičius, Giedrius Špogis, Ježi Stankevič, Austė Kuliešiūtė, Miglė Nainytė, Giedrė Datenytė, Mantas Petraitis, Sandra Dumčiūtė, Povilas Marozas, Sandra Šlepikaitė ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ architektai: Andrius Skiezgelas, Gilma Teodora Gylytė, Rasa Mizaraitė.
 
Nuotraukos: Norbert Tukaj 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal