Lietuvos architektų sąjunga

Lauko altorius Brezje, Slovėnijoje

Lauko altorius Brezje, Slovėnijoje

P.Čeferin
Žurnalas A10, #24

Dauguma architektės Marušos Zorec projektų yra intervencija į istorinius paveldo pastatus ar urbanistinius kompleksus. Tokio tipo projektai itin sudėtingi, kadangi architektas privalo atsižvelgti į įvairius istorinius sluoksnius, laikytis griežtų apsaugos reglamentų.
Šv.Vito piligrimų bažnyčia buvo pastatyta XIX a, pabaigoje. Aikštė priešais ją yra svarbus šventovės komplekso elementas, kadangi joje religinių švenčių ir kitų katalikiškų ceremonijų metu renkasi miestiečiai.
XX a. aikšės pertvarkymui buvo parengti keli projektai. Vienas jų, 1930 m. sukurtas architekto J.Plečniko, ir buvo įgyvendintas, aikštę apjuosiant šviesaus akmens sienute.

Architektės M.Zorec ir M.Tepina nusprendė panaudoti sieną kaip laikantį elementą naujiems tūriams. Viešieji tualetai ir kitos aptarnavimo patalpos elegantiškai paslėptos už sienos. Altorius, kuris dešimtmečius stovėjo priešais bažnyčią, sulygiuotas su sienos plokštuma, įterptas į ją. Toks urbanistinis sprendimas pakeitė visą maldos namų komplekso kompoziciją. Bažnyčia tapo dar išraiškingesnė dominantė. Lankytojai per ceremonijas lauke sėdi arčiau altoriaus, taip sukuriamas gilesnis dvasinis kontaktas su vykstančiu renginiu. Ir, svarbiausia, aikštė tapo centriniu elementu, jungiančiu visą kompleksą. Ji „veikia“ dviem kryptimis, jungia bažnyčią su atviru kraštovaizdžiu, o altorių – su parku, kuris iki šiol vizualiai buvo atskirtas nuo šventoriaus.

Altoriui panaudotas plienas ir betonas, o interjerui – beržo mediena. Šviesa į altorių patenka iš nematomo šaltinio lubose – viskas, kas matoma, yra magiški šviesos efektai mediniuose paviršiuose. Šis įspūdis ir lakoniška stačiakampė tūrio forma suteikia suomiškos architektūros prieskonio ir veikia kaip ramus fonas gausiai ornamentuotiems religiniams objektams, puošiantiems stalą ir sienas.
Aikštės dizainas taip pat paprastas: ji turėjo būti dengta akmeniu, bet, finansiniais sumetimais, galų gale pasirinktos betoninės plokštės. Tik laiptai, jungiantys aikštę su altoriumi, pagaminti iš vietinio akmens. Po kiek laiko abi medžiagos įgaus identišką spalvą, ir aikštė taps vientisu paviršiumi.

Vertė R.Leitanaitė


Fotografijos: Miran Kambic www.mirankambic.com

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal