Lietuvos architektų sąjunga

LAS Etikos komisija: architektas V.Juozaitis pažeidė profesinę etiką, pasisavinęs autorinį darbą

Kovo mėnsesį LAS Etikos komisija svarstė architekto A.Asausko skundą dėl architekto V.Juozaičio neetiško profesinio elgesio.


Architektas Artūras Asauskas kreipėsi į komisiją prašydamas apsvarstyti architektų V.Juozaičio (PV), G.Jurevičiaus ir D.Bacevičiaus veiksmus „pasisavinant UAB „Vilniaus architektūros studija“ atliktą autorinų darbą „Prekybos centras ir administraciniai pastatai Geležinio Vilko g. 2 Vilniuje“.
Pasak A.Asausko, „Vilniaus architektūros studiją“ („VAS“) gamyklos „Velga“ teritoriją prie Vingio parko projektavo nuo 2002 m. Bendradarbiaudami su aplinkos, interjero architektais, priešgaisrinės saugos specialistais, konstruktoriais, inžineriais, „VAS“ parengė koncepciją. Ji buvo tikslinama su SĮ „Vilniaus planas“, kuris paruošė sklypo detalųjį planą.


Su „Vilniaus architektūros studija“ UAB „Akropolis“ tarėsi dėl techninio projektavimo, suderėta kaina visoms projektavimo stadijų dalims. Tačiau 2009 m. sausį patvirtinus koncepciją,užsakovas nespėjo laiku gauti projektavimo sąlygų sąvado, todėl „<..žodžiu paprašė pratęsti projektavimo darbus, parengiant koncepcinį projektą iki techninio projekto lygio <..>.
Projektavimo sąlygų sąvadas buvo gautas tik 2009 m. rugsėjį. Tuo metu buvo parengtas techninis projektas (be aiškinamosios dalies), kurio užbaigtumas fiksuotas 80 proc.“.


Apie tai raštu informuotas užsakovas ėmė keisti sutarties sąlygas, ketindamas: „<..iki minimumo sumažinti projektavimo kainą (1 Lt už 1 kv.m) ir papildomai padidinti projekto apimtis“. Tokias sąlygas „Vilniaus architektūros studijai“ atmetus, užsakovas perdavė projekto skaitmeninę versiją V.Juozaičio studijai „JAS“,kuri „<..minimaliai pakeitusi apie 300 000 kv.m objekto planus ir fasadus 2009 m. lapkritį pateikė kaip savo darbą Vilniaus miesto plėtros departamento statybos leidimų skyriui“.


V.Juozaitis teigė, jog 2009 m. rugpjūtį buvo pakviestas dalyvauti konkurse techniniam projektui pagal pateiktą koncepcijos projektą rengti ir laimėjo projekto vadovo vietą. „Techninio projekto brėžinius tikrinimui gaudavau tiesiogiai iš užsakovo. Kadangi konceptas neatitiko detaliojo plano ir savivaldybės išduoto sąlygų sąvado, teko sumažinti užstatymo plotą, pastatų aukštingumą net keliais aukštais, keisti fasadus“.


Tačiau, pasak A.Asausko, minimalūs projekto pakeitimai nesuteikė teisės studijai „JAS“ pateikti brėžinių komisijai be „Vilniaus architektūros studijos“ sutikimo ir pristatyti juos kaip kaip savo autorinį darbą.


Etikos komisija, įvertinusi pateiktą medžiagą, nutarė, kad architektas Virginijus Juozaitis, negavęs aiškaus sutikimo iš Artūro Asausko ir jo kolegų, dirbančių UAB „Vilniaus architektūros studija“, nusisavino intelektualinę nuosavybę ir neteisėtai pasinaudojo kitų autorių idėjomis, taip pažeisdamas Architektūros paslaugų tiekėjų Etikos kodekso principą „Įsipareigojimai architekto profesijos žmonių labui:
4.5. Nė vienas architektūros paslaugų teikėjas nesisavina kito architektūros paslaugų teikėjo intelektualinės nuosavybės ir neteisėtai nesinaudoja jo idėjomis, jeigu negauna aiškaus sutikimo iš to paslaugų teikėjo, kuriam priklauso teisės į tą nuosavybę ar idėją.“


Svarstyta architekto V.Juozaičio atestato atėmimo galimybė, tačiau apsiribota neetiško elgesio paviešinimu.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal