Lietuvos architektų sąjunga

Kvartalo tankinimas: daugiau problemų, nei sprendimų

Vilniaus Naujamiestyje, ribojamas Savanorių, Žemaitės  ir Gerosios Vilties gatvių sovietmečiu statytas daugiabučių namų kvartalas išskiskiria ne tik savitu architektūriniu sprendimu Savanorių prospekto daugiabučių fasaduose, bet ir urbanistine struktūra. Nuo gatvės triukšmo daugiabučių korpusais pridengta centrinė žalia erdvė yra mėgstama vietinių gyventojų poilsio ir bendravimo vieta, o kartu – patrauklus traktas, jungiantis Savanorių prospekto prieigas su piečiau kvartalo esančiu stadionu, dviem vaikų darželiais, Gerosios Vilties mokykla ir Aklųjų bei silpnaregių užimtumo centru.

Pačiame erdvės centre, atskirdamas stadioną nuo žalios poilsio erdvės su sodu, stūkso garažų blokas, prie kurio būta parduotuvės, prieš kelis metus nuniokotos ugnies. Šiandien vietoje šio komercinio objekto 62 arų sklype ketinama statyti naują daugiabutį, kurį sudarytų trys 5-6 aukštų korpusai (DP – „A.Kažienės studija“,PP – studija „Artex“, arch. D.Striukas, G.Balkė).

 

Projektą nagrinėję Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertai pastebėjo, jog siūlomas pastatas griežtoje, užbaigtoje kvartalo kompozicijoje atrodo svetimkūnis, o įstriža kryptis stokoja logiško pagrindimo. Be to, gyvenamoji funkcija būtų neadekvati lokacijai pačiame neužstatytos erdvės centre, kuris būtų ir dėmesio, ir srautų traukos centras.

Tačiau labiausiai Taryba pabrėžė, jog žalia centrinė erdvė yra viena svarbiausių ir labiausiai saugotinų kvartalo elementų, o jos vieša funkcija turi išlikti. Ekspertai išreiškė nerimą, kad komercinę paskirtį pakeisianti gyvenamoji funkcija kvartalo centre gali reikšti aptvertą, tik tam tikrai grupei žmonių prieinamą zoną. Jų siūlymu, projekto autoriams derėtų paieškoti kitų naujo komplekso erdvinės ir funkcinės struktūros variantų. Alternatyva galėtų būti aukštesni, atskirai stovintys pastatai, neužkertantys pėsčiųjų srautų žemės lygyje ir nedarkantys erdvės vientisumo.

Beje, pastarosios likimas toli gražu nėra aiškus. Tarp projektuojamo sklypo ir Savanorių prospekto plytinti pieva su sodu ir takais nėra įteisinta, jai sklypas nėra suformuotas. Vilniaus miesto savivaldybė yra iniciavusi egzistuojančių žaliųjų teritorijų mieste įteisinimo programą, tačiau, pasak SĮ „Vilniaus planas“, šiai teritorijai kol kas jokio projekto nėra rengiama ir šiandien niekas negali užtikrinti, kad sodas su promenada nebus sudalintas grąžintinais sklypais. Jei taip atsitiktų, visiškai tikėtina, jog medžius ateityje pakeis dar daugiau naujų daugiabučių.

Tekstas: Rūta Leitanaitė
Iliustracijos: www.architektusajunga.lt

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal