Lietuvos architektų sąjunga

Kultūros centras Aarhuse

Kultūros centras Aarhuse

Pagal jaunų Danijos architektų biurų „SLETH Modernism“ ir „ET Architecture“ projektą pastatyti kultūros namai-nekonvencinė koplyčia ryškia raudona spalva ir aštriabriauniu siluetu išsiskiria žaliame šlaite Aarhus, Jutlandijos miesto, pakraštyje.
Išskirtinis fasadų bruožas – plytos raudonis – naudojamas Danijos architektūroje jau amžius. Glaudžią sąsają su tradicija atsveria įspūdinga stogų forma: pastatas remia dangų aštuoniomis skirtingo aukščio smailėmis.
Iš toli kompleksas atrodo kaip didžiulė raudona karūna, pūpsanti ant žalio aksomo pagalvėlės. Arba, kaip pasirodė pastato savininkams Namų Misijai (evangelikų atšaka Danijoje), kaip kritusi žvaigždė, iki pusiaujo įsirėžusi į Danijos dirvą. Todėl multifunkciniam pastatui ir teko vardas „Žvaigždė”.
Griežtai nupjautų, švarių fasadų plokštumų ir įžūlių stogo spyglių kontrasto efektas didėja, artėjant prie pastato. Pastato apdailai panaudoti tik raudona plyta, stiklas ir aliuminiu dengta skarda (stogui ir langų rėmams). Paprasta ir rami sienų estetika ir dinamiška stogo „kardiograma“ paryškina viena kitą. Kiekvieną fasadą formuoja 3 smailės. Kampinių korpusų stogai įžambiai leidžiasi pastato centro link, o tarp jų suprojektuotų tūrių kraigai išlaiko tradicinę šlaitinio stogo formą. Komplekso dominante tapo dvigubai už kitus aukštesnis bokštas. Dėl skirtingų stogų aukščių ir plokštumų krypčių pastato siluetas, judant aplink, nuolat kinta.


1200 m² pastate yra jaunimo, vaikų, radijo, muzikos patalpos, virtuvė, kavinė, konferencijų salė, recepciją ir kiemas.Skirtingas programas patogiai sujungė paprasta, lanksti ir elegantiška erdvinė struktūra.
Įvairias funkcijas autoriai sutalpino sukūrę kvadratinio plano kvartalą iš atskirų tūrių, patalpintų po vienu stogu. Kultūros centrai, administracinis blokas, poilsio kambariai grupėmis suburti aplink centrinį atriumą.
Uždarius duris, kiekviename korpuse vyksta savita veikla, atvėrus duris korpusų erdvės persilieja su atriumu. Visas erdves sujungus į vieną, komplekse gali tilpti 500 lankytojų vienu metu.
Kryžiaus plano centrinis atriumas yra ir bendravimo erdvė, ir pagrindinė pasiskirstymo magistralė. Didžiuliai švieslangiai atriumo lankytojams simboliškai atveria vaizdą į dangų.
Iš antro aukšto patenkama ant terasos, beveik paslėptos tarp kraigų trikampių, kurie saugo erdvę nuo žvarbių vėjų. Tuo pačiu fasado zigzagas atveria puikius vaizdus į aplinkinę žalumą ar net tolumoje plytintį vandenyną.

Vertė R.Leitanaitė

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Artimiausi renginiai

Šiuo metu nėra artimiausių renginiai.

Archyvai

Atgal