Lietuvos architektų sąjunga

Geriausias 2015 metų pastatas Latvijoje – lietuvių architektų kūrinys

Lietuvos architektūros biurų „Processoffice” ir „Andrius Skiezgelas architecture” suprojektuotas Latvijos nacionalinis meno muziejus (LNMM) apdovanotas pagrindiniu Latvijos nacionaliniu šiuolaikinės architektūros apdovanojimu.  

Latvijos nacionaliniai šiuolaikinės architektūros apdovanojimai kasmet organizuojami Latvijos architektų sąjungos ir Kultūros ministerijos. Apdovanojimas skiriamas už geriausią praėjusiu metų įgyvendintą architektūros projektą Latvijoje.

51 objektų sąrašą iš pernai metais įgyvendintų projektų sudarė Latvijos architektų sąjungos sudaryta Nacionaline žiuri, iš jo į pusfinalį atrinktus objektus išrinko tarptautinė žiuri: Tamara Shafira (Izraelis), Peter Loo (Estija), Eva Kurilovica (Lenkija) ir Marius Šaliamoras (Lietuva). 

Su LNMM dėl pagrindinio prizo varžėsi: Latvijos gamtos mokslų centras Rygoje, vidurinė mokykla Maltoje, pastatai Jūrmaloje Kado Karim ir Villa Rota, Kelių eismo saugos direkcijos būstinė Padraugavoje, Dzintars koncertų salė ir multifunkcinis kultūros centras Great Amber Liepojoje.

  

 

APIE LNMM

Po kapitalinės restauracijos ir rekonstrukcijos Latvijos nacionalinis meno muziejus duris lankytojams atvėrė šių metų gegužės pradžioje

Oficialus pagrindinio muziejaus pastato atidarymas Latvijai buvo nacionalinis įvykis. Muziejus iš esmės renovuotas, atstatytas ir padidėjęs. Moderni pastato ir jo aplinkos infrastruktūra kartu su šiuolaikiškai pateikiamomis paslaugomis visuomenės švietimui ir rekreacijai sukurta atsižvelgiant į patrauklumą ir patogumą lankytojams.

Muziejus svariai prisidės prie Latvijos nacionalinio identiteto formavimo ir tarpkultūrinio dialogo plėtojimo, jis jau tapo bendruomenės ir turistų traukos vieta. Per pirmuosius darbo metus tikimasi pritraukti daugiau kaip 100 tūkst. lankytojų.

Žmonės kviečiami apžiūrėti naujos nuolatinės Latvijos meno XIX ir XX a. ekspozicijos ir dviejų laikinųjų, skirtų svarbiems Latvijos menininkams Miervaldžiui Poliui ir Borisui Bėrziniui.

Nacionalinio Latvijos meno muziejaus pastatas yra vienas iškiliausių Rygos centriniame parko ir prospekto žiede. Jis suprojektuotas pirmojo muziejaus direktoriaus, Latvijos vokiečio architekto ir istoriko Wilhelmo Neumanno (1849–1919 m.). 1905 m. pastatytas Latvijos meno muziejus yra pirmasis pastatas Baltijos šalyse, kuris projektuotas ir statytas kaip muziejus. Šis pastatas yra nacionalinės svarbos Latvijos architektūros paminklas.

2010 m. Rygos miesto taryba nusprendė rekonstruoti ir išplėsti muziejų, kad būtų sukurta šiuolaikiška infrastruktūra. Latvijos nacionalinis meno muziejus be kapitalinio remonto naudotas net 107 metus. Prieš rekonstrukciją jo būklė buvo kritinė.

2010 m. gegužę Rygos tarybos Turto departamentas paskelbė tarptautinį muziejaus rekonstrukcijos ir plėtros konkursą. Jame iš viso dalyvavo 28 projektai, o nugalėjo lietuvių architektūros biurų „Processoffice“ ir „Andrius Skiezgelas Architecture“ projektas.

Atsižvelgiant į pastato architektūros unikalumą, jo reprezentacinį statusą ir svarbą Latvijos kultūros palikimui, rekonstrukcijos strategija susidėjo iš trijų dalių: palikimo išsaugojimo, estetikos ir funkcionalumo sukūrimo. Projekto autoriai pasiūlė išsaugoti istorinio pastato tūrius bei unikalias detales, greta sukurti dideles šiuolaikines minimalistinio dizaino erdves ir pakeisti pagrindinio pastato erdvių funkcijas.

Rekonstrukcija prasidėjo 2013 m. vasarį ir truko iki 2015 m. gruodžio. Po jos muziejuje atsirado daugiau erdvės lankytojams, unikaliai jų muziejinei patirčiai sukurti, taip pat pagrindinėms įstaigos funkcijoms vykdyti. Dabar muziejus yra 7 aukštų, kuriuos jungia liftas lankytojams.

Pirmame istorinio pastato aukšte įkurdinta kūrybinė erdvė švietimo veiklai, muziejaus parduotuvė, kavinė ir konferencijų salė, antrame ir trečiame aukštuose – nuolatinė ekspozicija.

Pirmą kartą pastato istorijoje lankytojams atverta muziejaus mansarda ir beveik 600 kv. m kupolas. Lankytojus pasiruošę stebinti dvi naujai pastatytos stogo terasos, iš kurių atsiveria Rygos panorama.

Svarbi rekonstrukcijos projekto dalis – nauja dviejų aukštų požeminė erdvė (3 545 kv. m). Šioje dalyje įkurdintos naujos ekspozicijų salės, meno kolekcijų saugyklos, kūrinių restauravimo dirbtuvės ir pagalbinės patalpos. Pakeliui į didžiąją ekspozicijos salę muziejaus lankytojai per stiklinę sieną galės pamatyti, kaip saugomos meno kūrinių kolekcijos.

Aikštė iš parko pusės pritaikyta renginiams po atviru dangumi, taip pat dideliems kūriniams eksponuoti. Ši aikštė taip pat galės būti naudojama kaip muziejaus kavinės lauko terasa. Jos centre pastatytas didelis (9×9 m) amfiteatras stiklinėmis lubomis, pro kurį lankytojai gali stebėti muziejaus darbą. 

Muziejaus nuotraukos: Norbert Tukaj 

Plačiau apie projektą: http://architektusajunga.lt/naujienos/lnmm   

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal