Lietuvos architektų sąjunga

Europos architektai: kokybiška aplinka turi būti Europos sąjungos ir kiekvienos valstybės prioritetuose

2014 m. balandžio mėnesį vyko Europos architektų tarybos generalinė asamblėja. Joje prezidentas, Taryba bei darbo grupių pirmininkai pristatė per paskutinį pusmetį nuveiktus darbus, kilusias naujas aktualijas ir artimiausius uždavinius.

Artėjant rinkimams į Europos Parlamentą, ACE pristatė Manifestą, skatinantį skirti daugiau dėmesio urbanizuotos aplinkos kokybei, architektūrinėms, urbanistinėms problemoms. Pasak ACE, šį manifestą galėtų naudoti visos ACE organizacijos pokalbiuose su būsimaisiais Europos Parlamentarais. Manifestas, kaip pabrėžė ACE generalinės asamblėjos dalyviai, turėtų būti kintantis dokumentas, parengtas pagal kiekvienos šalies individualias aktualijas. Taip pat jis turėtų keistis laikui bėgant, kad atitiktų strategijos „Europe 2020“ tikslus bei ekonominės politikos prioritetus. ACE nariai pastebėjo, jog architektams derėtų save pozicionuoti kaip specialistus, kurie ne keltų pasaulines revoliucijas, o savo kvalifikacijos, žinių ir patirties dėka prisidėtų prie EP tikslų pasiekimo
Europos architektų apklausa.

2014 m. vasaros pradžioje ACE pasamdyta kompanija „Mirza & Nacey Research Ltd“ vykdys Europos architektų apklausą apie architekto profesiją (prieinamumą prie profesijos, darbo rinkos situaciją ir t.t.). Apklausa, padedanti apžvelgti Europos architektų profesijos situaciją ir palyginti ją tarp įvairių šalių, jau buvo vykdyta 2008 ir 2012 metais. Lietuvoje šią elektroninę apklausą vykdys Lietuvos architektų sąjunga, kuri yra ACE narė. Planuojama, kad gegužės mėnesį tikrieji Architektų sąjungos nariai veikiančiu el. paštu turėtų gauti pirmą apklausos laišką.

Teminė grupė „Kvalifikacija“.

Prieš kelis mėnesius Europos Ministrų Taryba balsavo už Profesinės kvalifikacijos direktyvą (daugiau informacijos – taip pat čia: http://architektusajunga.lt/naujienos/europos-architektai-nori-aukstos-kvalifikacijos-ir-didesnio-mobilumo-) , kuri apibrėžia laisvų profesijų, tarp kurių yra ir architektūra, reguliavimą. Per 2 metus ES šalys-narės privalės šią direktyvą integruoti į savo įstatymų bazę.
Prieš tai Europos Komisija inicijuoja laisvų profesijų apklausą. Pirmasis apklausos „ratas“, kuriame bus apklausiami prioritetinių profesijų atstovai, prasidės š.m. vasaros pabaigoje.  Kurios profesijos bus apklausiamos, pasirenka pati šalis-narė. Lietuvos architektų sąjungos duomenimis, šią apklausą vykdys Ūkio ministerija, kuri architektus įtraukė į pirmąjį apklausos etapą.
Direktyvą aptariantys AEC nariai konferencijoje kalbėjo, jog architektų rinkai daugiau architektų nebereikia, o derėtų skatinti jų mobilumą, kuriam kol kas trukdo kalbos barjeras bei nenoras persikraustyti į kitą šalį. Architektai taip pat pabrėžė, jog įtikinti Europos Komisiją, o taip pat tikriausiai ir vietines valdžias idėjomis, kuriomis tiki architektai – privaloma narystė Rūmuose ar atitinkamose organizacijose, kvalifikacijos reikalavimai, po-universitetinio mokymo reikalingumas, draudimo klausimai ir t.t. – nebus lengva. Anot ACE, architektų organizacijos turėtų nesnausti ir kreiptis į savo šalies atsakingas institucijas siūlydami savo ekspertinę pagalbą priimant direktyvos nuostatas.

Teminė grupė „Praktika"

2013 m. ES taip pat priėmė naują direktyvą, reguliuojančią viešuosius pirkimus. Pagal ją mažiausia kaina nebėra svarbiausias atrankos kriterijus, į pirmą vietą iškleti tvarumo ir efektyvumo kriterijai. ACE generalnėje asamblėjoje pristatė parengtas rekomendacijas, kaip būtų galima rengti viešųjų pirkimų konkursus kiekvienoje šalyje-narėje (netrukus bus išverstos į lietuvių kalbą).  
Teminė grupė „Atsakinga architektūra“

Grupė „Urbanistika, būstas“  rengia gaires, skatinančias kompaktiško miesto modelį Europos sąjungoje (efektyvus viešasis transportas, prieinama viešoji erdvė, efektyvus teritorijos planavimas). Gairės bus skirtos ir architektams, bet visų pirmiausia – politikams, valdžios atstovams, kurie priima sprendimus, susijusius su aplinkos formavimu. Dokumentas bus publikuojamas š.m. vasaros pabaigoje.

ACE narys Dalibor Borak (Čekija) pristatė eksperimentinį projektą CEC5 – „Europos pastatų tvarumo įvertinimo įrankis“ . Projekto iniciatoriai klausia, kodėl atsinaujinančios energijos šaltiniai menkai naudojami viešuose pastatuose ir kaip paprastai įvertinti pastato tvarumą? Rinkoje egzistuojantys tvarumo įvertinimo įrankiai (BREEAM, DNGB, SbTool ir t.t.) yra labai brangūs. lėti ir sudėtingi, nesuderinti su ES reikalavimais. Jie naudojami daugiausia privačiuose pastatuose, bet ne viešuose. Deja, viešų pastatų tvarumo įvertinimui nėra legalių reikalavimų. Projekto CEC5 tikslas – sukurti tvarumo vertinimo metodiką ir taip pat – kaip dizaino kūrimo įrankį. Projektas, finansuotas Centrinio Europos regiono programos,  skatina energetiškai tvarius viešus pastatus ir jų tvarumo įvertinimą paprastai ir greitai. Projekto metu pastatyti ir ištirti 7 pastatai skirtingose šalyse (Austrijoje, Čekijoje, Vokietijoje,  Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje). Sukurta metodika pritaikyta nesudėtingam preliminariam projekto tvarumui ir ekonominiam efektyvumui įvertinti, o pabaigus statybas ir eksploatuojant pastatą – jau realizuotam projektui vertinti.  Galutinis rezultatas, pateikiamas klientui – lentelė su statybos, eksploatacijos kaina, energijos naudojimo parametrais ir t.t. Pasak D. Borak, įrankis labai patogus viešajam sektoriui, užsakančiam viešų pastatų projektus ir statybas – savivaldybėms, institucijoms, Vyriausybėms.

ACE generalinės asamblėjos vyksta du kartus per metus. Jose svarstomi darbo grupėse paruošti klausimai, kurie diskutuojami ir rezoliucijų pavidalu perduodami Europos Komisijai. Pastaroji atsižvelgia į pateiktus dokumentus ruošdama, keisdama ar papildydama ES direktyvas, pagal kurias ruošiami Europos šalių teisės aktai.

Europos architektų taryba (ACE) – tai didžiausia profesinė organizacija Europoje, vienijanti apie 500 000 architektų. EAT ruošia daugybę naujų dokumentų apie viešąsias ir vidines rinkas, vartotojų apsaugą, tvarią architektūrą, ilgalaikius meninius sprendimus, licencijavimą, registravimą, projektavimo paslaugų kainų politiką, dempingą, profesinę etiką, privačią-viešą partnerystę ir daugelį kitų aktualių architektūros profesijai temų.

Ataskaitą parengė Rūta Leitanaitė.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal