Lietuvos architektų sąjunga

Europos architektai: architektas yra svarbus dalyvis tvarios aplinkos kūrimo procese

2010 gruodį Briuselyje vyko Europos architektų tarybos (EAT) generalinė asamblėja. Paprastai tokios asamblėjos vyksta du kartus per metus. Jose svarstomi darbo grupėse paruošti klausimai, kurie diskutuojami ir rezoliucijų pavidalu perduodami Europos komisijai. Pastaroji atsižvelgia į pateiktus dokumentus ruošdama, keisdama ar papildydama ES direktyvas, pagal kurias ruošiami Europos šalių teisės aktai. Paskutinėje asamblėjoje buvo iškilmingai paminėtas EAT dvidešimtmetis. Generalinėje asamblėjoje dalyvavo LAS atstovai: LAS pirmininkas Gintautas Blažiūnas ir vicepirmininkas Kęstutis Pempė. Čia pateikiama trumpa santrauka klausimų, kurie buvo svarstyti ir apie ką laukiame ruošiamų rezoliucijų.

Konferencijos tema

Prisitaikymas prie klimato pokyčių: architektai yra būtini

“Kadangi energijos vartojimas pastatuose yra vienas iš pagrindinių šiltnamio efektą sukeliančių dujų atsiradimą sąlygojančių veiksnių, Architektūra, kelianti ir sprendžianti tvarios architektūros, tvaraus būsto ir kokybiškos gyvenamosios aplinkos sukūrimo uždavinį  yra viena pagrindinių profesijų mažinant klimato kaitos poveikį. Priemonės tvarios architektūros įgyvendinimui pasiekti yra būtinos siekiant užtikrinti, kad dėl dabartinės ekonominės krizės nesumenktų architektų gebėjimas prisitaikyti prie klimato kaitos iššūkių”. Tai pagrindinis leitmotyvas, paskleistas iš Europos architektų tarybos (EAT) konferencijos įvykusios gruodžio  3 dieną Europos Parlamente.

Taip pat konferencijoje buvo diskutuojama apie būsimas  Europos direktyvas, kurios turėtų didžiausią įtaką architektūros studijoms per ateinančius dešimt metų. Tai dera su Europos architektų tarybos įsitikinimu dėl būtino glaudaus bendradarbiavimo su įstatymų leidybos kūrėjais Europos sąjungoje. 

Mokymas ir mobilumas yra būtina sąlyga skleisti tvarumo praktiką

Tam, kad architektai ir architektūros praktika veiktų be sienų visose Europoje šalyse, atkreiptas dėmesys į dvi ypač aktualias direktyvas: Profesinių kvalifikacijų direktyva (PQD the Professional Qualifications Directive) ir paslaugų vidaus rinkoje direktyva (Services in the Internal Market). Daugelis asamblėjos dalyvių pabrėžė, kad būtina standartizuoti  architektų mokymo laikotarpį visoje Europoje nes tai skatintų architektų mainus tarp valstybių narių, ypač siekiant keistis tvarios aplinkos kūrimo praktika, taip užtikrinant profesionalumą sektoriuje. Architektai nesutiko su Europos Komisijos nenoru apsvarstyti galimybę padidinti architektų mokymo ir lavinimo trukmę netolimoje ateityje modernizuojamoje Profesinių kvalifikacijų direktyvoje.

Pasisakymuose ir diskusijose Buvo pareikštas susirūpinimas ir nepritarimas bet kokiems žingsniams, kuriais siekiama kuo mažiau reguliuoti sektorių per Paslaugų direktyvą. Tokie bandymai vestų į tolimesnį architektūros paslaugų kokybės nuosmukį.

Siekti tvarumo šiuolaikinėje verslo aplinkoje

Diskutuojant apie architektų verslo aplinką Europoje, architektai pareikalavo pakeitimų viešųjų pirkimų sistemoje. Siekiant užtikrinti kokybės reikalavimais pagrįstą atranką, taikomą architektų paslaugoms įgyti, pasiūlyta rengti architektūrinio projekto konkursus. Dabartiniais būdais vykdomi paslaugų pirkimai yra akivaizdus rinkos susiaurinimas. Be to, konferencijos dalyviai reikalavo, kad, nepaisant dabartinių krizės sukeltų sunkinančių aplinkybių, mažiausią projektavimo darbų kaina negali garantuoti architektūros kokybės ir tvarumo.
Diskutuojant apie energetinį naudingumą naujoje Statybos direktyvos redakcijoje (iki  2020 visuose naujuose pastatuose ES turi būti beveik nulinės energijos sąnaudos) buvo pažymėta, kad tokio pobūdžio Direktyvos teikia didelę galimybę tvariai architektūrai, kadangi „pakelia kartelę“ energijos taupymo priemonių naudojimui pastatuose.

Konferencijoje taip pat buvo paviešinti apklausos apie tendencijas architektūros srityje rezultatai. Reikšmingas atradimas buvo tas, kad architektai tiki savo darbu taip tvirtai, jog yra pasiruošę dirbti už santykinai mažą algą, nepaisant ilgo mokymosi laikotarpio.

Baigiant konferenciją, Jos Leyssens, ACE Pirmininko pavaduotojas sakė: "Architektai vaidina svarbų vaidmenį ieškant pagrindinių šiandienos iššūkių sprendimų projektuodami tvarius pastatus ir kokybišką aplinką, kurios Europos piliečiai tikisi ir nusipelno ".
EAT Dvidešimtmečio paminėjimo ceremonijoja, kurią atidarė Europos architektų tarybos pirmininkė Selma Harrington, vyko tą patį vakarą. Joje dalyvavo Louise Cox – UIA (Tarptautinės architektų sąjungos) pirmininkė, Andrej Bokov – Rusijos architektų sąjungos pirmininkas, Tom Vonier atstovaujantis Georg’ą Miller’į – Amerikos Architektų instituto pirmininką ir kt.

Kitos dienos sesijose vyko balsavimai dėl pasiūlytų rezoliucijų, valdančių organų rinkimai, diskusijos dėl darbo grupių, kuriose LAS nedalyvauja dėl lėšų stygiaus.

Šios konferencijos rezoliucijos bus paskelbtos vėliau, kai tik bus gautos iš sekretoriato suredaguotos.

Ataskaitą parašė LAS pirmininkas Gintautas Blažiūnas

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal