Lietuvos architektų sąjunga

Atgimimo scenarijus Lazdynų šerdžiai

Kultinio gyvenamojo rajono praeities nostalgija gyvenančiame, senstančiame ir pamažu apmirštančiame Lazdynų rajone Vilniuje gimsta atgaivinimo idėjos ir viltys. Antrą kartą Vilniaus architektūros-urbanistikos ekspertų tarybai  pastato Architektų gatvėje priešprojektinius pasiūlymus pristatęs architektas Darius Osteika pasiūlė viso Lazdynų komercinio-kultūrinio branduolio pertvarkymo koncepciją. Jau pirmajame svarstyme ekspertai pabrėžė, jog tik kompleksinis projektas, apimantis ne tik aktualų sklypą, bet ir visą centro kvartalą (kartu su kultūros centro ir šiuo metu prekybai naudojamu korpusais, viešosiomis erdvėmis) būtų tinkamas kelias Lazdynų aplinkos pagerinimui.

Konsultuodamasis su Lazdynų rajono architektu Vytautu Brėdikiu, D.Osteika šįkart pateikė viso kvartalo kartu su komerciniu bei kultūriniu pastatais, urbanistinės, architektūrinės ir funkcinės konversijos scenarijų.

Projekte prekybos centro pastatą siūloma rekonstruoti atkuriant originalų architektūrinį veidą, nugriaunant priestatus, kioskus, vėl įstiklinant pirmąjį aukštą ir jame atkuriant prekybinę galeriją. Antrame aukšte įsikurtų kavinės, restoranai, laisvalaikio įstaigos, o naujas 2 aukštų antstatas būtų skirtas biurams.

Tarp dviejų senųjų tūrių esamą jungtį architektas siūlo griauti ir vietoje jos įrengti prekybos gatvelę, o kultūros centro pastato pirmąjį aukštą palikti paslaugų įmonėms. Antrame ir naujame trečiame aukštuose būtų įrengti butai su išėjimu į privačius kiemelius šiaurinėje pastato pusėje. Nors analogiškas būsto modelis buvo ir originalioje Lazdynų kvartalo koncepcijoje, jo, pasak V.Brėdikio, nebuvo leista įgyvendinti dėl neatitikimo kolektyvizmo ideologijai (panaši idėja išimtinai realizuota Kompozitorių namuose Žvėryne).

Naujas 8 aukštų komercinis-gyvenamasis pastatas būtų atitrauktas nuo žemesniojo korpuso, paliekant tarp jų svarbią Lazdynų vizualinę ir funkcinę ašį – pėsčiųjų taką, vedantį televizijos bokšto link. 2 pirmieji aukštai būtų įtraukti, neužkertant naujai kuriamos gatvelės ašies. Priešprojektiniuose pasiūlymuose naujojo pastato ir antstatų architektūra nedetalizuota, tačiau autoriaus nuomone, ji turėtų nenustelbti, bet aiškiai skirtis nuo senųjų korpusų medžiagiškumu ir spalva.

Pritarę sprendiniams, neprieštaraujantiems originaliai urbanistinėi Lazdynų rajono struktūrai, ekspertai išreiškė nuomonę, jog, jei šie priešprojektiniai pasiūlymai būtų įteisinti teritorijų planavimo dokumentais, Lazdynų centras turėtų nuoseklaus pertvarkymo perspektyvą, kuri duotų pagrindo viltis ir viso rajono viešo gyvenimo, komercinės, administracinės veiklos suaktyvėjimo, o kartu su aplinkos patrauklumo padidėjimu – ir gyventojų fondo atsinaujinimo . Tarybos nuomone, savivaldybė turėtų inicijuoti bendro Lazdynų centro komplekso detalaus plano rengimą, koordinuojant visų pastatų savininkų bendradarbiavimą.

Tekstas: Rūta Leitanaitė
Iliustracijos: www.architektusajunga.lt

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal