Lietuvos architektų sąjunga

219 savaičių architektūrinės patirties

 
Architektūrinis gyvenimas verda keisčiausiomis sąlygomis pačiose įvairiausiose pasaulio kertelėse. Kiekvienas atvejis unikalus, kiekviena situacija gali tapti vertinga pamoka, todėl devyni Architektūros fondo savanoriai atlikę stažuotes Nyderlanduose, Danijoje, Prancūzijoje, Graikijoje ir Ispanijoje dalinasi savo įspūdžiais apie skirtingas architektūros virtuves ir jų paslaptis.
Architektūros studijas baigę iniciatyvūs jauni architektai Leonardo Da Vinci programos projekto „SAKAU“ (Socialiai atsakingų ir kūrybingų architektų ugdymas) dėka turėjo galimybę atlikti praktikas užsienio architektūros ofisuose ir iš vidaus susipažinti su keleto įdomių Europos architektūros studijų darbo procesu ar išbandyti architektūrinės spaudos sritį. Jauniems architektams parūpo iš arti pamatyti kas ir kaip dirbama svetur, pasimokyti iš užsienio kolegų ir įgauti naujos darbo patirties. Siekiant įgyvendinti tokį norą teko su bendraminčiais dirbti petys į petį rašant projektą, ieškant inovatyvių architekūros studijų bei tvarkant iš pirmo žvilgsnio neįveikiamus kalnus dokumentų. Tačiau daug kas yra įmanoma dirbant komandoje, turint noro na ir atiduodant tam darbui gabalėlį asmeninio laiko. Dabar devyni architektūros fondo savanoriai grįžo po 18-26 savaites trukusių praktikų ir savo patirtimi pasidalino su architektų bendruomene. Neformalioje aplinkoje kalbėta apie darbo užsienio studijose ypatumus ir gyvenimo svečiuose Europos miestuose įdomybes.
Pirmajame susitikime, kuris įvyko Gegužės 29 dieną ŠMC skaitykloje, apie savo patirtis pasakojo Active City Transformation, Leth & Gori studijose Danijoje, Point Supreme Architects studijoje Graikijoje bei Vora arquitectura, Ensembre Studio ir Gonzalo Moure studijose Ispanijoje stažavęsi Architektūros fondo savanoriai – Sigita Simona Paplauskaitė, Gintarė Šverytė, Ieva Saldauskaitė, Karolina Štreimikytė ir  Emilija Juodytė.
Ieva pasakojo apie Graikijos riaušių kultūrą ir radikalias Point Supreme Architects siūlomas miesto transformacijas. Strateginiai projektai su žaismingomis iliustracijomis susiliejo į kiek chaotišką Atėnų paveikslą pilną viduržemio tradicijų ir kultūros. Madride pabuvojusi Emilija siūlė palyginti dvi kontrastingas architektų biurų aplinkas. Darbą vagonėlyje statybos aikštelėje Ensamble studijoje ir į Kiniją eksportuojamų projektų mastelį mergina išmainė į Gonzalo Moure filosofinius pašnekesius prie pietų stalo ir jautrias projektų akvareles. Ispanijos patirtį Karolina papildė pasakojimu apie Barseloną, jos tankumą, dinamiką ir bendruomeniškumą. Mergina mokėsi atpažinti ir įvertinti šimtmečių palikimą bei jautriomis priemonėmis pritaikyti jį prie šiandienės architektūrinės aplinkos. Kopenhagoje pabuvojusios praktikantės skleidė dviračių kultūrą: Gintarė pasakojo apie viešąsias erdves ir harmoningą architektų aplinką, o Sigita Simona dalijosi miesto aktyvavimo filosofija ir projektais.
Birželio 13 dieną klausytojų ausis ir akis pakuteno antroji įspūdžių dalis kuri pasižymėjo šiauresniu klimatu, brandesniais praktikantais ir darbo įvairove. Matas Šiupšinskas ir Urtė Rimšaitė sugrįžo iš Amsterdame įsikūrusios Archis Foundation organizacijos,  Ieva Cicėnaitė darbavosi STAR strategies + architecture studijoje Roterdame, o Džiugas Kisielius parvežė penkis vėjus iš Paryžiuje veikiančio Feichtinger Architectes ofiso.
 
Archis Foundation yra žurnalą Volume leidžianti organizacija, kurioje sklando nežinomybė ir lengva sumaištis, kol po ilgų ieškojimų, gimsta vis naujas žurnalo numeris arba projektas. Urtė pristatė lankstų Archis komandos darbo braižą, kurio svarbi dalis yra didelis partnerių ir kolegų tinklas. Ji praktikos metu prislietė prie dviejų Volume numerių ruošimo –  numerio skirto sintetikos ir biologijos reikšmei ateities architektūrai ir numerio skirto architektūros kritikai bei leidybai.  Matas pasakojo apie savo įspūdžius tyrinėjant kaip ant mielių dygstančius naujuosius pasaulio miestus ir "Smart city" iniciatyvas, o jo praktikos Archis publishers pabaiga sutapo su netikėta proga prisijungti prie Monu urbanistikos žurnalo komandos. Ieva nuosekliai ir šmaikščiai žvelgdama į savo praktiką papasakojo apie neįtikėtinai produktyvų mažytį ofisą, milžiniško mastelio projektus, šaunią komandą ir intensyvų darbą. Su lengva ironija ir nostalgija minėjo savo "rimbą" ir vardino išmoktas pamokas. Paryžiaus metropolitu pusmečiui tapęs Džiugas kalbėjo apie miesto populiaciją, įvairovę, nuomininkų teises ir nuomotojų atsargumą; apie spartų darbo tempą ir susitikimą, kurio metu greta sėdėję architektai ir konstruktoriai, pakaitomis pieštuku eskizuodami ant vienos kalkės, kūrė tilto projektą ir kitus spalvingus potyrius. 
 
Visi kartu, devyni praktikantai, į Lietuvą pargabeno daugiau nei 219 savaičių kultūros ir architektūros darbo patyrimų, rado naudingų kontaktų ir idėjų, kurios gimdo naujus projektus ir iniciatyvas.
Mobilumo projektas „Socialiai aktyvių ir konkurencingų architektų ugdymas” vykdytas gavus Europos Sąjungos paramą pagal Mokymosi visą gyvenimą programą, kurią Lietuvos Respublikoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas. Daugiau informacijos apie projektą bei dalyvių patirtis galima rasti internetiniame dienoraštyje www.archfondas.lt/leonardo/
 
 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal