Lietuvos architektų sąjunga

2010-07-29 VAUET posėdžio išvados

2010 liepos mėn. 29 d. vykusiame Vilniaus architektūros – urbanistikos ekspertų tarybos posėdyje svarstyti projektai:

1. Išeivijos architekto J.Muloko skulptūros – koplytstulpio pastatymo Vilniuje iniciatyva

Architektas R.Mulokas ėmėsi inciatyvos Vilniuje pastatyti paminklą savo tėvui,  lietuvių išeivijos architektui ir visuomenės veikėjui J.Mulokui, o kartu ir visai išeivijai. Gavę pritarimą iš Vyriausybės, iniciatoriai kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydami skirti vietą paminklui – nerūdijančio matinio plieno koplytstulpiui. Iniciatorių manymu, tinkama vieta paminklui būtų Katedros, Rotušės, Operos ir baleto teatro, Vilnelės žiočių prieigos. Vilniaus savivaldybė į alternatyvių vietų sąrašą įtraukė taką į Trijų kryžių kalną, Tymo kvartalą.

Ekspertų taryba pritarė J.Muloko bei išeivijos pagerbimui, pastatant stilizuotą koplytstulpį Vilniuje.
Tačiau, ekspertų nuomone, siūlymai paminklą statyti urbanistiniame kontekste yra nepriimtini, nes lietuvių liaudies memorialinis bei sakralinis statinys – koplytstulpis – tradiciškai buvo statomas kaimiškoje, menkai urbanizuotoje aplinkoje. 
Todėl vietos paminklui reikia ieškoti žaliosiose Vilniaus erdvėse. Kaip tinkamiausios aptartos šios vietos: Kalnų parko Dainų slėnio apatinė terasa bei Kūdrų parkas, svarstytinos – Sereikiškių parkas ir Vingio parkas. Be to, šios vietos tampriai siejasi su lietuvių liaudies kultūra (Dainų šventės, liaudies amatai ir t.t.).
Tarybos siūlymu, apsisprendus dėl vietos, būtų tikslinga tęsti diskusiją dėl koplytstulpio medžiagiškumo, mastelio, prieigų sutvarkymo.

2. Sklypo P.Vileišio g. 27a detalusis planas ir projektiniai pasiulymai detaliajam planui
UAB „Senojo miesto architektai“,  pristatė D.Sabaliauskienė

Vietoje garažų P.Vileišio gatvėje ketinama statyti 5-7 aukštų daugiabučių namų kompleksą iš 2, dviaukščiu korpusu tarpusavyje sujungtų tūrių. Autorių teigimu, kadangi tūriai orientuoti statmenai upei, kuriami vizualiniai koridoriai upės link.
Name tilps 65 butai, o pirmasis aukštas būtų skirtas ikimokyklinio ugdymo dienos priežiūros centrui.


Ekspertų taryba iš esmės pritarė užstatymo galimybei esamo požeminio garažo vietoje: naujas statinys pagyvintų monotonišką užstatymo charakterį nuo upės pusės, duotų impulsą pakrantės rekreacinės kokybės pagerinimui. Tačiau suabejota pastato morfotipo kontekstualumu, taip pat deklaruojamu peršviečiamumu – jį paneigia masyvi dviaukštė jungtis.
Tęsiant projektavimą, autoriams rekomenduota siekti, kad projektuojamas tūris nepablogintų Antakalnio g. ir upės pakrantės vizualinį ryšio, atsisakyti abu tūrius jungiančio korpuso.

3. Kultūros paskirties pastato Krivių g. 10 rekonstravimo techninis projektas (pakartotinis svarstymas)
UAB „AUM studio“, autoriai – A.Kormilceva, V.Kormilcevas

Kadangi, rengdami techninį projektą, autoriai atsižvelgė į ansktesnes ekspertų tarybos pastabas, projektui esminių priekaištų nepareikšta. Pritarta autorių sprendimui atsisakyti jūrinių konteinerių, vietoj jų pasirinkus metalo konstrukcijas, taip pat medžio apdailai, būdingai artimam urbanistiniam kontekstui. Abejonių kilo dėl didelio žemės kiekio ant stogo – toks sprendimas gali komplikuoti koncepcijos realizaciją.

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal