Lietuvos architektų sąjunga

1 procentas menui

Foto: Gintarė Grigėnaitė

Pasirašytas istorinis susitarimas, padėsiantis architektūroje įsitvirtinti menui.

Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė gruodžio 1 d. dalyvavo renginyje, kuriame pasirašytas Kultūros ministerijos ir savivaldybių susitarimas dėl meno ir dizaino viešosiose erdvėse. Prie susitarimo, kuriuo pradedama įgyvendinti „Procento kultūrai“ schemą Lietuvoje, prisijungia 27 šalies savivaldybės.  Šalys susitarė, kad planuojant lėšas visuomenės poreikiams skirtų pastatų statybai ar rekonstravimui bus  įvertinama galimybė numatyti lėšų specialiai šiems pastatams skirtiems meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti.

„Architektų misija – kurti ne kvadratinius ar kubinius metrus, bet vietas. Vieta – tai erdvė, skatinanti bendrauti, smalsautis, kurti, dalintis, atsiskleisti kiekvienam atskirai ir visuomenei. Menas labai reikšmingai, ir kartais iš esmės prisideda prie vietos, jos identiteto kūrimo, todėl šis susitarimas architektams – puikus ženklas ir pažadas, kad susitarimą pasirašę miestai skatins prasmingos, estetiškos, įkvepiančios architektūros kūrimą“ – sako LAS pirmininkė R. Leitanaitė

Susitarime nurodoma, kad kūrėjų paslaugos arba meno ar dizaino kūriniai būtų įsigyjami viešo konkurso būdu, sudarant lygias galimybes visiems kūrėjams dalyvauti konkursuose, o pasiūlymus vertintų ir profesionaliojo meno vertintojai, būtų įtraukta vietos bendruomenė. Taip pat turi būti užtikrinamas sukurtų ar įsigytų meno ir dizaino kūrinių eksponavimas viešai visuomenei prieinamose erdvėse ir prieinamumas visoms žmonių grupėms. 

Foto: Gintarė Grigėnaitė

„Ne vienoje užsienio šalyje galioja praktika, kai iš viešosios paskirties objektų statybos apie 1 procentas lėšų skiriamas kultūrai, pavyzdžiui, specialiems dizaino sprendimams ar meno kūriniams interjere įsigyti. Lietuvoje taip pat tiek iš savivaldybių, tiek iš privataus sektoriaus kyla gražių iniciatyvų dėl meno atsiradimo viešosiose erdvėse. Turime kuo plačiau kalbėti apie tai ir dalintis gerąja patirtimi tam, kad šios iniciatyvos taptų tradicija. Šiandien pasirašytas susitarimas ir padės paskatinti šį procesą“, – sako S. Kairys.

Kultūros ministerija įsipareigojo, įgyvendinant kultūros paskirties pastatų statybos ar rekonstravimo projektus, prie kurių įgyvendinimo valstybės biudžeto ar kitų finansavimo šaltinių lėšomis prisideda ministerija, užtikrinti, kad projekto vykdytojas numatytų iki 1 proc. lėšų nuo pastato statybos ar rekonstravimo sąmatinės vertės meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti. Kultūros ministerija taip pat sudarys ir koordinuos susitarimo įgyvendinimo darbo grupę, įtraukiančią susitarimą įgyvendinančias šalis ir socialinius partnerius, bei techniškai ją aptarnaus. Susitarimą pasirašiusios šalys dalyvaus šios darbo grupės veikloje,  skirdamos atstovus ir dalindamosi gerosios praktikos pavyzdžiais.

Susitarimas, šiandien gyvai pasirašytas su 14 savivaldybių, galioja naujai pradedamiems įgyvendinti viešosios paskirties pastatų projektams iki 2030 metų. Dar 13 savivaldybių, kurių atstovai negalėjo dalyvauti gruodžio 1 d. pasirašymo renginyje, ketina prisijungti prie susitarimo vienašalės deklaracijos pagrindu. Prie šio susitarimo kviečiamos prisijungti ir kitos savivaldybės bei institucijos vienašalės deklaracijos pagrindu, kuri teikiama Kultūros ministerijai.

Susitarimas parengtas sukuriant ir įgyvendinant „Procento kultūrai“ schemą, numatytą Vyriausybės programoje ir taikomą urbanistinės plėtros projektuose, orientuojantis į visuomenės gyvenimo kokybės gerinimą bei tvarų kultūros išteklių naudojimą. Tuo prisidedama prie Europos Komisijos inicijuotos Naujojo europinio bauhauzo iniciatyvos, kuri skatina kurti ateities gyvenimo būdo ir gyvenamosios aplinkos kokybės vizijas, sujungiant meną, kultūrą, socialinę įtrauktį, mokslą ir technologijas.

 

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal