Lietuvos architektų sąjunga

2011-07-21 VAUET posėdis. Teritorija Konstitucijos pr.14 DP ir PP

Priešais  Vilniaus centrinę universalinę parduotuvę (VCUP) stovintį  “Vilniaus” (buv. “Turisto”) viešbučio kompleksą ketinama plėsti. Siaurame sklype, jungiančiame pėsčiųjų promenadą “ šv.Rapolo bažnyčia – “Lietuvos” viešbutis” ir Konstitucijos prospektą, ketinama statyti tris naujus korpusus. 8 aukštų tūris būtų grupuojamas su esamu “Vilniaus” viešbučio korpusu, 6 aukštų vertikalė atsiremtų į Konstitucijos prospektą, o abu tūrius sujungtų dviaukštis stilobatas. Kompleksas projektuojamas virš dabartinio požeminio pravažiavimo Neries upės link; jo kryptį autoriai siūlo kiek pakeisti, o trakte, pratęsiančiame Lvovo gatvę, prioritetą suteikti dviračių ir pėsčiųjų eismui.

Prieš pradėdami komentuoti pateikto darbo sprendinius, ekspertai visų pirma pastebėjo, jog, deja, šįkart ir vėl nepaisyta daug kartų miestui pateiktos rekomendacijos panašias teritorijas nagrinėti kompleksiškai, o ne po vieną nedidelį sklypelį. Anot ekspertų, zona nuo Žaliojo tilto ir „Lietuvos“ viešbučio , ribojama Upės gatvės ir Konstitucijos prospekto, nuo pat pradžių, sovietmečiu, buvo formuojama pagal vientisą koncepciją, kurioje buvo užkoduota tam tikra kompozicinė tvarka. Laikui bėgant lūkesčiai ir planai, funkcinė ir estetinė teritorijos vizija neišvengiamai kinta, tačiau būtina ir toliau zoną projektuoti kaip vientisą darinį, numatant bendrą infrastruktūrą, programą, erdvinę sąrangą. Trumparegiškas teritorijos planavimas „sklypelis po sklypelio“ principu gali užkirsti kelią žymiai kokybiškesniems platesnio masto sprendimams.

Išreiškę apgailestavimą, jog architektai eilinį kartą tapo aplinkybių įkaitais, ekspertai pažėrė projektui pastabų. Jų nuomone, siūlomai erdvinei kompozicijai trūksta pagrįstumo: ji ignoruoja greta esančio „Vilniaus“ viešbučio struktūrą ir orientaciją gatvės atžvilgiu, neaiški jos meninė koncepcija. Ekspertų nuomone, nereikėtų derinti sklypo užstatymą su vakarinėje dalyje esančios teritorijos galimu užstatymu, kurio raidos koncepcija tik eskizuojama ir nėra aiški.

Taryba taip pat rekomendavo atsižvelgti į tai, jog Konstitucijos prospekto ir Lvovo gatvės sankryža ateityje bus labai intensyvi, o naujas pravažiavimas turės aptarnauti ne tik projektuojamą viešbutį, bet ir aukščiau minėtą teritoriją Kalvarijų-Konstitucijos gatvių sankryžoje, kurią planuojama tankiai urbanizuoti. Todėl gatvė turėtų būti projektuojama ne kaip pėsčiųjų ir dviračių, o pilnavertė transporto arterija.

 

Tekstas: Rūta Leitanaitė

VAUET posėdžių medžiaga iki 2017 m.

Įrašus apie ankstesnius (iki 2017 m.) Vilniaus Architektūros-urbanistikos ekspertų tarybos (VAUET) posėdžius rasite adresu: http://old.architektusajunga.lt/architekturos-ekspertu-tarybos-posedziai

Kontaktai

Lietuvos architektų sąjunga
Kalvarijų g. 1, 09310 Vilnius, Lietuva

Tel.: (8~5) 275 6483
El. paštas info@architektusajunga.lt

Juridinio asmens kodas: 191934984
PVM mokėtojo kodas: LT 919349811

Plačiau…

Užsiprenumeruokite naujienlaiškį

Archyvai

Atgal